Vakaras Šatrijos Raganai

Liepos 23-osios vakarą Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje skambėjo muzika, liejosi poezijos posmai, rašytojos Šatrijos Raganos mintys, jos gyvenimo ir atminimo įamžinimo faktai, šilti sveikinimų žodžiai, apgaubti vasaros gėlių žiedais. Taip buvo pagerbtas Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos atminimas, pasveikinta 23-oji jos vardo premijos laureatė Jūratė Norvaišienė.

Liepos 24 d. sukanka 90 metų, kai mirė rašytoja, pedagogė ir labdarė Marija Pečkauskaitė-Šatrijos Ragana, paskutiniuosius 15 savo gyvenimo metų praleidusi Židikuose. Būrelis mažeikiškių ir židikiškių liepos 23-ąją aplankė jos kapą koplyčioje, pasimeldė kartu su Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios klebonu Dainoru Židacku, padėjo ant kapo gėlių ir uždegė žvakutes. Jautrias eiles ir žodžius rašytojai skyrė Šatrijos Raganos premijos laureatės Jūratė Norvaišienė ir Onutė Venslovienė, Židikų seniūnijos seniūnė Skirmutė Stasytė.

Rašytojos mirties metinių minėjimas tęsėsi Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Renginio pradžioje kalbėjusi bibliotekos direktorė Alina Bernotienė pasidžiaugė, kad šiais metais įgyvendinamo Lietuvos kultūros tarybos ir Mažeikių rajono savivaldybės finansuojamo Viešosios bibliotekos projekto „Interaktyvus Mažeikių krašto kultūrinis žemėlapis: atrask, pažink, kurk, dalinkis“ veiklos puoselėja mūsų krašto rašytojų atminimą ir kad turime galimybę Viešojoje bibliotekoje pagerbti mažeikiškę poetę, Šatrijos Raganos premijos laureatę Jūratę Norvaišienę. Renginį vedė aktorė Virginija Kochanskytė, pianistė Inga Maknavičienė žiūrovams skyrė fortepijono muzikos melodijas, kurias taip mėgo rašytoja Šatrijos Ragana. Į jos gyvenimo laikmetį nukėlė Užvenčio kraštotyros muziejaus darbuotojos Mildos Knyzelienės pasakojimas apie Užvenčio šalelę – svarbiausius Marijos Pečkauskaitės namus. Mažeikių viešosios bibliotekos vyresniosios bibliografės Janinos Dambrauskaitės pranešimas apie Šatrijos Raganos atminimo įamžinimą supažindino su profesionalių dailininkų, tautodailininkų ir kitų menininkų darbais, kuriuose vienaip ar kitaip atsispindi rašytojos dvasia.

Mažeikių rajono savivaldybė nuo 1997 metų kasmet įteikia Šatrijos Raganos premiją už  rašytojos atminimo puoselėjimą, labdaringą ir altruistinę veiklą, aktyvų dalyvavimą kultūros ir švietimo veikloje. Apdovanojimas šiais metais skirtas AB „Pieno žvaigždės“ Mažeikių regiono pardavimų padalinio direktorei Jūratei Norvaišienei, poetei, dviejų poezijos knygų autorei, įvairių renginių ir labdaros akcijų organizatorei. Premiją laureatei įteikė Mažeikių rajono savivaldybės meras Vidmantas Macevičius, sveikinimo žodžius tarė mero pavaduotojos Sigutė Bernotienė ir Lina Rimkienė, Savivaldybės administracijos direktorė Laima Nagienė, Seimo narių Kęstučio Bartkevičiaus ir Valiaus Ąžuolo patarėjai Česlovas Čyžas ir Reda Šiaulienė, Mažeikių Rotary klubo „Liberta”, Šerkšnėnų kultūros centro, Mažeikių muziejaus, bibliotekos atstovai, bendradarbiai, kiti Šatrijos Raganos premijos laureatai, draugai ir Jūratės kūrybos gerbėjai.

Vakarą vainikavo prasmingos Šatrijos Raganos mintys, amžininkų prisiminimai, kiti tekstai, skaitomi aktorės Virginijos Kochanskytės, susipinantys su virtuoziškais pianistės Ingos Maknavičienės skambinamais F. Šopeno, L. van Bethoveno ir kitų rašytojos mėgstamiausių kompozitorių kūriniais.

Dangira Undžienė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Nuotraukos Janinos Dambrauskaitės, D. Undžienės

Kitos naujienos