Paskaitą viekšniškiams skaitė Darius Daugėla

Paskaita apie karališkąjį paukštį

Gruodžio 6 d. Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Viekšnių filiale vyko teminis vakaras „Karališkojo paukščio medžioklė“. Paskaitą apie išdidų karališką paukštį, kažkada tarnavusį karaliams, kunigaikščiams ir didikams, skaitė Darius Daugėla.
Simbolių kalboje sakalas – saulės, vyriškumo, dangiškumo, uolaus tarnavimo, tikslo siekimo, kilnumo atitikmuo. Lietuvoje šis paukštis – kario gynėjo įvaizdis. Medžioklinis sakalas – islandų nacionalinis paukštis.

Rašytinių šaltinių, siejamų su sakalininkyste, beveik nėra.  Pasak Dariaus Daugėlos, sakalininkystė yra tradicija ir jos supratimas įvairiose pasaulio vietose yra skirtingas. Iki šių dienų tokių paukščių paruošimas medžioklei išlieka specifine meno šaka. Vakarų Europos sakalininkystės tradicijos susiformavo dar viduramžiais. Čia išsaugotos ir ištobulintos tik šiai mokyklai būdingos tradicijos ir mokymo būdai. Ir dabar sakalininkystė yra puoselėjama Olandijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje,  Ispanijoje. Kai kuriose Europos šalyse  sakalininkai aktyviai užsiima aplinkosauga, vykdo sakalų keleivių veisimo ir paleidimo į laisvę programą.

Remdamasis savo patirtimi, Darius Daugėla daug pasakojo apie arabiškąją sakalininkystės mokyklą. Arabijoje sakalininkystė laikoma garbės, dvasinio švarumo ir tvirtumo simboliu. Čia tvirtai įsišaknijusios senosios tradicijos. Kai kurie arabai laiko paukščius tik norėdami parodyti užimamą padėtį visuomenėje. Ne veltui yra susiformavusi  nuomonė, kad ten, kur arabai,  ten ir sakalai.  Būtent Arabijoje sukurtos paukščių kepurės-gobtuvai, pirštinės yra žinomos visame pasaulyje. Arabai tiesiog dykumoje, netoli didžiųjų miestų, įkuria stovyklas, kuriose rengiami sakalininkų suvažiavimai. Dubajuje sakalams yra įkurtos ligoninės, viešbučiai. Paukščiai turi savo pasus, su kuriais lengvai gali keliauti į bet kurią pasaulio šalį. Pagal regiono filosofiją, sakalas – kantrybės, ištvermės, savarankiškumo ir drąsos simbolis.

Klausytojai pateikė labai daug klausimų, susijusių su šia tema, o tai įrodo,  kad paskaita buvo įdomi ir naudinga.  Kiek daug įdomių pomėgių turinčių žmonių gyvena visai šalia, mūsų bendruomenėje! Reikia tik juos pakviesti pasidalinti savo patirtimi. Dėkojame Dariui Daugėlai už įdomų vakarą Viekšnių miesto bibliotekoje.

 

Rasa Vilkaitė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Viekšnių miesto filialo bibliotekininkė

Onos Pačengienės nuotraukos

 

Kitos naujienos