Aktorės Virginijos Kochanskytės programa Sigito Gedos 80-mečiui

Renginys vyks:
2023 m. gruodžio 13 d.
Renginio laikas:
17.00 - 18.30 val.

Sigitas Geda  – poetas, dramaturgas, kritikas, vertėjas, eseistas. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas. Gedimino ordino kavalierius. Sąjūdžio kūrėjas ir aktyvus dalyvis.

Poetą Sigitą Gedą prisimena ir jo kūrybą interpretuoja Virginija Kochanskytė, aktorė, režisierė, Klaipėdos universiteto docentė.

    „Poeto Sigito Gedos  kūrinys – devyni sonetai ir epitafija ,,Maironio mirtis“ tapo postūmiu sukurti šią programą. Aktoriaus balsas geba skleisti teksto prasmes, esančias ne tik atskirame žodyje, bet ir jų junginyje, bendroje „virš“ kūrinio sklandančioje nuotaikoje. Bet man literatūra, pirmiausia, yra svarbi kaip parašytas ir dar neištartas tekstas. Būtent, kaip tekstas ryškiausiai yra mane paveikusi  Gedos kūryba. Pamenu, 1986 m. perskaičiau laikrašty jo „Maironio mirtį“, ir ji mane taip paveikė, kad norėjau tuos devynis sonetus ir epitafiją skaityti kiekvienam sutiktam žmogui. Tuomet bet ką galėjau sulaikyti už rankos, sakydama: tu tik paklausyk, kaip fantastiška…

Poetas Sigitas Geda apie poeto Maironio genijų yra parašęs: ,,Šioje kiekvienam žmogui laiko apibrėžtoje dramoje jis dar spėjo suprojektuoti idealų tėvynės Lietuvos, jos žmonių, gamtovaizdžių, istorinių žygių paveikslą. Jis davė mums tikruosius mūsų formatus, per jį esame tokie, kokie esame, žinodami, nujausdami, kokie galime būti. Tai užuovėja amžiaus gale, o būsimiesiems laikams – mūsų visavertiškumo garantas.” Mąstant apie poetą Sigitą Gedą, jo genialią kūrybą ir nuveiktus darbui Lietuvos Atgimimui, taip apibūdinti galėtume ir jį patį.

Esu dėkinga likimui, kad teko laimė pažinti šį genialų poetą ir nuostabų žmogų, dalyvauti jo kūrybos vakaruose, draugauti. Mano kūrybinėje biografijoje stipriausiai, ko gero, yra mane sukrėtusi, būtent, S. Gedos poezija – ji yra tverianti žmoguje naujo užgimimą. (…)

Programoje per Maironio ir S. Gedos kūrybą ieškosime su klausytojais atsakymų į esminius nūdienos klausimus: kas yra toji Tėvynės meilė, pareiga gimtajam kraštui ir atsakomybė už jos ateitį.
Ir bandysime drauge savo širdyse kurti Lietuvos ateities viltingą viziją.“ Virginija Kochanskytė

 

Kiti renginiai