VIEŠOJOJE BIBLIOTEKOJE DVI ALDONOS BUTKUVIENĖS PARODOS

Mažeikių Henriko Nagio viešojoje bibliotekoje nuo 2023 m. vasario 20 d. iki kovo 30 d. pirmąkart eksponuojami rankų darbo gaminiai iš natūralios odos. Jų autorė Aldona Butkuvienė teigė, jog seniai svajojo viešai pristatyti labai seną taikomojo meno šaką. Parodoje „Amato istorija odoje“ vyrauja skirtingo dydžio, formos, spalvos ir net tematikos skirtukai. Sunku išsirinkti, kuris gražiausias ir savičiausias. Pažintinę paskirtį turi augalų, žuvų ir paukščių atvaizdus perteikiantys skirtukai su pavadinimais.

Aldona Butkuvienė darbo su oda paslapčių mokėsi Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikume. Trejus metus pagal paskyrimą dirbo Šiaulių odos ir avalynės susivienijime „Elnias“. Puikiai perpratusi skirtingo storio bei tekstūros odos įnorius, sukūrė išties įdomių darbų. Nuostabūs minimalistinio dizaino odiniai diržai, raktinės, auskarai, masyvios apyrankės ir kaklo papuošalai, akinių ir telefono, kompiuterio ir dienoraščio dėklai, pieštukinė, dėžutė smulkmenoms ir net skrybėlė. Subtiliai panaudoti puošybos elementai: lininiai siūlai, karoliukai, odinės juostelės, jų rišimas arba pynimas, įvairių augalų motyvų piešimas. Eksponuojami trys paveikslai ir pano „Paukščiai“ bei „Jūros pakrantė“. Pačiai autorei mieliausias neįprastos formos paveikslas, kuriame ant odos pieštos gimtinės detalės ir tolumoje stūksanti medinė Šešuolių Šv. Juozapo bažnyčia.

Tuo pačiu metu Viešojoje bibliotekoje eksponuojama dar viena Aldonos Butkuvienės paroda. Tai ant drobės aliejiniais dažais tapyti paveikslai. Dailininkė turi apie du šimtus mažesnių ir didesnių įvairios tematikos darbų. Mėgsta tapyti ciklus: portretus, įspūdžius iš kelionių, malūnus, piliakalnių grafinius etiudus, bažnyčias. Darbų daug, bet visgi pasirinktos gėlės, kurios dailininkei itin mielos ir artimos, tarsi nejučia apgaubiančios žmogų spalvų žaismu, simbolizuojančios gamtos atgimimą ir gyvybingumą. Prisiminta, jog būtent Viešojoje bibliotekoje 2014 m. drauge su muziejininkais buvo eksponuoti pirmieji Aldonos Butkuvienės paveikslai su ryškiaspalvėmis gėlėmis. Darbų autorė teigė, jog naujausioje parodoje dailės kūriniai brandesni. Tapymas dailininkei – susikaupimo ir naujų atradimų pasaulis, susiliejimas su gamta, atsiribojimas nuo supančios aplinkos.

 

Janina Dambrauskaitė,
Mažeikių Henriko Nagio viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresnioji bibliografė

Nuotraukos Janinos Dambrauskaitės, Dangiros Undžienės

Kitos naujienos