Viekšnių bibliotekoje paminėta Knygnešio diena

Kovo 17 d. Mažeikių Henriko Nagio viešosios bibliotekos Viekšnių miesto filiale paminėta Knygnešio diena. Renginyje dalyvavo Viekšnių gimnazijos 3b klasės mokiniai ir jų mokytoja Ona Noreikienė. Ši diena skirta pagerbti visus tuos drąsius žmones, kurie, nepaisydami bausmių, kalėjimų, tremties ir net mirties, nešė į gimtuosius kraštus lietuviško žodžio šviesą. Prie žibalinės lempos, ant lininės staltiesės, renginio lankytojus kvietė knygnešių laikų knygelės, laikraščiai ir „Knygnešio duonelė“.

Bibliotekininkė supažindino vaikus su Spaudos draudimo laikotarpiu Lietuvoje. Dalyviai sužinojo, kur buvo spausdinamos lietuviškos knygos spaudos draudimo metais, kokiu būdu jos pasiekdavo Lietuvą, kur knygos buvo slepiamos, kas buvo daraktoriai. Mokiniai susidomėję klausėsi pasakojimų apie ypatingą knygnešį – knygnešių karalių Jurgį Bielinį, vyskupą Motiejų Valančių, Viekšnių krašto knygnešius.

Mokiniams susipažinus su Spaudos draudimo laikotarpiu, buvo organizuota viktorina „Knygnešių gadynė“. Trečiokai labai susikaupę klausėsi užduodamų klausimų, o kad nekiltų didelis triukšmas, teisingus atsakymus pateikė spalvotų pelėdžiukų paveikslėliais.

Peržiūrėję vaidybinio filmo „Knygnešys“ ištrauką, supratome, koks sunkus buvo knygos kelias iki skaitytojo ir kad visi privalome saugoti ir tausoti brangiausią jų palikimą – knygas ir kalbą.

Vėliau mokiniai ragavo knygnešio duonelės, gaminosi knygiukus su M. Marcinkevičiaus „79 batai“ tekstu. Knygiukai – unikalios iš vieno A4 formato lapo išlankstomos knygeles!

Minėdami šią dieną, vaikai pažadėjo puoselėti savo kalbą, saugoti ir tausoti knygas ir, žinoma, daugiau skaityti!

 

Rasa Vilkaitė,
Mažeikių Henriko Nagio viešosios bibliotekos
Viekšnių miesto filialo bibliotekininkė

Nuotraukos Onos Pačengienės

Kitos naujienos