Tėvo ir dukters kūrybos vakaras Mažeikiuose

Kovo 21-osios popietę  Mažeikių Henriko Nagio viešoji biblioteka tapo meno ir gamtos harmonijos erdve. Čia vyko kraštiečio tapytojo, pedagogo, Degaičių parko įkūrėjo ir puoselėtojo, dendrologo Adolfo Kišono tapybos darbų parodos atidarymas ir knygos pristatymas.

Nors jau daugybę metų A. Kišonas gyvena Telšių rajono Degaičių kaime, tačiau jo gyvenimo ir kūrybos kelias prasidėjo būtent Mažeikiuose. Prieš 98-erius metus amatininkų šeimoje gimęs Adolfas mokėsi Juozo Tumo Vaižganto pradinėje mokykloje bei Mažeikių gimnazijoje. Čia lankė žymiojo dailininko Česlovo Kontrimo suburtą dailės būrelį. Itin uolus ir gabus mokinys kartu su būsimais garsiais menininkais – broliais Jonu ir Kaziu Švažais, Vytautu ir Boleslovu Klovomis, Mečislovu Ostrausku, Vincentu Geču, Pranu Gailiumi – dalyvaudavo dailės darbų parodose. Šiuo metu Adolfas Kišonas – vienintelis tebesantis gimnazijos M. K. Čiurlionio dailės būrelio narys. Baigęs Telšių mokytojų seminariją, dailės paslapčių sėmėsi Kauno dailės mokykloje, čia nutapė ir pirmąsias drobes, tačiau dėl šeimos gerovės turėjo atidėti kūrybinius polinkius ir darbuotis kelių statyboje.

Metams bėgant, meilė grožiui ir kūrybai vis dėlto nugalėjo – 1979 m. A. Kišonas tapo Lietuvos tautodailininkų draugijos nariu ir pradėjo rengti pirmąsias autorines dailės parodas. Per savo kūrybinius metus, naudodamas akvarelės ir aliejinės tapybos techniką, menininkas nutapė kelis šimtus peizažų, portretų bei natiurmortų. Dailininko darbuose vyrauja Žemaitijos vaizdai, Telšių miesto fragmentai, įamžinti bičiulių, artimųjų portretai.

Adolfas Kišonas žinomas ir kaip dendrologas, kuris seną, nunykusį Degaičių dvaro parką pavertė vienu gražiausių Lietuvoje, išsiskiriančiu vaizdingais tvenkiniais, takais, medžių ir augalų įvairove.

Parodos autoriaus dukra Vitalija Kišonaitė-Bagdonienė susirinkusiesiems pristatė 2024 m. išleistą biografinę knygą „Adolfas Kišonas: dailininkas, dendrologas“, skirtą menininko ir gamtos puoselėtojo gyvenimui ir kūrybai įamžinti. Joje pateikiama gausi jo tapybos darbų kolekcija, aprašoma veikla atkuriant ir puoselėjant Degaičių parką. Viena iš knygos sudarytojų Vitalija Kišonaitė-Bagdonienė su gilia širdies šiluma kalbėjo apie savo ypatingo talento, ypatingo darbštumo Tėtį. Papasakojo apie leidinio atsiradimo idėją ir muziejininkės, istorikės Elvyros Spudytės bei fotografės Loretos Norvaišienės indėlį rengiant knygą. Prisiminimais apie savo vaikystę ir jaunystę Mažeikiuose, apie kūrybą, meilę gamtai pasidalijo ir parodos autorius A. Kišonas. Garbaus amžiaus dailininkas, pasakodamas apie prieškario laikų Mažeikius, vardindamas tuo laikotarpiu gyvenusių mažeikiškių pavardes, įvykius, stebino savo unikalia atmintimi.

Muzikinį sveikinimą dovanojo kraštietė poetė, bardė Vilhelmina Imbrienė. Buvusį gimnazijos mokinį sveikino ir ilgiausių metų linkėjo Merkelio Račkausko gimnazijos direktorė Asta Žukauskienė, muziejininkas Vytautas Ramanauskas, giminės ir bičiuliai.

Viešosios bibliotekos antrajame aukšte eksponuojami dailininko tapyti paveikslai, tarp jų  – autoportretas, mamos ir sesers Juzefoss portretai. O parodų vitrinose puikuojasi spalvingi rankdarbiai. Tai menininko dukters Vitalijos Kišonaitės-Bagdonienės japoniška temari technika siuvinėti įvairaus dydžio apvalūs ir kiaušinio formos kamuoliai. Rankdarbių autorė perskaitė Henriko Nagio eilėraštį „Grįžimas“, subtiliai jį susiedama su savo tėvo grįžimu tėviškėn. Ji papasakojo, kaip kuria eksponuojamus darbus, atsakė į svečių klausimus. Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros, sporto ir paveldosaugos skyriaus vedėja Rūta Končiutė-Mačiulienė prisiminė, kokį įspūdį prieš kelerius metus paliko apsilankymas Kišonų sodyboje. Viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Dangira Undžienė dėkojo dviejų parodų autoriams, kad nepamiršta savo gimtojo krašto, palinkėdama stiprybės ir sveikatos A. Kišonui bei jo šeimai.

Jaukumo ir šilumos kupino vakaro pabaigoje mažeikiškius dar kartą nustebino Adolfo Kišono bei jo sesers Juzefos Jokšienės išraiškingai ir mintinai deklamuojami lietuvių poetų eilėraščiai.

Parodas viešojoje galima aplankyti iki balandžio 30 d. Ateikite pasigrožėti talentingų menininkų darbais.

 

Dalia Alseikienė,
Mažeikių Henriko Nagio viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkė kultūrinei veiklai

Nuotraukos Janinos Dambrauskaitės

 

Kitos naujienos