Šiaurės šalių literatūros savaitės skaitymuose žvakių šviesoje dalyvavo Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos 3 klasės mokiniai.

Skaitymai žvakių šviesoje Ukrinų bibliotekoje

2022 m. lapkričio 14–20 d. vyksta Šiaurės šalių literatūros savaitė. Lapkričio mėnesį Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filialas skaitytojus pasitinka ypatinga atmosfera: biblioteka tampa paslaptinga, magiška, žvakėmis apšviesta vieta. Čia galima pasivaišinti šiaurietiška arbata ir sausainiais, skaityti žvakių šviesoje, apžiūrėti parodą, supažindinančią su Šiaurės šalimis, jų istorija ir folkloru. Šių metų savaitės tema – Gamta Šiaurėje.

Lapkričio 15 d. bibliotekoje lankėsi Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos 3 klasės mokiniai su mokytoja Sonata. Bibliotekininkė Valda supažindino mokinius su Šiaurės šalimis, jų gamta ir klimatu, nes šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitės tema – „Gamta Šiaurėje“. Tradiciškai žvakių šviesoje skaitė Malin Kivelä ir Martin Glaz Serup paveikslėlių knygą „Jei sutiktum lokį“. Skaitant kūrinį dalyviai diskutavo apie tikrą galimybę sutikti lokį miške ir kaip reikėtų elgtis. Vėliau bibliotekininkė pristatė latvių  Mara Viška, Uldis Daugavinš, Martinš Sirmais knygą „Baltasis lokiukas“. Tai puiki pasakų knyga vaikams apie maisto gaminimą. Vieną iš receptų „Ūsų gėrimas“, dalyviai pasigamino drauge ir gurkšnodami kokteilį aptarė, kokią Šiaurės šalį jie norėtų aplankyti. Kad noras išsipildytų, reikėjo pasirinkti atitinkamos šalies vėliavėlę ir nusifotografuoti.

Susitikimas praėjo linksmai ir greitai, geros nuotaikos kupini mokiniai išskubėjo į pamokas.

Suaugusieji į šviesos ir žodžio šventę – kūrinio skaitymą balsu – rinkosi lapkričio 17-osios vakarą. Dalyviai pakviesti klausyti Patrik Svensson knygos „Apie ungurius ir žmones. Mįslingiausios pasaulio žuvies istorija“ ištraukos. Vėliau bibliotekininkė pakvietė pakalbėti apie Šiaurės šalis, jų gamtos unikalumą ir apie ungurius. Stebėtinai mažai yra žinoma apie europinį ungurį. Tiesą sakant, tiek mažai, kad mokslininkai ir filosofai – nuo Aristotelio iki Freudo – ištisus amžius buvo tiesiog apsėsti „ungurio klausimo“: ar tai žuvis, ar kažkas visiškai kita? Kodėl kiekvienas europinis ungurys, gimęs Sargasų jūroje, išsiruošia į tūkstančių kilometrų kelionę gėlųjų vandenų link, ten įsikuria keliems dešimtmečiams, o atėjus laikui grįžta atgal į Sargasų jūrą neršti ir mirti? Ungurys mums – vis dar mįslė.

Vaišinantis šiaurietiška arbata buvo gera ir jauku kalbėtis nekasdieniškomis temomis: žmogaus likimo, laiko, šviesos ir tamsos, gyvenimo ir mirties.

Valda Muravjovienė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filialo vyresnioji bibliotekininkė

Nuotraukos Sonatos Kazlauskienės ir Emilijos Kniukštės

Kitos naujienos