Skaitymai žvakių šviesoje Ukrinų bibliotekoje

2023 m. lapkričio 13–19 d. vyko Šiaurės šalių literatūros savaitė. Lapkričio mėnesį Mažeikių Henriko Nagio viešosios bibliotekos Ukrinų biblioteka skaitytojus pasitinka ypatinga atmosfera: biblioteka tampa paslaptinga, magiška, žvakėmis apšviesta vieta. Čia galima pasivaišinti šiaurietiška arbata ir sausainiais, skaityti žvakių šviesoje, apžiūrėti parodą, supažindinančią su Šiaurės šalimis, jų istorija ir folkloru.

Lapkričio 15 d. bibliotekoje lankėsi Mažeikių padalinio Ukrinų vaikų dienos centro vaikai su globėja Jūrate. Bibliotekininkė Valda supažindino vaikus su Šiaurės šalimis, jų gamta ir klimatu, pasakojo, kaip Kalėdas švenčia Šiaurės šalių vaikai, nes šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitės tema – „Kalėdos Šiaurėje“. Įdomu buvo išgirsti apie elfus ir išdaigas krečiančius islandų linksmuosius nykštukus.

Tradiciškai žvakių šviesoje Austėja ir Patricija skaitė Astridos Lindgren knygos „Emilis iš Lionebergos“ ištrauką apie Emilio išdaigas. Skaitant kūrinį dalyviai diskutavo apie berniuko Emilio išdaigas. Nors knyga parašyta prieš šešiasdešimt metų, bet kelia juoką ir šiuolaikiniams vaikams. Renginio dalyviai turėjo užduotį – įdėmiai klausyti pasakojimų apie Šiaurės šalis, nes susitikimo pradžioje kiekvienas pasirinko vėliavėlę, o pabaigoje reikėjo pasakyti, kurios Šiaurės šalies vėliavėlę jis turi ir ką įdomiausio apie tą šalį sužinojo.

Susitikimas praėjo linksmai ir greitai, geros nuotaikos kupini vaikai išskubėjo namo.

Suaugusieji į šviesos ir žodžio šventę – kūrinio skaitymą balsu – rinkosi ketvirtadienio vakarą. Dalyviai pakviesti klausyti Ingvild H. Rishøi knygos „Stargeitas“ ištraukos. Vėliau bibliotekininkė pakvietė pakalbėti apie Šiaurės šalis, jų gamtos unikalumą ir apie Kalėdas. Dalyviai įdėmiai klausėsi pasakojimo apie kalėdinius papročius Šiaurės šalyse, kai apie artėjančias šv. Kalėdas praneša milžiniškos šiaudinės ožių skulptūros, o Grenlandijoje žiemos švenčių metu puoselėjama tradicija valgyti fermentuotą paukštieną, dar vadinamą Kiviak. Prieš šventes mėsa net septynis mėnesius laikoma negyvo ruonio kūne, kad iki švenčių būtų paruošta.

Vaišinantis šiaurietiška arbata buvo gera ir jauku kalbėtis apie artėjančias Kalėdas, nes tas žodis visiems primena laukimo jausmą, šilumą ir bendrystę.

Valda Muravjovienė,
Mažeikių Henriko Nagio viešosios bibliotekos Ukrinų padalinio bibliotekininkė

Nuotraukos Kamilės Čiutytės

Kitos naujienos