Šiaurės šalių literatūros savaitė Židikų bibliotekoje

Šiaurės šalių literatūros savaitė – šviesos ir knygos šventė. Pagrindinė jos idėja – grožinių kūrinių skaitymas balsu jaukioje žvakių šviesoje.

Šiais metais lapkričio 13–19 d. vykusios Šiaurės šalių literatūros savaitės tema – „Kalėdos Šiaurėje“. Lapkričio 15 d. rytą į Židikų biblioteką atskubėjo Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos pirmos klasės mokinai ir mokytoja Jurgita Paulauskaitė. Vaikai pirmą kartą dalyvavo Šiaurės šalių literatūros skaitymuose, todėl bibliotekininkė jiems parinko ištrauką apie Kalėdas iš knygos „Pepė Ilgakojinė“.

Filmukus ar pasakojimus apie linksmą mergaitę Pepę vaikai buvo girdėję, tačiau perskaitytas tekstas prie žvakių šviesos šiai knygos herojei suteikė visai kitą atspalvį. Tekstą skaitė ne vien bibliotekininkė, jai padėjo ir vaikai. Iš perskaityto teksto sužinojome, kad Pepė savo draugams įteikė kalėdines dovanas. Bibliotekininkė vaikams uždavė klausimą, ar visada dovana turi būti daiktas? Diskusijos metu visi nusprendėme, kad tai gali būti ir gražiai pasakytas bei užrašytas žodis. Tada bibliotekininkė pasiūlė pasidaryti kalėdinį atviruką. Tekstą į atvirukus vaikai pažadėjo užrašyti klasėje. O jau smagumas buvo atsakinėti į užduodamus klausimus, už kuriuos dar gauni ir saldumyną! Susipažinę su bibliotekoje parengta knygų paroda „Šiaurės šalių rašytojai vaikams“, pasižiūrėję Erikos Skeivienės karpinių parodą, bibliotekininkei padovanoję smagią dainelę apie voro puotą, gavę kalėdinių dovanų, išsiskyrėme kupini geros nuotaikos.

Šiaurės šalių literatūros savaitei skirtas renginys vyko ir lapkričio 17-osios rytą. Jame dalyvavo Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos penktokai ir lietuvių kalbos mokytoja Danutė Stancevičienė. Jaukioje žvakučių šviesoje rytinių skaitymų „Auštant“ metu buvo skaitoma ištrauka iš Astridos Lindgren kūrinio „Emilis iš Lionebergos“. Skaitydami išsiaiškinome sunkiai suprantamus žodžius,  diskutavome apie pagrindinį knygos veikėją Emilį, keturios mokinių komandos dalyvavo bibliotekininkės paruoštoje viktorinoje.

Tos pačios dienos vakare, atėjus sutemų valandai, buvo uždegtos žvakės ir skaitoma ištrauka iš Ingvild H. Rishøi knygos „Stargeitas. Kalėdų pasaka“. Ši istorija yra apie Kalėdų laukimą, atitinkanti Šiaurės šalių literatūros savaitės temą. Skaitymuose dalyvavo daug metų gyvenusi ir dirbusi Danijoje Virginija B. Ji pasidalino prisiminimais apie Danijoje sutiktas Kalėdų šventes, jų laukimą, vaišes bei tradicijas. Šiaurės šalių savaitės metu veikė knygų parodos „Šiaurės šalių rašytojai vaikams ir suaugusiems“.

Benita Vaizgėlienė,
Mažeikių Henriko Nagio viešosios bibliotekos
Židikų bibliotekos bibliotekininkė

Kitos naujienos