PROJEKTAS „EMOCIJŲ KARUSELĖ: SKAITAU, DŽIAUGIUOSI, DALINUOSI“

 

Baigtas įgyvendinti didelio susidomėjimo sulaukęs Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos projektas „Emocijų karuselė: skaitau, džiaugiuosi, dalinuosi“. Šio projekto dėka Viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriuje buvo išplėsta interaktyvi emocijų raiškos, edukacinių veiklų erdvė. Ji papildyta terapinėmis bei ugdymo priemonėmis: interaktyviomis grindimis su edukacinėmis programomis, šviečiančiu Molbertu kūrybai ir žaidimams, knygomis apie jausmus ir emocijas, edukaciniais stalo žaidimais, sensorinėmis priemonėmis. Per 6 mėn. joje apsilankė 56 grupės vaikų iš lopšelių-darželių, mokyklų, vasaros stovyklų. Iš viso 1035 lankytojai. Tokių grupinių apsilankymų ypač padaugėjo įrengus interaktyvias grindis.  Džiaugsmo ir džiugių emocijų šios grindys sukelia ir erdvėje apsilankantiems pavieniams vaikams ir šeimoms. Dar viena patraukli emocijų erdvės priemonė Bibliolagaminai. Buvo suformuoti 4 knygų, stalo žaidimų, sensorinių priemonių, pirštininių lėlių  rinkiniai ir patalpinti į 4 žaismingus keliaujančius „Emocijų raiškos lagaminėlius“. Šiuos lagaminėlius mėnesiui į namus gali skolintis visi norintys bibliotekos lankytojai.

Daug įvairiausių emocijų vaikai patyrė dalyvaudami veiklose su profesionaliais atlikėjais, lektoriais, rašytojais, psichologais, edukatoriais. 12 tokių veiklų vyko Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir jos filialuose, 1 (komiksų kūrimo dirbtuvės) – Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje. Šiose veiklose dalyvavo 416 dalyvių. Vaikai sukūrė 81 darbelį.

Birželio 2 d. buvo organizuota konferencija „Emocijų karuselė: skaitau, džiaugiuosi, dalinuosi“ projekto partneriams ir rėmėjams, visuomenei. Pranešimą „Alfa“ kartos vaikai, būdai juos suprasti ir įtraukti į edukacinį procesą“ perskaitė pedagogė, metodinių leidinių vaikams autorė Aurelija Macijauskienė. Mažeikių visuomenės sveikatos biuro specialistė Ieva Šimkutė pristatė pranešimą „Psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugos“.  Psichologė Elena Šmitienė pranešime „Veiklų įtaka psichinei sveikatai ir kūrybiškumuiakcentavo žmogaus emocines būsenas, reakciją į įtampą ir stresą. Mažeikių lopšelio-darželio „Žilvitis“ direktoriaus pavaduotoja Daiva Narmontienė pasidalino gerąja patirtimi, įstaigoje įsirengiant ir užsiėmimų metu naudojant interaktyvias grindis. Projekto koordinatorė Sigita Repšytė pristatė naujas priemones, kurios papildė emocijų raiškos erdvę ir kuriomis gali naudotis bibliotekos lankytojai.

Birželio 7 d. vyko edukacinis užsiėmimas vaikams „Emocinio intelekto ir socialinių įgūdžių lavinimas“, kurį vedė lektorė, psichologė Rūta Vitienė. Ji kartu su vaikais aiškinosi, kas yra emocinis intelektas, atliko komandines užduotis, kurios parodė, kaip vaikai sugeba klausytis vienas kito, kaip jiems sekasi bendrauti tarpusavyje. Vaikai piešė žmogų ugnikalnį ir kartu su psichologe aptarė pykčio priežastis ir jo įveikimo būdus.

Birželio 9 d. vyko edukacija „Muzikinė pasaka: ir Taip, ir Kitaip“. Pasaką vaikams sekė dainų autorius ir atlikėjas, bardas Jonas Baltokas ir mėgėjų teatro režisierė, dainų autorė Daiva Nausėdaite-Plikšnienė. Edukacijoje, parengtoje pagal Rimanto Černiausko knygą „Pasakėlės vaikams, vanagams ir sliekams“, vaikai ant akmenėlių nusipiešę linksmą ir liūdną emocijas pakeldavo juos  išgirdę dainuojant apie džiaugsmą arba liūdesį. Klausydamiesi dainų vaikai akmenėliais imitavo įvairius garsus, žaidė muzikinius žaidimus.

Rugsėjo 21 d. įkvėpimo laukais, pykčio kalnais, nuobodulio slėniais, liūdesio upėmis, baimės tarpekliais ir dėkingumo ežerais vaikai keliavo po „Pasakišką kelionę po jausmų pasaulį“ kartu su aktore, radijo laidų vedėja Kristina Savickyte. Aktorė su vaikais kalbėjo apie įkvėpimo šaltinius, parodė pratimus, kurie padeda slėptis nuo nuobodulio, sustabdyti liūdesio potvynį ir nugalėti pyktį. K. Savickytė vieną užsiėmimą pravedė lopšelio-darželio vaikams, kitą 1 klasės moksleiviams.

Rugsėjo 24 d. į Viekšnių filialą susitikti su skaitytojais atvyko knygų visai šeimai „Marmiai“ autoriai – Indrė Pavilonytė-Ažondenė ir Martynas Pavilonis. Renginys susidėjo iš 2 dalių: knygų trumpo pristatymo bei kūrybinių dirbtuvėlių. Svečiai pabandė vaikus įtraukti į diskusiją, kaip jautiesi būdamas kitoks nei visi ir kodėl skirtumai turi kelti ne baimę, o smalsumą, be to, ar būtų įdomu gyventi būnant visiems vienodiems. Kūrybinių dirbtuvėlių metu vaikai pasitelkę skirtingas spalvas ir formas susikūrė savo asmeninius džiaugsmo fabrikėlius.

Spalio 4 d. į pasirodymą pakvietė „Vėjų teatras“ – profesionalus teatras vaikams. Svečiai vaikams dovanojo muzikinį spektaklį „Baisiai gražu“. Jame skambėjo dainos, gimusios iš Daivos Čepauskaitės „Baisiai gražių eilėraščių“ ir istorijų. Aktoriai Pijus Narijauskas ir Jovita Jankelaitytė kvietė vaikus išgyventi draugystę, susipažinti ir susidraugauti su savo baimėmis, pabraidyti po mėlyną rūką, pabuvoti paukščių turguje. Kiekviena aktorių pasakojama istorija buvo kupina humoro ir gerų emocijų.

Spalio 7 d. bibliotekoje viešėjo rašytoja, 13 knygų vaikams ir paaugliams autorė Rebeka Una.

Rašytoja į susitikimą atvyko ne viena, o kartu su savo šeimos trupe: šeimos draugu Gediminu ir sūnumi Herkumi, kurie padėjo pristatyti jos knygas. Autorė, žaismingai supažindinusi vaikus su pagrindiniu jos dviejų knygų veikėju, pakvietė stebėti teatralizuotas knygų ištraukas ir patiems jas suvaidinti. Keliaudami knygų puslapiais, vaikai mokėsi vaikščioti su kojūkais, mušinėti stalo teniso kamuoliukus, daryti prisitraukimus, magiškus triukus.

Spalio 21 d. edukacinį užsiėmimą vaikams „Meno kūrinys kaip emocijų pažinimas“ vedė Šiaulių dailės galerijos direktorė Ernesta Šimkienė. Renginio pradžioje viešnia papasakojo kuo menas žmogui yra naudingas, ką iš  meno kūrinių galima sužinoti apie anksčiau gyvenusius žmones. Praktinės veiklos metu dalyviai buvo kviečiami įvairiais žaidybiniais metodais ieškoti vaizdo ir pasakojimo jungčių. Žiūrėdami į vaizduoklių kortelėse pavaizduotas formas, figūras, vaizdus turėjo įvardinti, ką jose pamatė ir kokias emocijas jiems tai sukėlė. Kitos užduoties metu iš garsių menininkų kūrinių nuotraukų reikėjo išsirinkti tą, kuri sukelia stipriausias emocijas.

Spalio 26 d. vyko nuotolinis užsiėmimas dviem Mažeikių Kalnėnų ir Sodų mokyklų moksleivių klasėms „Emocinio intelekto lavinimo dirbtuvėlės“ ir „Ką daryti, kai pyksti“. Jį vedė lektorė, edukacinių programų autorė bei praktikė Inga Sosnovska. Užsiėmimą lektorė pradėjo pokalbiu apie tai, kas yra emocija ir kaip skirtingai žmonės tas emocijas išreiškia. Vaikai  atliko keletą smagių užduočių, klausėsi atpalaiduojančios muzikos, lektorės atsiųstų priemonių pagalba klasėse atliko pykčio valdymo eksperimentą.

Lapkričio 11 d. Mažeikių ir Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosiose bibliotekose vyko „Komiksų kūrimo dirbtuvės“. Jas vedė Šiaulių komiksų centro edukatorius Tomas Januškevičius. Jis su vaikais aptarė, kas yra komiksas ir kada piešinys tampa komiksu. Vaikai išgirdo komiksų atsiradimo istoriją ir apie šiuo metu kuriamus įvairiausio žanro, stiliaus bei pavidalo komiksus. Diskutavo apie superherojus ir jų galias bei davė užduotį mokiniams sukurti savo istorijas, kaip gėris nugali blogį.

Lapkričio 11 d. vyko nuotolinis patyriminis užsiėmimas „Emocinio intelekto lavinimas žaidžiant“, kuriame dalyvavo Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio pagrindinės mokyklos šeštokai . Lektorė, psichologė Elena Šmitienė kalbėjo su vaikais apie jausmus ir emocijas, pateikė įdomias ir kūrybiškas užduotis.

Mažeikių viešosios bibliotekos darbuotojos liepos – spalio mėn. Viekšnių, Balėnų, Židikų, Palnosų, Leckavos, Sedos, Žemalės, Reivyčių filialuose ir lopšelyje-darželyje „Žilvitis“ pristatė vieną projekto priemonių „Emocijų raiškos lagaminėlius“ ir vedė parengtą edukaciją „Piešimas smėliu“. Šiose edukacijose dalyvavo 109 dalyviai. Nupiešti 96 piešiniai.

 

Veiklos vyko ne tik Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, bet ir viešosios bibliotekos filialuose: Viekšnių, Balėnų, Židikų, Palnosų, Leckavos, Sedos, Žemalės, Reivyčių bei Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje. Rengdami užsiėmimus, kūrybines dirbtuves bendradarbiavome su Mažeikių miesto ir rajono švietimo įstaigomis, Mažeikių visuomenės sveikatos biuro specialistais.

Projektą „Emocijų karuselė: skaitau, džiaugiuosi, dalinuosi“ pristatėme Telšių apskrities Regioninės kultūros tarybos nuotolinėje konferencijoje.

Dėkojame Lietuvos kultūros tarybai, Mažeikių rajono savivaldybei už lėšų skyrimą projekto veikloms ir priemonėms. Dėkojame Viešosios bibliotekos darbuotojams už komandinį darbą įgyvendinant projektą. Dėkojame partneriams ir informaciniams rėmėjams – rajono laikraščiams „Santarvė“ ir VšĮ „Mažeikių laikraštis“, o taip pat visiems dalyvavusiems projekto veiklose.

 

 

Sigita Repšytė, projekto koordinatorė,

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos

Vaikų ir jaunimo skyriaus vedėja

 

 

Kitos naujienos