„Poezijos pavasaris“ Mažeikių rajone skambėjo žemaitiškai, dzūkiškai, gruziniškai ir lietuviškai

Kai pražysta kaštonai ir skleidžiasi alyvos, po Lietuvą pasklinda poetai. Tarptautinis festivalis „Poezijos pavasaris“ po dvejų pandemijos metų sugrįžo tradiciniu laiku – gegužės mėnesį. Džiugu, kad tarptautinio festivalio dalyviai lankosi ne tik didžiuosiuose miestuose, tačiau jų poezijos posmai skamba ir mažiausiuose kaimeliuose, kurių gyventojams tai būna įsimintinas įvykis. Pastaruosius penkerius metus kasmet į Mažeikių kraštą atvykstantys poetai jau lankėsi Sedoje, Ukrinuose, Židikuose, Laižuvoje, Tirkšliuose, Viekšniuose, Buknaičiuose, Leckavoje, Pikeliuose, Bugeniuose. Šį kartą į Mažeikių rajoną atvyko tarptautinė grupė: poetė, rašytoja, dailininkė Daiva Molytė-Lukauskienė, Šveicarijos ir Lietuvos kalbininkas, vertėjas Markus Roduner, poetė iš Sakartvelo Irma Šiolašvili, poetas, rašytojas, leidėjas Juozas Žitkauskas, dainuojamosios poezijos atlikėjas, istorikas Povilas Girdenis.

Gegužės 27 d. „Poezijos pavasario“ sulaukusi Užlieknė ir Balėnos svečius pasitiko su muzika. Balėnose koncertavo Šerkšnėnų kultūros centro Modestos ir Gintaro duetas, Užlieknėje – Tirkšlių kultūros centro moterų ansamblis „Retro“ (vadovas Antanas Erlickas). Visiems renginiams vadovavusi Daiva Molytė-Lukauskienė sakė, kad pasaulis per „Poezijos pavasarį“ praranda ribas, eilės į klausytojų širdis beldžiasi įvairiomis kalbomis. Juk eilėraščio kelias trumpas, anot vienos renginio dalyvės, – iš širdies į širdį…  Tad poezijos mylėtojams buvo įdomu pasiklausyti, kaip skamba eilėraščiai gruzinų kalba, skaitomi mūsų krašte pirmą kartą viešėjusios poetės iš tolimojo Sakartvelo Irmos Šiolašvili. Jos tekstus, išverstus į lietuvių kalbą skaitė vertėjas Markus Roduner.  Poetas Juozas Žitkauskas, rašantis ir dzūkiškai, ir lietuviškai, žemaičiams skaitė naujausius eilėraščius iš knygos „Dubeltavos išpažintys“, o kartu su dainuojamosios poezijos atlikėju Povilu Girdeniu pristatė ištraukas iš literatūrinės-muzikinės programos „Ne tolių toliai nuo Žemaitijos iki Dzūkijos“, kurioje skamba eilės ir dainos dzūkiškai ir žemaitiškai. Gausiai į renginį susirinkę Užlieknės kaimo gyventojai labai šiltai sutiko savo kraštietį Povilą Girdenį, kurio tėvas, garsus kalbininkas Aleksas Girdenis, yra gyvenęs Užlieknėje, lankęs čia pradinę mokyklą, šiuose kraštuose gimė ne vienas žemaitiškas eilėraštis, kurie dabar sūnaus dėka suskambo dainomis.

Vakare Mažeikių viešojoje bibliotekoje „Poezijos pavasario“ dalyvius ir į renginį susirinkusius  literatūros mylėtojus dainomis pasveikino Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos vokalinis ansamblis „Incanto“ (vadovė Natalija Dapšienė). D. Molytė-Lukauskienė džiaugėsi, kad „Poezijos pavasaris“ žavus susitikimais su žmonėmis mažuose miesteliuose ir kaimuose. Mažeikiškius džiugino gruziniškai, dzūkiškai, žemaitiškai ir lietuviškai skambėjusios „Poezijos pavasario“ dalyvių eilės ir dainos.

Visuose renginiuose svečiai dovanojo bibliotekoms naujausią „Poezijos pavasario 2022“ almanachą ir kitas savo knygas su autografais.

Dangira Undžienė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Kitos naujienos