Violeta Šoblinskaitė ir Valdemaras Šoblinskas

„Mudu 2, kalbininko vaikai“

Šiais metais minime Nausodės kaime (Mažeikių r.) gimusio žymaus kalbininko Adomo Šoblinsko 90-ąsias gimimo metines. Prieš keletą metų jo vaikai Violeta ir Valdemaras išleido puikią tėvo atminimui skirtą knygą „Tėtė: kalbininkas Adomas Šoblinskas“. Balandžio 28 d. Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vykęs vakaras „Mudu 2, kalbininko vaikai“, kuriame dalyvavo Violeta Šoblinskaitė ir Valdemaras Šoblinskas, buvo skirtas pagerbti jų tėvelio atminimą, pasidalinti prisiminimais apie jį ir vaikystės dienas Mažeikių krašte.

Talentingi Adomo Šoblinsko vaikai atvyko ne tuščiomis. Viešosios bibliotekos salę papuošė įspūdinga Valdemaro Šoblinsko fotografijų paroda „Kol paukščiai sugrįš“, o Violeta Šoblinskaitė atsivežė ką tik išleistą naują poezijos knygą labai gražiu pavadinimu „Vaivorų ribėjimas“. Tai dešimtoji poetės, prozininkės, vertėjos Violetos Šoblinskaitės Aleksos poezijos knyga. Rašytojos kūrybos kraityje įvairių literatūros žanrų kūriniai: ji yra parašiusi keletą įdomių romanų, apysakų, novelių knygų, iš lenkų, vokiečių, rusų kalbų išversta daugiau kaip 20  knygų. O vienas reikšmingiausių rašytojos darbų – prieš keletą metų išverstas gruzinų klasiko Čabua Amiredžibio romanas „Mėnulio sūnus“. V. Šoblinskaitės kūryba įvertinta Salomėjos Nėries, Žemaitės bei kt. premijomis, neseniai jai įteikta garbinga Sakartvelo „The Prize IVERIA” už geriausią 2020 metų užsienio autoriaus poeziją.

Istorijos studijas Vilniaus universitete baigęs Valdemaras Šoblinskas dirba Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakultete, vadovauja projektams. Autorius yra parengęs tris personalines fotografijos darbų parodas. Pirmoji Valdemaro fotografijų paroda „Neužsimerk švytėjimui“ (2018) buvo skirta parodyti rudens spalvų atspindžių grožį. Ekspozicija „Kol paukščiai sugrįš“ (2019) – pristatyti kasdienes Lietuvos paukščių rūšis. Trečioji, pati naujausia, „Liepsnų žaismė“ (2022) pakvietė saugiai prisiliesti prie liepsnos kuriamų pavidalų ir slėpinių.

„Smagu sugrįžti į Žemaitiją”, – sakė Violeta Šoblinskaitė. Ji papasakojo, kaip kilo mintis parašyti knygą apie tėvelį, paskaitė knygoje publikuojamų jo laiškų, eilėraščių, prisiminė stogastulpio Adomo Šoblinsko atminimui pastatymo Sedoje istoriją. „Tėtė buvo įdomus ir geras žmogus”, – papildydamas sesers mintis teigė jos brolis Valdemaras, taip pat nemažai prisidėjęs rengiant knygą, daug bendravęs su tėvelio bendradarbiais Vilniaus universitete. Jis papasakojo ir apie savo pomėgį fotografuoti, kurį turbūt taip pat paveldėjo iš tėvo. Jo aistra – gamtos fotografija. „Paukščių pasaulis – fantastiškai gražus”, – teigė trijų fotografijos parodų autorius, pristatydamas bibliotekoje eksponuojamą ekspoziciją. V. Šoblinskas papasakojo ir apie kitus savo darbus, ugnies ir ledo fotografavimą. Violeta Šoblinskaitė paskaitė keletą eilėraščių iš naujausios knygos „Vaivorų ribėjimas”, pasidalino mintimis apie parašytą romaną, kuris dar nėra išleistas.

Renginyje pavasarinę nuotaiką kūrė Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos moksleiviai Nida, Simonas, Dovydas ir Eidmantė (mokytojos Inga Grušaitė, Dalia Olberkienė, Inga Buivydienė). Visiems į susitikimą su kraštiečiais atvykusiems mažeikiškiams Violeta Šoblinskaitė dovanojo naująją savo poezijos knygą ir didžiulį glėbį knygų paliko Viešosios bibliotekos ir filialų skaitytojams.

Dėkojame poetei už dovanas, o jos broliui Valdemarui už fotografijų parodą „Kol paukščiai sugrįš“, kuri bibliotekoje bus eksponuojama iki gegužės 31 d. Kviečiame aplankyti.

Dangira Undžienė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Nuotraukos Janinos Dambrauskaitės

Kitos naujienos