Renginyje dalyvavo Viekšnių gimnazijos 4a klasė ir jų mokytoja Birutė Vėlavičienė

Lietuvių kalba – tautos gyvybės šaltinis

Gegužės 6 d. Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Viekšnių miesto filiale vyko popietė „Lietuvių kalba – tautos gyvybės šaltinis”, skirta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti. Renginyje dalyvavo Viekšnių gimnazijos 4a klasės mokiniai ir jų mokytoja Birutė Vėlavičienė.

Popietės metu mokiniai buvo supažindinti su vienu iš tamsiausių mūsų tautos istorijos laikotarpių, kai net keturis dešimtmečius rusų carinė valdžia draudė esminius mūsų tautiškumo ženklus – lietuvišką spaudą, knygų leidybą, laisvą žodį.

Bibliotekininkė su vaikais kalbėjo apie lietuviškos knygos ir spaudos istoriją, pirmosios lietuviškos knygos kelią, lietuvių kalbos draudimo laikotarpį, knygnešių veiklą ir daraktorių nuopelnus.Vėliau su ketvirtokais buvo diskutuota, kodėl savo kalbą reikia saugoti ir gerbti.

Telšių, Skuodo, Kretingos, Plungės, Mažeikių rajonų ir Rietavo savivaldybės 2022-uosius paskelbė Žemaičių kalbos metais, todėl minėdami Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną didelį dėmesį skyrėme žemaičių tarmei. Renginio dalyviai skaitė žemaitiškus tekstus iš knygos „Cirulielis“, susipažino su žemaitiškomis patarlėmis ir priežodžiais, žaidė žaidimą „A mon sakā“. Šis žaidimas – ir pramoga, ir edukacija, padedanti pažinti naujus ar pasikartoti jau žinomus tarmiškus žodžius.

Renginio metu neliko nepastebėta Jūratės Norvaišienės knyga „Vienos raidės istorijos“, kurioje ypač atsiskleidžia lietuvių kalbos grožis, išskirtinumas ir turtingumas. Įkvėpti perskaitytų knygos istorijų mokinai patys bandė sukurti vienos raidės žodžių nenutrūkstamą grandinę. Įsitikinę, kad tai padaryti yra ne taip paprasta, vaikai pritarė, kad knyga tikrai verta Lietuvos rekordo titulo.

Renginys padėjo suprasti, kad reikia gerbti, rašyti, skaityti, kalbėti viena seniausių, pačia nuostabiausia mūsų gimtąja – lietuvių kalba. Didžiuokimės savo žemaitiška tarme, jos išskirtinumu ir niekada nepamirškime savo lietuviškų šaknų.

 

Rasa Vilkaitė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Viekšnių miesto filialo bibliotekininkė

Nuotraukos Onos Pačengienės

Kitos naujienos