Knygų festivalio aidai

Mažeikių Henriko Nagio viešoji biblioteka pirmąjį gruodžio mėnesio šeštadienį organizavo tradicinę šventę knygų mylėtojams. Į Knygų festivalio atidarymą susirinkusius mažeikiškius pasveikino bibliotekos direktorė Alina Bernotienė, rajono savivaldybės vicemerė Živilė Undraitienė, Seimo nario Valiaus Ąžuolo padėjėja Reda Šiaulienė, Lietuvos mažų ir vidutinių leidėjų asociacijos vadovė Ramutė Žandarienė. Muzikinį sveikinimą dovanojo Mažeikių trečiojo amžiaus universiteto kamerinis-vokalinis ansamblis „Dainų paviliotos“ (vad. Stanislovas Žebrauskas).

Visą dieną biblioteka ūžė: vieni lankytojai dalyvavo renginiuose, kiti edukaciniuose užsiėmimuose, treti ieškojo dovanėlių knygų mugėje, bendravo su leidėjais ir rašytojais. Ypač populiarus buvo žurnalistas Henrikas Vaitiekūnas. Pristatęs savo debiutinę knygą „Felčerio užrašai“, daugeliui iš televizijos ekranų pažįstamas laidų vedėjas diskutavo su renginio dalyviais apie šiuolaikinę žurnalistiką ir mediciną. Jo atsivežtų knygų dėžutė greitai ištuštėjo, nes daugelis norėjo įsigyti knygą su autoriaus palinkėjimu.

Besibaigiantys 2023-ieji buvo paskelbti Tremtinių ir politinių kalinių metais, tad neatsitiktinai festivalio metu buvo pasirinkta pristatyti knygą, kurioje atskleidžiama politinės kalinės ir tremtinės Onos Butrimaitės-Laurinienės gyvenimo istorija. Knygoje „#fainiausia pasauly močiutė“ apie savo močiutę pasakoja jos anūkė  žurnalistė Živilė Kropaitė-Basiulė. Kartu su knygos autore į Mažeikius atvyko ir Aistė Plaipaitė, žurnalistė, LRT žinių vedėja, kurianti ir dainuojanti savo bei kitų autorių kūrinius. Buvo įdomu pasiklausyti dviejų populiarių televizijos žurnalisčių pasakojimų ir dainų, pristatant knygą apie tragiškus XX amžiaus vidurio Lietuvos istorijos įvykius.

Apie šiuolaikinės lietuvių literatūros tendencijas, autorių kūrybinę laisvę ir skaitytojo pasaulį, apie tekstus, kurie rašomi, ir tekstus, kurie skaitomi, diskutavo mūsų kraštietė, poetė, prozininkė, eseistė, 9 knygų autorė Sara Poisson ir humanitarinių mokslų daktarė, literatūrologė Neringa Butnoriūtė.

Festivalio svečiaspoetas, publicistas, dramaturgas, teatro ir kino režisierius, vaikų rašytojas, dainų autorius ir atlikėjas Vytautas V. Landsbergis, žaismingai pabendravęs su vaikais ir jiems pristatęs savo naujausias knygas, vakare kartu su žmona Ramune Landsbergiene suaugusiesiems dovanojo advento dainų, romansų ir poezijos programą. Skambėjo lietuvių liaudies ir autorinės dainos, rašytojas skaitė ištraukas iš savo knygos „Begemoto godos“, tinkančios įvairaus amžiaus skaitytojams. Daugeliui žinomas populiarias dainas „Žiema žiema“, „Žvaigždė puodynėj“ tą vakarą  kartu su atlikėjais dainavo visa salė. Tai buvo baigiamasis turiningo šeštadienio akordas, dovanojęs klausytojams ir dalyviams daug gerų emocijų ir įspūdžių.

 Dėkojame šventės partnerei Lietuvos mažų ir vidutinių leidėjų asociacijai bei knygų mugėje dalyvavusioms leidykloms: „Andrena“, „Flintas“, „Homo liber“, „Išmanioji plunksna“, „Lieparas“, „Margas lapas“, Prancūziškas knygynas, „Terra publica“,  „Žara“, leidyklų vadovams Nijolei Petrošienei, Viliui Gužauskiui, Ramutei Žandarienei, rašytojai Liudmilai Petkevičiūtei, Andželikai Bubelytei, Mažeikių krašto literatų atstovei Janinai Butnorienei, Mažeikių trečiojo amžiaus universitetui ir  jo vadovei Anitai Avdaljan bei visiems mažeikiškiams, apsilankiusiems gruodžio 2 d. knygų mugėje, edukaciniuose užsiėmimuose ir susitikimuose su rašytojais.

Projektą „Knygų festivalis: literatūrinės improvizacijos Mažeikiuose ir Telšiuose“ finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Mažeikių rajono savivaldybė. Projekto partnerė yra Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka, kurioje gruodžio 1 d. taip pat vyko knygų mugė ir įvairūs renginiai.

Dangira Undžienė,
Mažeikių Henriko Nagio viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Nuotraukos Janinos Dambrauskaitės

Kitos naujienos