Viekšnių miesto bibliotekoje vyko renginys, skirtas Tarptautinei gimtosios kalbos dienai

Atverkime kalbos lobyno skrynią

Vasario 24 d. Mažeikių Henriko Nagio viešosios bibliotekos Viekšnių miesto filiale vyko popietė – viktorina „Atverkime kalbos lobyno skrynią“, skirta Tarptautinei gimtosios kalbos dienai. Renginyje dalyvavo Viekšnių gimnazijos 3a klasės mokiniai ir jų mokytoja Violeta Gurskienė.

Lietuvių kalba – pats didžiausias, brangiausias iš protėvių mūsų paveldėtas kultūros lobis. Tai seniausia ir turtingiausia šimtmečiais puoselėta pasaulio kalba, garbingai išlaikiusi ne vienus istorinių sunkmečių egzaminus, beveik negrįžtamą tautos išnykimą XIX amžiuje. Nuo 1999 m. vasario 21-oji Jungtinių Tautų paskelbta Tarptautine gimtosios kalbos diena.

Minėdami Tarptautinę gimtosios kalbos dieną trečiokai sužinojo daug istorinių faktų apie lietuvių kalbą, rašto atsiradimą, gramatiką, stengėsi teisingai perskaityti Martyno Mažvydo „Katekizmo“ ištrauką. Vaikai suprato, kad galime labai didžiuotis, jog kalbame viena iš seniausių ir archajiškiausių gyvųjų pasaulio kalbų.

Viktorinos metu moksleiviai atsakinėjo į painius testo klausimus, atliko užduotis iš Ramutės Skučaitės knygelės „Galvoti verta kiekvieną kartą!“ Knygelėje esančios linksmos užduotys lavina vaikų pastabumą, sumanumą, kūrybiškumą, mąstymą.

Pradinukų viktoriną užbaigėme atverdami smulkiosios tautosakos lobių skrynią – minėme mįsles, skaitėme patarles. Ypač vaikams patiko Violetos Palčinskaitės knygoje „Bala nematė“ žaismingai interpretuotos lietuvių liaudies patarlės, virtusios šmaikščiais eilėraščiais.

Didžiausi kalbos turtai slypi knygose. Jau seniai įrodyta, kad knygos lavina mūsų kalbą ir plečia žodyną. Jos moko reikšti mintis ir suvokti, ką kalba ir rašo kiti. Kad skaitymas vaikams taptų malonesnis, popietės metu pasigaminome spalvingų, žaismingų knygų skirtukų.

Atverdami gimtosios kalbos lobius, skatiname vaikus puoselėti savo gimtąją kalbą. Tarptautinei gimtosios kalbos dienai skirtas renginys mokiniams įkvėpė pasididžiavimo savo kalba, kurią paveldėjome iš mūsų protėvių.

 

Rasa Vilkaitė,
Mažeikių Henriko Nagio viešosios bibliotekos
Viekšnių miesto filialo bibliotekininkė

Nuotraukos Onos Pačengienės

Kitos naujienos