Atgal į žemėlapį

Memorialinė lenta išeivijos poetams Henrikui Nagiui ir Liūnei Sutemai atminti

Mažeikių senamiestyje, prie geležinkelio, tebestovi medinis vienaukštis namas (Stoties g. 16), kuriame gimė Henrikas Nagys ir Zinaida Nagytė-Katiliškienė (Liūnė Sutema).

Prie namo sienos 2005-12-21 buvo atidengta memorialinė lenta, kurioje įrašyta: „Šiame name gimė poetas Henrikas Nagys (1920) ir jo sesuo poetė Liūnė Sutema (1927)”.

Apie asmenybę

Henrikas Nagys – poetas, pedagogas, literatūros ir meno kritikas, publicistas, žurnalistas, vertėjas, filologijos mokslų daktaras.

Mažeikiuose, netoli geležinkelio stoties esančiame mediniame name, Augustino ir Antaninos Nagių šeimoje 1920-10-12 gimė dvynukai – Henrikas ir Martynas. Vaikai daug laiko praleisdavo pas senelius Buknaičių kaime netoli Mažeikių. Nuo pat mažumės iš senelės Emilijos Peters ir latvės motinos Antaninos Grundmanis (Nagienės) išmoko vokiečių ir latvių kalbų. Mokėsi Mažeikių pradžios mokyklos pirmajame skyriuje.

Tėvas Augustinas Nagys buvo geležinkelietis, o geležinkelių žinyboje buvo įprasta darbuotojus dažnai kilnoti iš vienos stoties į kitą, todėl šeimai teko gyventi daugelyje vietovių. Gimtajame mieste Henrikas Nagys išgyveno 6 su puse metų, Radviliškyje – trejus su puse, Kaune – pusantrų, Skuode – trejus, ketverius metus gyveno Šilutėje ir lankė Pagėgių gimnaziją. Nacistinei Vokietijai 1939 m. pavasarį užgrobus Klaipėdos kraštą, turėjo trauktis iš Šilutės. Išvyko į Kėdainius, kur 1940-06-15 baigė gimnaziją. Pirmaisiais okupacijos metais nutarė literatūros nestudijuoti, apsisprendęs gilintis į architektūros mokslus, tad 1940 m. rudenį įstojo į Kauno universitetą. Tėvai iki 1941 m. gyveno Naujojoje Vilnioje, todėl teko dažnai važinėti į namus iš Kauno. Prasidėjus karui ir vokiečių okupacijai, Nagių šeimai vėl teko keisti gyvenamąją vietą, nes tėvas buvo paskirtas Kėdainių geležinkelio ruožo viršininku. Henrikas pasirinko lituanistikos, germanistikos ir meno istorijos studijas ir 1941–1943 m. mokėsi Kaune atgimusio Vytauto Didžiojo universitete, dar lankė filosofijos paskaitas bei profesoriaus Juozo Girniaus privatų seminarą. Studijų nebaigė, nes nacių valdžia 1943 m. pavasarį universitetą uždarė, keršydama už jaunuolių sužlugdytas pastangas suformuoti SS dalinius. Tuomet Henrikas įsidarbino vertėju strategiškai svarbioje geležinkelio tarnyboje, kasdien kęsdamas pareigūnų aroganciją ir pykčio protrūkius.

Rodyti daugiau