Atgal į žemėlapį

Ekspozicija Vaižgantui Kulių krašto muziejuje

Plungės rajono Kulių vidurinėje mokykloje 1958 m. direktoriaus, kraštotyrininko Broniaus Butkevičiaus iniciatyva buvo įkurta senienų ekspozicija. Nuo 1967 m. eksponatus rinko ir tvarkė pedagogai Zuzana ir Romualdas Jankevičiai. Muziejus 1972 m. buvo perkeltas į buvusią kleboniją. Tai stačiakampio plano, raudonų plytų, dviejų aukštų su pastoge ir skliautuotu pusrūsiu pastatas, pastatytas 1790 m. Klebonijos antrame aukšte gyveno Juozas Tumas-Vaižgantas, o pirmame – klebono Vincento Jarulaičio dukterėčia Sofija Kymantaitė.

Ketinant 2005 m. nupirkti senąjį pastatą, muziejaus eksponatai buvo perkelti į miestelio mokyklą. Senosios klebonijos pusrūsyje, padedant aktyviems bendruomenės nariams Zuzanai Jankevičienei ir Andriui Petraičiui, 2017-07-15 buvo atkurtas Kulių krašto muziejus (J. Tumo-Vaižganto g. 2). Juozui Tumui-Vaižgantui skirtoje ekspozicijoje yra senos knygos, žurnalai, laikraščiai, du autentiški daiktai: peleninė ir prie sienos tvirtinama žvakidė. Ant sienos pakabintuose stenduose informuojama apie Kuliuose dirbusius kunigus. Paulius Stonkus pagamino muziejaus iškabą, jos pakraštyje išskobė klebonijos vaizdą.

Apie asmenybę

Juozas Tumas-Vaižgantas – kunigas kanauninkas, prozininkas, publicistas, redaktorius, literatūros istorikas ir kritikas, draudžiamos lietuviškos spaudos platintojas ir knygnešių rėmėjas, pedagogas, skautas.

Rokiškio apskrities Svėdasų valsčiaus Malaišių kaime (sodyba neišliko), pasiturinčio ūkininko gausioje šeimoje, 1869 m. rugsėjo 20 d. (pagal senąjį kalendorių 8 d.) gimęs sūnus po trijų dienų Juozo vardu buvo pakrikštytas Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje. Jaunėlis 1879 m. pradėjo mokytis Kunigiškių pradžios mokykloje, kurią baigė su pagyrimu. Nuo 1881 m. mokslus tęsė Dinaburgo (dabar Daugpilis, Latvija) realinėje mokykloje, kuri buvo arčiau tėviškės. Pradėjo domėtis nacionalinio atgimimo idėjomis, skaitė nelegalų lietuvišką laikraštį „Aušra“, mėgino rašyti eiles, prozą.

Paklusęs tėvų valiai, 1888–1893 m. studijavo Kauno Žemaičių kunigų seminarijoje. Čia įsitraukė į draudžiamos spaudos platinimą ir klierikų slaptos Lietuvos mylėtojų draugijos veiklą, vėliau perėjo į Šv. Kazimiero draugiją, nuo 1890 m. bendradarbiavo jaunųjų kunigų žurnale „Žemaičių ir Lietuvos apžvalga“ (1889–1896 m. leistas Tilžėje; Lietuvoje platintas nelegaliai). Kauno arkikatedroje Žemaičių pavyskupis Antanas Baranauskas 1893-11-28 įšventino kunigu. Pagal paskyrimą išvyko į Latviją ir 1893–1895 m. buvo vikaru Mintaujos (dabar Jelgava) lietuvių parapijoje, bendravo su ten gyvenusiais lietuviais inteligentais.

Dėl konflikto su kunigais perkeltas į Skuodo rajono Mosėdžio miestelį, kur 1895–1898 m. buvo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios vikaru. Čia 1896 m. buvo vienas iš klerikalinio laikraščio „Tėvynės sargas“ (Vaižganto pasiūlytas pavadinimas) leidybos iniciatorių, 1897–1902 m. buvo šio nelegalaus leidinio redaktorius. Palaikė ryšius su vietos knygnešiais, rūpinosi slapta jų draugija, mokė vaikus skaityti.

Rodyti daugiau

Panašios vietovės