Gydytojo profesija romanų puslapiuose

Balandžio 27-oji – Medicinos darbuotojų diena. Ta proga parengtoje virtualioje parodoje pristatomos knygos, kurių herojai – gydytojai, vaistininkai ir kiti medicinos darbuotojai.
Vienose knygose – gydytojai yra pagrindiniai veikėjai, kitose – tik šalutiniai personažai, padedantys romano veikėjams nugalėti įvairias ligas ir išspręsti kitas gyvenimo problemas.

Bamm, Peter. Nematoma vėliava: vokiečių chirurgas rytų fronte. – Vilnius: Briedis, 2019. – 340 p.

Nepaisant to, kad autoriui teko išgyventi tikrą karo košmarą, ši knyga kupina žmogiškos užuojautos, rūpesčio sužeistaisiais, nesvarbu, saviškiai jie ar priešai. Knygoje justi puikus P. Bammo išsilavinimas ir neįtikėtinai platus akiratis. „Nematoma vėliava“ – tai ne tik pasakojimas apie sunkią karo medikų tarnybą, bet ir paminklas humanizmui, žmogiškiems santykiams.

Beckett, Simon. Mirties chemija. – Vilnius: Tyto alba, 2011. – 372 p.

Deividas Hanteris buvo žymiausias teismo medikas visoje Anglijoje. Po žmonos ir dukters žūties jis palieka Londoną ir persikrausto į mažą kaimelį dirbti paprastu gydytoju. Jis ieškojo atsakymų į klausimus: Kiek skausmo ir nelaimių galima pakelti? Kas yra blogis ir kodėl žmonės taip žiauriai elgiasi vieni su kitais?, bandydamas suprasti, ką mes padarome su savo ir kitų gyvenimais. Jis irgi tik žmogus, kaip mes visi, bet jo teismo medicinos žinios ir talentas padeda jam įžvelgti tai, ko nepastebi kiti.

Beigbeder, Frederic. Gyvenimas be pabaigos. – Vilnius: Tyto alba, 2018. – 292 p.

Knygoje „Gyvenimas be pabaigos“ Frédéric Beigbeder praveria talentingiausių biologų ir genetikų laboratorijų duris, lankosi progresyviausiose medicinos klinikose, analizuoja naujausius mokslo atradimus. Ir viskas tam, kad rastų išganingąjį atsakymą į klausimą apie nemirtingumą.

Betts, Charlotte. Vaistininko duktė.   Vilnius: Alma littera, 2016. 378, [3] p.

Nepamirštama ir viską atperkanti meilės istorija Didžiojo maro ir Didžiojo gaisro siaubiamame XVII amžiaus Londone. 1665-ieji, Londonas. Už nedidelės, bet jaukios vaistinės prekystalio triūsia jaunutė Suzana Leiton. Jos tėvas – vaistininkas, todėl ore tvyrantį rožių vandens ir vaško, terpentino ir džiūstančių vaistažolių aromatą mergina pažįsta nuo vaikystės. Ji žino viską apie gydančius miltukus ir tepalus, ir tikisi vieną dieną pati tapti vaistininke. Tačiau Suzanos pasaka baigiasi, kai tėvas į namus parsiveda naują žmoną – arogantišką našlę Arabelą su trimis vaikais. Suzanai gimtuosiuose namuose greitai nebelieka vietos. Todėl, kai pasiperša žavingas gražuolis Henris Sevidžas, turtingas prekeivis, mergina nedvejodama sutinka tekėti. Ji tikisi, kad gyvenimas vėl bus laimingas ir kupinas meilės. Bet greitai ima aiškėti, kad Henris nėra tas, kas atrodė iš pirmo žvilgsnio. Negana to, į Londoną atslenka maras…

Brėdikis, Jurgis. Likimas leido…: [kardiochirurgo memuarai]. –  Vilnius: Santara, 2012.

Autorius, gerai valdantis plunksną, jautriai atskleidžia pasaulinio garso mokslo žmonių dvasines ir psichologines būsenas, didžiulį pasišventimą savo pasirinktai profesijai. Tai ir gyvenimo žinios, mirties, tikėjimo problemos, savirealizacija ir pripažinimas, šiuolaikinio mokslininko įvaizdis, kardiochirurgo sėkmės bei nesekmės, žvilgsnis į ateities integruotą Vakarų ir Rytų šalių energinę mediciną.

Brėdikis, Jurgis. Ne dievai: iš medikų gyvenimo, I-II dalys. – Kaunas: Santara, 2016. – 517 p.

Jurgio Brėdikio  knygos „Ne Dievai: iš medikų gyvenimo” pagrindiniai herojai – Antanas, Paulius ir Emilis – dar besimokydami Kauno „Aušros“ gimnazijoje sutarė pasirinkti gydytojo profesiją. Karo ir pokario metų audros juos išskyrė: vieną nubloškė į Sibirą, antrą – į Vakarus, tačiau visi trys tapo chirurgais ir po kelių dešimtmečių vėl susitiko. Knygoje kuriamos dramatiškos, intriguojančios jų ir gyvenime sutiktų žmonių istorijos, apnuoginamos įsišaknijusios ydos – pataikavimas, pavydas, gobšumas, kerštas, prievarta. Atveriant vidinį gydytojų pasaulį, aptariami jų tarpusavio santykiai, medikų etikos, profesionalumo, atsakomybės, medicinos ateities problemos. Nevengiama ir egzistencinių temų: tikėjimo, meilės, likimo, laimės, gyvenimo prasmės.

Brėdikis, Jurgis. Ties riba. – Vilnius: Santara, 2009. – 261, [1] p.

Jurgio Brėdikio trečiosios beletristikos knygos pagrindinis veikėjas Zenas Sekmokas, vaikų namų auklėtinis, patyręs daugybę negandų, pagaliau tampa žinomu krepšininku. Tačiau jam nustatoma širdies liga. Žinodamas diagnozę, bet nepaisydamas sporto medicinos gydytojos ir draugės Vikos draudimo jis veržiasi į aikštę. Kovojama dėl vietos rinktinėje. Deja, rungtynių baigtis tragiška… Prasideda ilgos kankinančios paros reabilitacinėje ligoninėje. Aplink neįgaliųjų skaudžiausios istorijos, dejonės, neviltis. Tačiau drauge ir medikų, Vikos rūpestis.
Pamažu Zenas grįžta į krepšinio aikštelę. Tik neįgaliųjų vežimėlyje…
Jaunystė ir negalia, psichofizinių galimybių ribos didžiajame sporte, humanizmo praradimas, vienadienė šlovė ir gyvenimo prasmė, sveikata ir mirtis, paprasti, bet stiprūs jausmai. Tai paralelės, kurias autorius kviečia drauge apmąstyti.

Bulgakovas Michailas. Jaunojo gydytojo užrašai. – Kaunas: Jotema, 2020. – 300 p.

Rusų rašytojo Michailo Bulgakovo knygoje „Jaunojo gydytojo užrašai“ skelbiamas apsakymų ciklas. „Jaunojo gydytojo užrašai“ prasideda apsakymu „Rankšluostis su gaidžiu“. Jaunas ir nepatyręs gydytojas atvyksta į jam paskirtą ligoninę, susipažįsta su personalu ir nedelsiant gauna nemenką išbandymą – kaimo merginai tenka amputuoti koją. Viskas baigiasi sėkmingai, o mergina gydytojui padovanoja rankšluostį su išsiuvinėtu gaidžiu. Kituose apsakymuose herojui tenka priimti sudėtingą gimdymą, operuoti gerklę, akį, gydyti galvos traumas, maliariją ir sifilį. Vienas pagrindinių viso ciklo motyvų yra pasakojimas apie Rusijos kaimo gyventojų buitį ir įpročius – jų neišsilavinimą, prietaringumą, pasitikėjimą ne gydytojais, o vietinėmis žiniuonėmis.

Cahalan, Susannah. Liepsnojančios smegenys: mano beprotybės mėnuo.  [Vilnius]: Kitos knygos, [2017].  326 p.

24-erių Susannah Cahalan atsibudo ligoninės palatoje viena, pririšta prie lovos. Negalėjo nei judėti, nei kalbėti. Neprisiminė, kaip ten atsidūrė. Dar visai neseniai ji buvo perspektyvi, sveika ir laiminga moteris, dirbanti dideliame Niujorko laikraštyje, ką tik užmezgusi pirmus rimtus santykius… Ir akimirksniu tapo nestabilia, agresyvia psichine ligone. Kas nutiko?
„Liepsnojančios smegenys. Mano beprotybės mėnuo“ – tai jaudinantis medicininis detektyvas, šiurpi, bet visiškai reali istorija apie jaunos moters pastangas atsikovoti tapatybę. Knyga apie krytį į beprotybę, įkvepiantį šeimos tikėjimą ir apie diagnozę, kuria sunku patikėti.

Černauskas, Andrius. Pragaro ambulatorija: dienos ir naktys skubios pagalbos skyriuje. Vilnius: Tyto alba, 2016 – 265 p.

„Pragaro ambulatorija” – knyga apie Skubiosios pagalbos skyrių. Vietą, į kurią niekas nenori patekti. Vietą, kurioje gyvenimas verda dieną ir naktį. Vietą, iš kurios galite išeiti džiūgaudamas, kad viskas gerai ir diagnozė ne tokia baisi, kaip atrodė, arba sulinkęs po gąsdinančios žinios našta. Ten kraujas, aimanos, nuogąstavimai, įsivaizduojamos ir tikros ligos, lūžiai… Ir gydytojai. Knygos tikslas – praplėsti jūsų elementaraus medicininio išprusimo ir suvokimo ribas, jus pralinksminti, nes pagaliau gana gyventi vien blogomis emocijomis.”
Pragaro ambulatorijos kasdienybė gydytojo akimis. Patikėkite, tai įdomiau už bet kurį romaną.

Enquist, Per Olov. Asmens gydytojo viešnagė. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2002. – 389 p.

XVIII a. Danijos dvaras. Šalį valdo psichiškai nesveikas karalius Kristijanas VII, prievarta apvesdintas su nepilnamete Anglijos princese Karolina Matilda. Bet tikroji valdžia, suprantama, yra įtakingų dvariškių rankose. Siekdami savo tikslų, jie nutaria karaliaus asmens gydytoju iš Altonos pakviesti daktarą Štruenzę, garsėjantį švietėjiškomis idėjomis. Tačiau dvariškių užmačioms lemta žlugti – žavus ir ryžtingas gydytojas ne tik įgyja karaliaus pasitikėjimą, tampa slaptuoju jo kabineto ministru, pasiryžusiu pakeisti Daniją, bet ir pakeri jaunąją karalienę. Tarp jųdviejų įsižiebia aistringa ir pražūtinga meilė.

 

Gerritsen, Tess. Chirurgas. – Kaunas: Jotema, 2008. – 336 p.

Šiurpą keliantis Tess Gerrtitsen „Chirurgas“ supažindins su įvairiais veikėjais nuo ligoninės priimamojo iki morgo. Visi personažai itin tikroviški, o aplinkos autentiškos detalės neleidžia abejoti tuo, kas vyksta – juk knygos autorė – medikė. „Chirurgas“ atskleis, kad tie, kurie gydo, gali ir žudyti, o tie, kurie saugo – bausti.

 

Gerritsen, Tess. Donoras. – Kaunas: Jotema, 2015. – 429 p.

Medicinos rezidentės Abės Dimateo gabumus ir ištvermę puikiai įvertina ir į savo gretas ją priimti ketina Bostono elitinės Beisaido ligoninės širdies transplantacijų grupės chirurgai. Tačiau Abė padaro lemtingą klaidą – jos valia donoro širdis atitenka ne chirurgų numatytai turtingai pagyvenusiai moteriai, o pacientui pagal oficialų sąrašą. Neilgai trukus iš kažkur atsiranda dar viena širdis, moteriai skubiai atliekama transplantacija ir Abė sužino baisią tiesą: duomenys apie donorus klastojami. Kai jis pasiryžta išsiaiškinti, iš kur į Beisaidą lyg pagal užsakymą pristatomi reikiami organai, ji patenka į paslaptingus, mirtinai pavojingus ir nusikalstamus medicinos pasaulio užkulisius.

Gordon, Noah. Gydytojas: Avicenos mokinys. – Vilnius: Alma litera, 2018. – 711 p.

Tai pirmoji amerikiečių rašytojo  Noah Gordono trilogijos knyga apie Robą Koulą, kuriam buvo vos devyneri, kai  pirmą kartą rankomis pajuto ledinį mirties dvelksmą. Likęs našlaitis, berniukas suprato: jo pašaukimas – gydyti žmones. Bet ko galėtų išmokyti jį priglaudęs barzdaskutys? Net jeigu šis, kaip dauguma to meto barzdaskučių, gali daryti paprastas operacijas ir pagydyti menkus negalavimus. Metų metus Robas su globėju klajoja po vikingų siaubiamą Angliją, jausdamasis bejėgis padėti ligoniams, kol vieną dieną išgirsta apie negirdėtus stebuklus tolimojoje Persijoje darantį didį gydytoją – Aviceną. Jaunuolis užsidega ryžtu tapti jo mokiniu. Bet krikščionių ir musulmonų pasauliai nesutaikomai susipriešinę – ar Robas turi nors menkiausią galimybę musulmonų krašte mokytis medicinos paslapčių? Ir kas bus, kai jaunuolis susidurs su žmogiškais jausmais ir dideliais išbandymais?

Gordon, Noah. Šamanas. – Vilnius: Alma litera, 2019. – 604 p.

„Šamanas“ yra antroji amerikiečių rašytojo Noah Gordono trilogijos knyga  pasakojanti Koulų šeimos istoriją. Nuo pat XI amžiaus vyriausiasis kiekvienos Koulų kartos sūnus pagal tradiciją gauna žymiojo protėvio vardą Robas, ir daugelis jų renkasi tą pačią gerbiamą mediko profesiją. Kelis iš jų likimas apdovanojo ir išskirtiniu diagnostiniu protėvio talentu bei ypatingu šeštuoju pojūčiu – galimybe instinktyviai pajusti artėjančią mirtį. XIX a. Robo Džeremio Koulo tragedija yra jo sūnaus Roberto Džefersono, kurį visi vadina Šamanu, kurtumas. Pastarojo gyvenimas nelepina: privalėjęs išmokti kalbėti, kad galėtų pritapti girdinčiųjų pasaulyje, vaikinas turi nuolat kovoti su išankstinėmis fiziniam neįgalumui nepakančios visuomenės nuomonėmis ir nusistatymais.

Gordon, Noah. Savi keliai. – Vilnius: Alma litera, 2019. – 350 p.

Trečioji itin skaitomo amerikiečių autoriaus Noah Gordono trilogijos knyga „Savi keliai” pasakoja jau šių laikų istoriją. Šįkart šeimos istorijos centre moteris – talentinga prestižinės Bostono ligoninės gydytoja Roberta Dž. Koul. Atsisakiusi karjeros perspektyvų ir sugriuvusios santuokos, prisiminimus palikusi Bostone, ji persikelia į mažą miestelį ir įkuria savo kliniką. Ryžtinga ir atkakli moteris stengiasi, kad apylinkės žmonėms laiku būtų suteikiamas kokybiškas gydymas ir skubioji pagalba.

Gražulytė, Lina. Priklausomybė: ar esi kam nors jautęs tokius stiprius jausmus: romanas. – Vilnius: Alma littera, 2018. – 296 p.

Linos Gražulytės veiksmo romanas „Priklausomybė“ parašytas remiantis tikrais karių liudijimais ir bendradarbiaujant su Lietuvos psichologais. Tai pasakojimas apie psichiatrę, dirbančią su ypatingais, slaptais pacientais. Tačiau vieną dieną jie prieina pernelyg arti.
Psichiatrė Keitlin įpratusi dirbti su traumuotais, sunkiais pacientais. Dažniausiai tai kariai, kurie ne tik sužaloti psichologiškai, bet ir priklausomi nuo įvairių psichotropinių medžiagų. Keitlin dažniausiai, deja, tik numalšina jų simptomus, „aptvarsto“ kraujuojančias dvasios žaizdas, o atvykę pareigūnai juos vėl išsiveža nežinia kur.

Ikstena, Nora. Motinos pienas. Vilnius: Tyto alba, 2019. 190, [2] p.

„Motinos pienas“ – žymiausios latvių rašytojos Noros Ikstenos romanas, sulaukęs itin didelio populiarumo ne tik Latvijoje, bet pelnęs ir tarptautinį pripažinimą. Tai jautrus, egzistencinio skausmo, prasmės paieškų ir laisvės troškimo persmelktas pasakojimas, kurio centre – trijų kartų moterų likimai, autentiškumą gniuždančios sovietinės Latvijos fone.
Pagrindinis knygos personažas – motina. Tremtinio dukra, atsidavusi gydytoja, kurios profesinei karjerai ir ambicijoms kelią užkirto sovietinė valdžia. Izoliuota, į atokų kaimą dirbti ir gyventi išsiųsta moteris pasineria į beprasmybės liūną, iš kurio pakilti nepadeda net gimusi dukra. Atvirkščiai – norėdama apsaugoti kūdikį nuo šio pasaulio absurdo teatro, motina nepajėgia suteikti taip reikalingos šilumos. Užsisklęsdama vienatvės kiaute motina atsiriboja nuo išorinio pasaulio, o dukros vienintele atrama, meilės ir paguodos šaltiniu tampa motinos motina.

 

Kay, Adam. Dabar tau skaudės: slapti jaunesniojo gydytojo dienoraščiai. – Kaunas: Jotema, 2019. – 2019. – 271 p.

Buvusio gydytojo Adam Kay knyga „Dabar tau skaudės: slapti jaunesniojo gydytojo dienoraščiai“ atskleidžia šokiruojančią tiesą apie sunkų gydytojų darbą ir pasakoja istorijas apie sveikatos apsaugos sistemą.

Kočiubaitis, Vilius. Afganistano daktaras. – Vilnius: Alma litera, 2017. – 324 p.

Tai knyga apie lietuvį gydytoją Vėberį, dirbantį Afganistano ligoninėje. Akistata su mirtimi čia įprastas dalykas, o išlikimo  pamokos ypač skausmingos. Skurdas, viduramžių tradicijos, neapykanta kitatikiams, smurtaujantys talibai – tokia Afganistano kasdienybė, prie kurios prisitaikyti sunku. Apie Afganistaną girdime ir skaitome daug, tačiau grožinės literatūros tekstas sukelia visai kitų emocijų nei laikraščiai ar televizija, todėl siūlau perskaityti karo mediko Viliaus Kočiubaičio knygą „Afganistano daktaras“.

Mackintosh, Clare. Po pabaigos. – Vilnius: Alma littera, 2019, – 384 p.

Clare Mackintosh romanas „Po pabaigos“– tai kur kas daugiau nei moralinė dilema. Kaip turi pasielgti tėvai, kai jų valioje atsiduria sūnaus gyvybės ir mirties klausimas? Maksas ir Pipa – tvirta sutuoktinių pora, kuriai, rodos, nebaisios jokios negandos. Jie – ne tik mylintys vyras ir žmona, bet ir geriausi draugai, patys artimiausi žmonės. Kartu jie – lyg kumštis, tvirtas ir stiprus. Tačiau kai jų sūnus suserga sunkia liga, o daktarai liepia tėvams nuspręsti dėl jo ateities, Makso ir Pipos nuomonės pirmą kartą išsiskiria – šįkart kiekvienas iš jų kitaip įsivaizduoja savo sūnaus ateitį.

McIntosh, Fiona. Arbatos sodai. – Vilnius: Alma littera, 2019. – 413, [2] p.

Arbata kvepiantis ir rytietiška dvasia alsuojantis romanas „Arbatos sodai“ – jaunos gydytojos meilės istorija, nusidriekusi tarp atšiaurios Anglijos ir spalvingosios Indijos.
Isla – Anglijoje dirbanti, savo profesiją mylinti ir gimdyvėms padėti siekianti akušerė. Tačiau ji svajoja dirbti ten, kur jos įgūdžių reikia labiau – jei tik galėtų, ji iškart vyktų į Indiją. Ji nori gelbėti gyventojus nuo tropinių infekcijų. Merginos svajonei prieštarauja tėvas, besibaiminantis, kad Islą pasiglemš tuberkuliozė, jau pražudžiusi jos motiną. Galiausiai jie sutaria, kad Isla vyks į Indiją, tačiau ir toliaus dirbs tik kaip akušerė.
Išmoningas ir įtaigus, nukeliantis skaitytoją į praėjusio amžiaus ketvirtąjį dešimtmetį pasakojimas apie pareigą ir ryžtą, nenugalimą aistrą ir susitaikymą su likimu.

Milburne, Melanie. Širdies gydytojas : romanas. – Vilnius: Svajonių knygos, 2009. – 186, [1] p.

Pasiligojęs karalius sužino, kad jo vaikaitis, kurį laikė mirusiu, dar ir kaip gyvas! Buvo manoma, jog Aleksandrą Ferezą kūdikystėje pagrobę Vialių plėšikai jį nužudė. Bet kai karaliaus gydyti atvažiavo talentingas chirurgas Aleksas Hanteris, pasklido gandai, kad jis ir yra dingęs princas!

 

Noll, Ingrid. Vaistininkė: romanas. – Vilnius, 2003. – 231 p.

Pasireiškus nėštumo komplikacijoms Hela Morman, vaistininkė, guli Heidelbergo moterų klinikoje. Jos palatos kaimynė – pensinio amžiaus dama Rozėmari Hirtė. Kad greičiau slinktų laikas, Hela naktimis pasakoja jai savo gyvenimo istoriją, kupiną nuotykių ir šiurpių nutikimų.

 

 Paltanavičius, Kazys. Gydytojas už spygliuotų vielų. – Vilnius: Vyturys, 1991. – 155 p.

Įtaigiai ir jautriai parašytoje knygoje autorius pasakoja apie alinantį gydytojo darbą lageriuose ir tremtyje, atskleidžia stalininio režimo nužmoginimo mechanizmą. Iškęsti tremtį ir išlikti gyvam autoriui padeda didžiulis noras padėti ligoniams, meilė Dievui ir Tėvynei, tikėjimas žmogumi.

Perry, Paul, Rajiv Parti. Mirtis tai prabudimas. Gydytojo kelionė į pomirtinį pasaulį ir jame įgytos įžvalgos.  –  Vilnius: Eugrimas, 2018.  – 270, [1] p.

Daktaras Rajiv Parti buvo sėkmingas ir pasiturintis gydytojas anesteziologas. Jo gyvenimas buvo aprūpintas ir stabilus. Gražūs į pilį panašūs namai, prabangūs automobiliai ir nuosava klinika užtikrino viską, ko reikia patogiam gyvenimui. Visą šį gerbūvį sugriovė netikėtai užklupusi liga. Prostatos vėžys net po kelių operacijų nenorėjo trauktis. Aštuntoji operacija tapo įvykiu, kuris apvertė Rajiv Parti gyvenimą aukštyn kojomis. Jis išgyveno mirtį, pateko į anapusinį pasaulį ir sugrįžo. Apie sielos kelionę į pomirtinį pasaulį palikus kūną ant operacinio stalo pasakoja ši autobiografinė knyga.

.

Remarkas, Erichas. Triumfo arka. – Vilnius: Alma litera, 2007. – 430 p.
Pagrindinis knygos veikėjas Ravikas –  tai žmogus be vietos, be pavardės, be dokumentų, be galimybės turėti asmeninį gyvenimą, besislapstantis nuo policijos. Jis klinikoje nelegaliai operuoja ligonius, be dokumentų gyvena  pigiame viešbutyje ir daug geria. Prisimena ne taip jau seniai pasibaigusį karą, kuriame teko pačiam dalyvauti, o štai ir kito išvakarės. Prarastoji karta. Tokiomis aplinkybėmis Ravikas sutinka artistę Žoaną Madu ir jie vienas kitą pamilsta, tačiau šie santykiai – tik truputis šviesos ciniko gyvenime.

Shem, Samuelis. Dievo namai. – Vilnius: Tyto alba, 2007. – 428 p.

Samuelio Shem knyga „Dievo namai“ – amerikiečių literatūros klasika. Tūkstančiai medikų sako: „Neperskaitęs šios knygos, negali stoti į medicinos mokyklą, o įstojusiems  ji – medikų biblija“. Tai jaudinantis pasakojimas apie gydytojų internų pirmuosius savarankiško darbo metus. Internai iš studijų viršūnės nusileidžia į ligoninių apačias: jie įsivaizdavo esą visagaliai, o palūžta susidūrę su neįsivaizduota realybe. Ir gydytojai, ir ligoniai tampa aukomis imperatyvo: „Kas gali būti daroma, turi būti daroma, nes tą galima padaryti“

Shem, Samuelis. Vargo kalnas. – Vilnius: Tyto alba, 2010. – 695 p.

Samuelio Shem knyga – „Vargo kalnas“, daugybę diskusijų sukėlusių „Dievo namų“ tęsinys, kurioje ir vėl iš vidaus vaizduojamas ligoninės – šįkart psichiatrinės – gyvenimas su visais įmanomais trūkumais. Jaunojo gydytojo  karjera ir vėl kelia egzistencinius iššūkius, idealizmas susiduria su cinizmu ir kančia, tačiau galiausiai meilė ir gyvybės stebuklas viską nugali.

Shem, Samuel. Miestelio dvasia: romanas. – Vilnius: Tyto alba, 2009. –  503 p.

Tai romanas apie meilę ir mirtį, motiną ir sūnų, ligą ir sveikatą, vaiduoklius ir politikus, gydytojus ir pacientus. „Miestelio dvasia“ pasakoja apie mažo miestelio šlovę ir žlugimą; ir, žinoma, gydytoją Orvilį Rouzą, kurio liūdnoku tragikomišku žvilgsniu ir išvystame aplinkinio pasaulio įvykius

Steel, Danielle. Permainos. – Vilnius: Alma litera, 2010. – 364 p.

Tai knyga apie širdies chirurgą Piterį Halamą, išmokusį kovoti su likimu ir gelbėti sunkiausiai sergančių žmonių gyvybes, nors savo žmonos pagydyti jam taip ir nepavyko. Bėgant metams gilios širdies žaizdos ima trauktis ir Piteris išmoksta gyventi be meilės. Laikas daro savo. Netikėtai Piteris sutinka Melani. Įsimyli vienas kitą. Tik ne viskas taip paprasta – kartu su jausmu įsimylėjėlius  užgriūna ir sunkus pasirinkimas tarp karjeros, mylimo žmogaus ir vaikų poreikių.

 

Stepnova, Marina. Italų pamokos – Vilnius: Tyto alba, 2016 – 268 p.

Tai knyga apie užguitą tarybinį berniuką Ivaną Ogoriovą iš darbininkų priemiesčio, kuris stengėsi susikurti sau kitokį nei tėvų gyvenimą. Tragiškas atsitikimas armijoje jį pastūmėja tapti gydytoju ir po perestrojkos įsidarbinti privačioje klinikoje. Gausybė pacientų, rami žmona, nuomojamas butas, Putino laikai, ilgametis deginantis meilės stygius – regis, nebepavyks ištrūkti iš pilkos kasdienybės rato. Tačiau likimas pateikia staigmeną – Ogariovas sutinka savo gyvenimo moterį, gerokai jaunesnę keistą merginą Malią, kuri jį palengva išmoko pajusti gyvenimo skonį.

Veresajevas, Vikentijus. Gydytojo užrašai. – Vilnius: Vaga, 1981. – 166 p.

Šioje publicistinėje apysakoje, parašytoje XIX a. pabaigoje, pasakojama apie tai, kaip keitėsi jauno mediko pažiūra į mediciną: aklas studento pasitikėjimas, skaudus nusivylimas pirmaisiais praktikos metais, bėgant metams virtęs sąmoningu patyrusio gydytojo tikėjimu medicinos galia

 

Zola, Émile. Daktaras Paskalis: romanas. Vilnius: Mintis, 1998. 292, [2] p.

Pavėluota garbaus amžiaus daktaro ir jo dukterėčios meilė – tai proto ir jausmo kova, galiausiai atverianti jiems akis – parodanti tikrąsias gyvenimo vertybes.

Parodą rengė
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo skyrius
2020 m.

 

 

kitos parodos