Židikuose paminėtos J. Tumo-Vaižganto 150-osios gimimo metinės

Šiemet minimos kunigo, rašytojo, visuomenės veikėjo, lietuvybės puoselėtojo Juozo Tumo-Vaižganto 150-osios gimimo metinės. Ta proga Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Židikų filiale rugsėjo 18 d. vyko popietė „Neužmirštamas Vaižgantas“.

Visas Vaižganto gyvenimas buvo pilnakraujis, savitas, veržlus, gerąja prasme – įvairiaspalvis, keliąs nuostabą ir susižavėjimą – tokią nuomonę išsakė popietėje dalyvavusi buvusi ilgametė mokytoja Irena Jurdonienė. Židikų filialo bibliotekininkė Benita Vaizgėlienė trumpai pristatė kai kuriuos rašytojo biografijos faktus, jo kūrybą. Renginyje dalyvavusi Marijos Pečkauskaitės muziejaus darbuotoja Erika Skeivienė atsinešė eksponatų kopijas – J. Tumo-Vaižganto atvirlaiškius, rašytus Marijai Pečkauskaitei-Šatrijos Raganai. Buvo įdomu išgirsti to meto dviejų išsilavinusių žmonių mintis, prieštaravimus, pasitarimus dėl knygų leidybos. Muziejaus darbuotoja perskaitė kalbą, kurią rašytojas J. Tumas-Vaižgantas pasakė prie Šatrijos Raganos kapo duobės. Įdomu buvo klausytis ištraukų iš Vaižganto 1890-1898 m. publicistikos „Pratarmės (rodos) priderančio elgimos“, kurias skaitė popietės dalyvė Vida Abrasonienė.

Renginio pabaigoje bibliotekininkė perskaitė testamento žodžius, kuriuos parašė kunigas, rašytojas Juozas Tumas-Vaižgantas: „Lietuvą ir lietuvius mylėjau, bet sentimentus jiems iškalbėjau savo raštuose – prašom pasiskaityti, ir bus vis tiek, ar aš tebesu, ar nebesu“. Vaižganto kūryba yra didžiulis lobis lietuvių literatūroje. Todėl popietės dalyvės padarė išvadą, kad kiekvienas kultūringas ir išsilavinęs žmogus turi pažinti savo tautos žymius veikėjus, jų nuveiktus darbus ir sekti jų pavyzdžiu.

 

Benita Vaizgėlienė,

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos

Židikų filialo vyresnioji bibliotekininkė

Kitos naujienos