Židikuose paminėti Žemaitijos metai

Lietuvos Respublikos Seimui paskelbus 2019-uosius Žemaitijos metais, prasmingai šį įvykį paminėti siekia kiekvienas žemaitis. Nesvarbu, kokio amžiaus jis būtų, ar kokiame regione begyventų. Šiomis dienomis vis dažniau išgirstami mums, žemaičiams, reikšmingi žodžiai: Žemaitija, papročiai, tradicijos, istorija…

Balandžio 14-osios popietę židikiškiai buvo pakviesti į renginį „Nuogna poiki rukunda žemaitiu“,  skirtą Žemaitijos vardo paminėjimo pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose 800-osioms metinėms. Renginį organizavo Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Židikų filialas.

Bibliotekininkė Benita Vaizgėlienė pasveikino susirinkusius židikiškės tautodailininkės Vidės Romanos Šiaulytienės eilėraščiu „Žėdėka“. Trumpai supažindinusi renginio dalyvius su svarbiausiais Žemaitijos istoriniais įvykiais, ji pakvietė V. R Šiaulytienę pristatyti stilizuotų tautinių drabužių parodą „Šalėp…“. Viešnia papasakojo, kodėl kilo idėja sukurti tokią parodą, kurios eksponatai sukurti iš jai brangių žmonių likusių papuošalų ir aksesuarų. Tradicinėje kaimo žmonių kultūroje moteris pati gamino ir kūrė aprangą. Ji buvo tos kultūros puoselėtoja, tęsėja ir saugotoja. Kad galėtų senus daiktus prikelti antram gyvenimui, tautodailininkė sudėjo juos į eksponatus.

Renginyje dalyvavusi Mažeikių muziejaus darbuotoja Jūratė Miliauskytė linksmai ir išradingai papasakojo apie kalbos ir gramatikos ypatumus, kuo žemaičiai skiriasi nuo aukštaičių, dzūkų ir suvalkiečių, ir kad turime didžiuotis savo unikalia kalba. Mažieji židikiškiai parodė, kad nė kiek neatsilieka nuo suaugusiųjų savo žemaitiška tarme. Susirinkusieji išgirdo Andrėjos ir Luko pasakojimą apie šiaudą, Gabrielės eilėraštį „Cyrulielis“, Eridanos eilėraštį „Pavasaris“ ir vaikų atliekamą dainą „Ritin dobil“. Savo atliekamomis žemaitiškomis dainomis renginio dalyvius linksmino ir kartu padainuoti kvietė Pikelių kultūros namų ansamblis „Sodžius“.

Smagus Žemaitijos metų minėjimo pasibuvimas tęsėsi prie arbatos puodelio.

 

Benita Vaizgėlienė,

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos

Židikų filialo vyresnioji bibliotekininkė

 

Kitos naujienos