Žemaitijos metų startas Mažeikių viešojoje bibliotekoje

Šiemet paskelbtieji Žemaitijos metai yra puiki proga dar geriau pažinti kraštą, kuriame gyvename. Jau kovo mėnesį Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje startavo skaitymo skatinimo akcija „Būk Žemaitijos istorijos, kultūros ir literatūros žinovu!”, kuria siekiame paskatinti knygų mylėtojus Žemaitijos metais skaityti knygas, susijusias su šio etnografinio regiono rašytojų kūryba, tautosaka, žymiais žmonėmis, istorija, geografija, kultūros paveldo objektais.

Nuo balandžio mėn. pradžios Mažeikių viešojoje bibliotekoje eksponuojama Telšių apskrities archyvo kartu su partneriais parengta paroda „Žemaitija – istoriniuose Europos žemėlapiuose“. Parodoje eksponuojami žemėlapiai nuo XVI a. pradžios iki XIX a. vidurio iš Vilniaus universiteto bibliotekos, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos, Lietuvos nacionalinio muziejaus, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos fondų.

Balandžio 16 d. šios parodos pristatymo renginys prasidėjo nuotaikinga žemaitiškos muzikos ir dainų programa, kurią dovanojo Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos moksleiviai ir mokytojai. Parodą pristatė jos rengėjai Klaipėdos regioninio valstybės archyvo Telšių filialo vedėja Alma Jankauskienė ir Klaipėdos regioninio valstybės archyvo direktorius Edmundas Bareiša. A. Jankauskienė papasakojo, kaip buvo įgyvendinamas šis didžiulės apimties projektas. Tai, anot vedėjos, yra dovana Telšių miestui ir visai Žemaitijai. Prie jo dirbta devynis mėnesius, peržiūrėta 10 tūkst. skaitmeninių vaizdų, iš kurių atrinkta 300. Žemėlapiuose istorinė Europos žemė – Žemaitija pirmą kartą randama 1507 m. Nuo XV a. antrosios pusės Žemaitija jau žymima visuose Vakarų Europos kartografų darbuose. Parodoje eksponuojama 50 pačių vertingiausių žemėlapių. Iš jų šiuo metu Mažeikių viešojoje bibliotekoje yra 29. E. Bareiša, pristatydamas žemėlapius, akcentavo reikšmingiausius Žemaitijos istorijos faktus. Įdomiausias jam – 1775 metų žemėlapis, kuriame pavaizduota Europa, Azija, dalis Šiaurės Afrikos ir išskirta Žemaitija su Raseiniais. Jau XVII amžiaus žemėlapiuose aiškiai nubrėžtos sienos, žyminčios didžiulę Žemaitijos teritoriją. Svečiai padovanojo bibliotekai parodoje eksponuojamų žemėlapių aplanką ir skaitmeninius jų įrašus kompaktinėje plokštelėje, kuriais galima laisvai naudotis.

Istorinių žemėlapių paroda yra labai populiari. Padalinta į keletą dalių, ji keliauja iš vieno miesto į kitą. Mažeikių viešojoje bibliotekoje paroda bus eksponuojama iki balandžio 30 d. Tad kviečiame visus, kam įdomi Žemaitijos krašto istorija, aplankyti šią unikalią ekspoziciją.

Dangira Undžienė,

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Nuotraukos Janinos Dambrauskaitės

Kitos naujienos