„Žemaitija – tu mums brangiausia“

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Palnosų  filiale balandžio 23 d. vyko neeilinis susitikimas su skaitytojais.  Jie buvo pakviesti į renginį „Žemaitija – tu mums brangiausia“, skirtą Žemaitijos metams paminėti.

Šįkart renginio dalyvius labiausiai domino pati didžiausia šio regiono vertybė – kalba. Manoma, kad Lietuvoje yra apie pusė milijono žmonių, kalbančių žemaitiškai. Be abejo, kiekviename Žemaitijos kaime didžioji dalis vyresniosios kartos žmonių kalba gimtąja žemaičių tarme. Ne išimtis ir Palnosai.  Tačiau dalis  žemaitiškų žodžių jau primiršti, juos iš aktyvios vartosenos išstumia literatūrinės kalbos žodžiai. Retai begirdėsi mūsuose tokius žodžius, kaip antai: apėnt, okatnos, vedvė, musiet, rokoutėis, zlastės, zgrebnos, lokomščios ir kiti. Prisiminti tokius žodžius padeda literatai, kuriantys grožinius tekstus ne tik bendrine kalba, bet ir vis daugiau rašantys žemaitiškai, ypač šiais metais. Būreliui palnosiškių susiburti draugėn, prisiminti pamirštus žodžius, paklausyti jų skambėjimo skaitomame tekste ir dainoje padėjo renginyje dalyvavusi mažeikiškė literatė, dainų autorė ir atlikėja Vilija Imbrienė bei palnosiškė literatė  Birutė Marčiauskienė. Pirmiausia Vilija, sveikindama su ką tik praėjusiomis šv. Velykomis,  padainavo proginę dainą, o  kitą skyrė artėjančiai Motinos dienai. Pradžiugino renginio dalyvius nuotaikingos ir linksmos žemaitiškos dainos ne tik melodijomis, bet ir tekstų kalba. „Pavasarį norisi kalbėti apie meilę“, – toks vieno klausytojo pastebėjimas.  Ir iš tiesų, tokio turinio dainų Vilijos repertuare buvo ne viena. Tarp dainininkės atliekamų kūrinių įsipynė Birutės Marčiauskienės skaitomos nuotaikingos naujausios žemaitiškos eilės bei prozos tekstas. Nors ji yra vietinė literatė, bet jos kūrybos  ne taip dažnai turime progos išgirsti…

Mūsų gimtoji kalba yra didžiausias turtas. Todėl norėtųsi, kad nepamirštume jos, perduotume kalbinę patirtį savo vaikams, anūkams, kol dar tai galime padaryti. Malonu buvo renginyje matyti ir jaunosios kartos atstovų. Bendraudami prie arbatos puodelio, palnosiškiai džiaugėsi viešnių apsilankymu ir lauks kitų Žemaitijos metams skirtų renginių bibliotekoje.

Nuoširdžiai dėkoju renginio dalyviams ir viešnioms.

Virginija Momgaudienė,

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Palnosų filialo vyresnioji bibliotekininkė

 

 

Kitos naujienos