Mažeikių knygų mugė

Lapkričio 30 d., šeštadienį, Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje visą dieną šurmuliavo antrą kartą organizuota knygų mugė. Žemaitijos metų svarbiausioje knygos šventėje „Žemaičiai myli knygą“ apsilankė apie 800 mažeikiškių ir svečių. Čia jų laukė daugybė renginių, pramogų ir užsiėmimų bei daugybė naujų, spaustuvės dažais kvepiančių knygų.

Šventė prasidėjo Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos žemaitiškos muzikos programa ir mokytojos Jolantos Dobravolskienės pasveikinimu. Atidarymo žodį tarė Viešosios bibliotekos direktorė Alina Bernotienė, Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus, Lietuvos mažų ir vidutinių leidėjų asociacijos valdybos narė Rita Kubilienė, Mažeikių Rotary klubo „Liberta“ atstovė Dalia Poliakaitė.

Visose bibliotekos erdvėse įsikūrė 16 leidyklų ir knygynų. Mugės lankytojai buvo kviečiami į knygų pristatymus, susitikimus su įdomiais žmonėmis, kūrybinius užsiėmimus ir pramogas.

Į susitikimą su puikiai visiems pažįstama populiarių radijo ir televizijos laidų vedėja, LRT projekto „Nacionalinė ekspedicija“ dalyve, etnomuzikologe, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docente Zita Kelmickaitė susirinko gausybė žiūrovų, todėl atsiprašome tų, kurie jau nebetilpo į salę. Charizmatiškoji viešnia pasakojo apie unikalaus projekto „Nacionalinė ekspedicija“, šį kartą keliavusio ir po Žemaitiją, atradimus ir filmavimo užkulisius, pažėrė nuotaikingų istorijų ir nutikimų. Tad ir Selemono Paltanavičiaus knygos apie šią ekspediciją, kuriomis mugėje prekiavo leidykla „Terra Publica“, buvo ypač graibstomos.

Iš Klaipėdos atvykęs rašytojas Juozas Šikšnelis mugės lankytojams pristatė naująjį romaną „Praeities dulkės – mirties šešėliai“. Knygos autorius šį savo kūrinį vadina misterija, kurioje dalyvauja istorinės asmenybės ir šiuolaikiniai žmonės. Pristatyme dalyvavęs leidyklos „Homo liber“ vadovas, literatūrologas Vilius Gužauskis knygą pavadino improvizacija istorinio romano tema. Prozininkas, dramaturgas, 24 knygų autorius Juozas Šikšnelis yra ir skulptorius, save vadinantis „medžio ir akmens graužiku“, rengiantis darbų parodas, o šiuo metu intensyviai rašantis Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos istoriją.

Daugelis mažeikiškių susidomėję laukė ir susitikimo su žaviąja lietuvių kino aktore Gražina Baikštyte, kuri mažeikiškiams pristatė dvi savo knygas „Rimo Tumino sodas“ bei „Gyvenimas kaip teatras“. Kai pradėjome planuoti šį susitikimą, tikėjomis, kad galbūt galėsime pristatyti naują, jau trečiąją, aktorės knygą. Tačiau knyga apie režisierių Šarūną Bartą bus išleista ir pristatoma Vilniaus knygų mugėje vasario mėnesį. Apie šią knygą, bendravimą su neeilinėmis asmenybėmis – teatro ir kino aktoriais, režisieriais, iš kurių gimsta pokalbių knygos apie teatrą, kiną ir gyvenimą, kalbėjo knygų mugės viešnia Gražina Baikšytė.

Mažeikių krašto kultūros paveldo 2020 metų kalendorių knygų mugės lankytojams pristatė jo rengėjos: Mažeikių rajono savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė paveldosaugai Rūta Končiutė-Mačiulienė ir kraštietė dailininkė Asta Norkutė. Unikalus Mažeikių rajono kultūros paveldo objektus reprezentuojantis leidinys su autorių autografais – puiki dovana mažeikiškiams artėjančių švenčių proga.

Įdomius leidinius pristatė ir leidyklos „Terra Publica“ vadovas Vytautas Kandrotas, fotografas, keliautojas, pažintinių knygų sudarytojas ir autorius, kelionių po Lietuvą ekspertas. Daug važinėjantis po šalį, fotografuodamas lankytinas vietas ir paveldo objektus, V. Kandrotas yra parengęs knygas „Po Lietuvą su šeima“, „1 2 3 graži Lietuva“ „Įdomiausios kelionės po Lietuvą“, „Lietuvos dvarai ir pilys“. Jis pasakojo mažeikiškiams ne tik apie keliones po savo kraštą, bet ir pasidalino įspūdžiais apie kitą jam gerai pažįstamą šalį, pristatydamas naujausią savo knygą „Pažink Prancūziją“. Du renginio dalyvius rašytojas pakvietė dalyvauti viktorinoje „Lietuva ar Prancūzija?“ ir įteikė jiems dovanėles.

Netrūko renginių, pramogų, įdomių užsiėmimų patiems mažiausiems ir didesniems mugės lankytojams. Jie susitiko su vienu populiariausių vaikų rašytojų Tomu Dirgėla, dalyvavo Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos darbuotojų organizuotame žemaitiškų skaitinių knygų vaikams ir jaunimui pristatyme. Leidyklos „Žara“ vadovė Ramutė Žandarienė pristatė mažiesiems knygų mylėtojams knygą ir animacinį filmą apie lokio Ernesto ir pelytės Selestinos draugystę. Daugiau apie renginius vaikams skaitykite čia: http://www.mrvb.lt/vaikams/renginiai-vaikams/

Knygų mugės metu apdovanoti Mažeikių viešosios bibliotekos organizuotų konkursų „Sukurk karpinį savo kraštui“ ir „Haiku Mažeikiams“ nugalėtojai (daugiau apie tai: http://www.mrvb.lt/naujienos/konkurso-haiku-mazeikiams-apdovanojimai/ ). Kūrybinėse dirbtuvėlėse buvo kuriami odiniai knygų skirtukai, popierinės gėlės, dekoruojamos žvakės. Vaikus džiugino piešiniai ant veidukų, chna tatuiruotės ir išmanieji robotukai.

Už pagalbą ir paramą organizuojant Mažeikių knygų mugę DĖKOJAME:

Lietuvos mažų ir vidutinių leidėjų asociacijai ir mūsų kraštietei Nijolei Petrošienei,
Mažeikių Rotary klubui „Liberta“,
„Interact“ klubo jaunimui,
Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklai ir mokytojai Jolantai Dobravolskienei,
„Jievaro“ pagrindinei mokyklai,
Mažeikių muziejui,
Mažeikių kultūros centrui,
Mažeikių švietimo centrui,
Mažeikų rajono savivaldybės administracijos specialistei Rūtai Končiutei-Mačiulienei,
leidyklų „Homo liber“ ir „Žara“ vadovams Viliui Gužauskiui ir Ramutei Žandarienei,
mugės rėmėjai – Mažeikių rajono savivaldybei.

Mugėje dalyvavo leidyklos: „Algarvė“, „Andrena“, „Charibdė“, „Eglė“, „Homo liber“, „Kauko laiptai“, „Lieparas“, „Muzikija“, „Nieko rimto“, „Raidynėlis“, „Terra Publica“, „Tikra knyga“, „Žara“, Prancūziškas knygynas, spaustuvė „Meškinas“, knygynas „Pegasas“.
Ačiū visiems už knygas, šventišką nuotaiką, malonų bendravimą ir bendradarbiavimą.
Knyga iš tiesų suartina žmones ir teikia bendravimo džiaugsmą!

Dangira Undžienė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Nuotraukos Janinos Dambrauskaitės, D. Undžienės

Kitos naujienos