Vakaronė „Žemaitiškų patiekalų degustacija“

Gruodžio 20-osios popietę Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Balėnų filiale vyko vakaronė „Žemaitiškų patiekalų degustacija“, skirta Žemaitijos metams paminėti.
Visus susirinkusiuosius žemaitiškai pasveikino ir advento vainiko trečiąją žvakę įžiebė bibliotekininkė Elena. Ji visiems linkėjo, kad adventas būtų ne tik džiugaus laukimo, bet kartu ir susikaupimo metas.
Vakaronės metu dalyviai turėjo atlikti užduotis: pristatyti savo patiekalą, sudalyvauti bibliotekininkės organizuotame žemaitiško žodyno konkurse, minti mįsles.
Prie linine staltiese padengto ir moliniais indais serviruoto stalo susėdome ragauti žemaičių krašto kulinarinio paveldo vaišių. Ragavome šaunių gaspadinių gamintus tradicinius žemaitiškus valgius: šmontalą, silkę su pupelėmis, grikių blynelius, grybų užtepėlę, sėmeninę, kanapinę, kastinį ir kitus visokiausius patiekalus, gaivinomės nuostabaus skonio kisieliumi.
Renginyje dalyvavusias moteris sudomino Stanislavos Balvočienės atsinešta 1907 m. šeimininkėms išleista knyga „Lietuvos virėja, arba aiškūs pamokinimai ir parodymai, kaip virti ir taisyti visokius gardžius ir sveikus valgius ir daryti skanius naminius gėrimus“.
O kaipgi be burtų?.. Po staltiese, pagal senąsias tradicijas, paklojome šieno, kad kiekvienas galėtų išsitraukti po šiaudą. Pagal jį moterys būrė ateitį. Burtų buvo išties nemažai, juk advento tikėjimai ir burtai siejami su noru padėkoti už praėjusius metus ir užtikrinti gerovę ateinantiems.
Kokia vakaronė be dainų? Renginio dalyvė Janina Končienė žemaitiškomis lietuvių liaudies dainomis sukūrė šventinę nuotaiką, tad pažįstamų dainų melodijas dainavome visi kartu.
Susirinkusieji dalinosi savo prisiminimais, kaip seniau buvo praleidžiami adventiniai vakarai, kaip ruošiamasi didžiosioms žiemos šventėms – Kalėdoms.
Tokios vakaronės suartina visus, tampame nuoširdesni ir artimesni. Tai galimybė kaimo žmonėms susiburti, pabendrauti, pasidalinti rūpesčiais ir džiaugsmais. Smagiai pasibuvę, visi išsiskirstėme laukti gražiausių metų švenčių.
Nuoširdžiai dėkoju Janinai Končienei už pagalbą organizuojant vakaronę, o visiems dalyvavusiems – už gerą nuotaiką ir smagų pasibuvimą bibliotekoje.

Elena Rimkuvienė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Balėnų filialo vyresnioji bibliotekininkė

Kitos naujienos