Ukrinų bibliotekoje paminėta Gedulo ir vilties diena

Birželio 14 dieną Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filiale  vyko atminties popietė „Tremtis – žaizda, jos laikas neužgydo“, skirta Gedulo ir vilties dienai paminėti. Į renginį susirinko ukriniškiai pagerbti tautiečius, nukentėjusius nuo tremties ir kalinimų. Dalyvavo ir tremties baisybes iškentę ukriniškiai Genovaitė Vasiliauskienė ir Juozas Ruika.

Danutės Šeržentienės eilėraščiu „Partizanų motinoms“ atminties popietę pradėjo ir savo išraiškingu deklamavimu visus dalyvius sugraudino ukriniškė Aldona Pečiulienė. Bibliotekininkė susirinkusiems priminė svarbiausius faktus, susijusius su Lietuvos gyventojų trėmimais. 11 val. 59 min. popietės dalyviai prisijungė prie Visuotinės tylos minutės ir kartu su visa šalimi trumpam sustojo pagerbti tautiečius, nukentėjusius nuo tremties ir kalinimų. Evelina Pučkoriūtė perskaitė Bernardo Brazdžionio eilėraštį „Šiaurės pašvaistė“, Kamilė Čiutytė skaitė Petro Klemenio, Agnė Muravjovaitė – Simono Butavičiaus tremties išgyvenimus. Genovaitė Vasiliauskienė savo gyvenimo istoriją pasakojo vaiko akimis, nes tremtį ji patyrė būdama 4-erių metų. Moteris prisiminė artimųjų ašaras, išgyventą badą ir savo, mažos mergaitės, namų ruošos darbelius: tvarkymąsi, maisto ruošimą visiems šeimos nariams, kurie grįždavo pavargę po dienos darbų. Juozas Ruika sunkiausiai išgyveno badą ir namų ilgesį, bet džiaugėsi savo mokslo pasiekimais, pabaigta Pečioros mechanikų ir kapitonų mokykla. Sunkiai ir daug reikėjo mokytis, dažniausiai naktimis. Kursai buvo vakariniai, o dieną lankė šturmanų kursus. Džiaugėsi, kad išliko gyvas, sveikas ir 1966 metais grįžo namo. Juozas, būdamas 91-erių, yra linksmas ir ištvermingas, dalyvauja kaimo saviveikloje. Jam grojant akordeonu visi dainavo tremtinių dainas.

1941 m. prasidėję masiniai lietuvių tautos trėmimai Sibiro kryptimi per visą tremties laikotarpį pasiuntė dešimtis tūkstančių tautiečių. Tai nesuvokiami skaičiai, kurių gretose buvo ir mūsų kraštiečiai. Atminties popietės „Tremtis – žaizda, jos laikas neužgydo“ metu buvę tremtiniai sakė, kad aiškiai prisimena patirtus tremties baisumus. Renginyje dalyvavę vaikai, išgirdę kraupius pasakojimus, juos dar ilgai prisimins. Popietės pabaigoje visi vieningai vieni kitiems linkėjo, kad tik, duok Dieve, mūsų tauta daugiau nebepatirtų tokių išgyvenimų.

Valda Muravjovienė,

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filialo bibliotekininkė

Kitos naujienos