Ukrinų bibliotekoje neskubant paminėta Tarptautinė vaikų knygos diena

2019 m. balandžio 5 d. Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filiale vyko Tarptautinei vaikų knygos dienai paminėti skirta popietė „Knygos padeda neskubėti“. Renginyje dalyvavo įvairaus amžiaus ukriniškiai – vaikai ir tėveliai.

Tarptautinės vaikų knygos dienos idėja priklauso Jellai Lepman. 1967 m. ji parašė atvirą laišką pasaulio skaitytojams ir paragino švęsti šią dieną. Nuo tol šventę kasmet remia kurios nors šalies IBBY (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos) skyrius. Tos šalies rašytojas parašo visuomenei laišką – kreipimąsi, o dailininkas kuria plakatą knygos ir skaitymo tema. Kreipimasis ir plakatas tampa pagrindine Tarptautinės vaikų knygos dienos publikacija.

Šių metų Tarptautinės vaikų knygos diena ypatinga mums, nes rėmėjas – IBBY Lietuvos skyrius. Plakatą ir tekstą sukūrė vaikų knygų iliustruotojas ir autorius Kęstutis Kasparavičius. Plakato dizainerė – Deimantė Rybakovienė.

Renginio metu Ineta Norvaišaitė perskaitė rašytojo kreipimąsi į skaitytoją, bibliotekininkė pasakojo apie šventės atsiradimą, tradicijas, jos paskirtį – įkvėpti, paskatinti vaikų meilę knygai, atkreipti daugiau dėmesio į vaikų literatūrą. O kas gali geriau papasakoti apie vaikų literatūrą, jei ne patys kūrėjai? Tik šį kartą kūrėjai neįprasti, o pradedantys kurti ir rašyti vaikai. Bibliotekoje savo kūrybą pristatė Kalnėnų pagrindinės mokyklos 5 klasės mokinys Benas Urbonas ir Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos 8 klasės mokinė Gabija Miliūtė. Benas yra parašęs keletas apsakymų apie šeimos keliones ir nuotykius. Jis perskaitė savo apsakymą „Kelionė į Jamaiką“, kuriame daug smagių nutikimų. Benas mėgsta keliauti, o jo svajonė yra nuskristi į Ameriką. Gabijos kūryba rimtesnė, puikiai ir išraiškingai perteikianti autorės jausmus. Popietės dalyviai išgirdo prozos kūrinį ,,Jis” ir gražiai patriotišką eilėraštį „Lietuva”. Visi linkėjome jauniesiems kūrėjams sėkmės bei nenustoti kurti ir ateityje.

Kita popietės dalis buvo skirta mažiausiesiems dalyviams. Bibliotekininkė papasakojo, kokių jų amžiui skirtų knygų yra bibliotekoje, tėveliams priminė apie skaitymo naudą ir reikšmę jų vaikams, išdalijo informacinius lankstinukus, skirtus mažamečių tėveliams. Kad mažiesiems nepabostų klausyti skaitomos pasakos, buvo nutarta improvizuoti – linksmai „rauti ropę“, skaitant rusų liaudies pasaką „Ropė“. Šitoks kūrybinis skaitymas visiems labai patiko.
Popietės pabaigoje bibliotekininkė apdovanojo Laurą Arnotaitę, Deimantę Lukošiūtę, Paulą Petrauskaitę, Jūratę Šiaulienę, kurių nuomonė renkant Vaikų metų knygą sutapo su daugumos (Metų knyga išrinkta Jurgos Vilės „Sibiro haiku“). Dovana įteikta ir Gabrielei Kniukštaitei, kuri balsavo už Ilonos Ežerinytės apysaką „Verksnių klubas“.

Rašytojas Kęstutis Kasparavičius savo keipimesi rašo: „Skubu!.. Neturiu laiko!.. Sudie!..“ – tokių šūksnių turbūt kasdien išgirsi ne tik Lietuvoje, kuri yra pačiame Europos centre, bet ir daug kur kitur pasaulyje. Ne ką rečiau girdėti samprotaujant, kad gyvename informacijos gausos, skubos ir lėkimo amžiuje. Bet štai paimi į rankas knygą ir pasijunti kažkaip kitaip. Knygos, matyt, turi nuostabią savybę – jos padeda neskubėti“. Neskubėkime – skaitykime!

Valda Muravjovienė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filialo bibliotekininkė

Kitos naujienos