Ukriniškiai raginami internete elgtis atsakingai ir saugiai

Vasario 5-ąją daugelyje pasaulio šalių jau 16-ą kartą buvo minima Saugesnio interneto diena.
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filialas prisijungė prie iniciatyvos padėti savo bendruomenės nariams jaustis saugesniais interneto erdvėje, atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis.
Saugesnio interneto savaitės metu (2019 m. vasario 4–9 dienomis) bibliotekos lankytojams buvo rekomenduojami įvairūs leidiniai ir internetinės nuorodos apie draugišką internetą, vyko popietės, kuriose kalbėta apie saugų bendravimą ir naršymą internete, rodomi edukaciniai filmai bei atliekami testai, kurie padeda įvertinti savo saugumą interneto erdvėje.

Saugesnio interneto savaitės šūkis yra „Kurkime geresnį internetą kartu!“ Vasario 6 d. Ukrinų dienos centro vaikai su globėja Jūrate Šiauliene dalyvavo bibliotekos organizuotoje popietėje. Bibliotekininkė ragino vaikus atkreipti dėmesį į internetą, kaip į erdvę, kurioje gyvename beveik kaip ir realiame pasaulyje. Elektroninė erdvė tapo neatskiriama visų gyvenimo dalimi, kurioje turime galimybę bendrauti, mokytis, pažinti pasaulį. Tam, kad virtualiame pasaulyje išvengtume nemalonių patyrimų, kad būtume saugūs, būtinas kiekvieno mūsų indėlis į geresnio interneto kūrimą. Popietėje dalyvavo Mažeikių rajono policijos komisariato pareigūnė Audronė Jurdonaitė-Ostrauskienė. Ji kalbėjo apie internetinėje erdvėje vykstančius pažeidimus: nuo asmens duomenų ir tapatybės vagystės, sukčiavimo, asmens įžeidimo ir šmeižimo iki patyčių ir kitų veikų, supažindino su saugaus elgesio elektroninėje erdvėje taisyklėmis. Kad vaikai įtvirtintų žinias, bibliotekininkė pasiūlė atlikti testą, padedantį įvertinti savo saugumą interneto erdvėje, žaisti žaidimą „Kuri nuotrauka tinkama viešinti?“ Vaikai gerai išlaikė testą ir gavo dovanų žymeklį ir atšvaitą, kad ir kelyje jaustųsi saugūs.

Vasario 7 d. įvyko popietė suaugusiesiems „Internete elgiuosi atsakingai, vadinasi – saugiai“. Bibliotekininkė kalbėjo apie tai, kaip internetas pakeitė dabartinį visų gyvenimo būdą. Visi galime bendrauti su draugais ir šeima, beveik akimirksniu apsikeisti nuotraukomis ir vaizdo medžiaga su bet kuo pasaulyje, patogiau apsipirkti, naudotis elektroninėmis paslaugomis ir dalyvauti visuomeniniame gyvenime. Kaip saugiai pasinaudoti banko paslaugomis ukriniškiams pasakojo AB Swedbank pardavimų vadybininkas Mantas Šaltis. Svečias pristatė Lietuvos bankų siūlomą paslaugą „Smart-ID“ išmaniąją banko programėlę, kuri yra itin patogi, saugi ir vienas iš būdų išmaniam pinigų valdymui. Jis kalbėjo apie identifikavimo priemones prisijungiant prie savo sąskaitų, kitas banko paslaugas, priminė, kad reikia elgtis saugiai ir niekam neatskleisti slaptažodžių, kortelės kodų ir „neužkibti“ ant sukčių. Ukriniškiai domėjosi apie pensijų kaupimą, pinigų rezervavimo, bekontakčių kortelių saugumą, atsiskaitymus kortele užsienio šalyse. Buvo sunerimusių ir grynųjų pinigų išnykimu, ir kodėl kaime nėra bankomato. Banko atstovas Mantas atsakė į klausimus ir nuramino, kad artimiausiu metu grynieji pinigai tikrai neišnyks.

Valda Muravjovienė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filialo vyresnioji bibliotekininkė

Nuotraukos Ingridos Daukontienės

Kaip saugiai pasinaudoti banko paslaugomis ukriniškiams pasakojo AB Swedbank pardavimų vadybininkas Mantas Šaltis

Kitos naujienos