Skaitymai žvakių šviesoje

Lapkričio 9–15 dienomis vyko kasmetinė Šiaurės šalių literatūros savaitė.

Kai mus apgaubia lapkričio sutemos, užsidegame žvakes ir skaitome drauge. Tokia yra jau trečią dešimtmetį gyvuojančios Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja. 2020-ieji yra sudėtingi metai, metę mums iššūkį karščiu alsuojančia klimato kaita ir COVID-19 pandemijos protrūkiu. Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filialas jau dvyliktą kartą savo skaitytojus kvietė skaityti žvakių šviesoje ir susimąstyti, ką reiškia būti pasaulio piliečiu. Šių metų savaitės tema – Šiaurės šalys ir pasaulis. Šiais metais buvo ypač svarbu dalyvauti Šiaurės šalių literatūros savaitėje dėl bendrumo ir solidarumo jausmo.

Ankstų rytmetį į virtualų susitikimą pakviesti Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos pirmokai ir jų mokytoja Sonata. Pirmokai pirmą kartą dalyvavo Šiaurės šalių literatūros savaitės skaitymuose, o bibliotekininkė Valda pirmą kartą vedė susitikimą nuotoliniu būdu. Mažieji dalyviai susipažino su Šiaurės šalių literatūros savaitės skaitymų tradicijomis, Šiaurės šalimis. Žvakių šviesoje skaityta švedų rašytojos Jujja Wieslander knygutė „Mamulės Mū ir Varnos Kalėdos“. Vaikai mintimis nusikėlė į žiemos laikotarpį svajodami sulaukus daug sniego skrieti rogutėmis nuo kalniuko, svaidytis sniego gniūžtėmis. Susitikimo pabaigoje vaikai lankstė laivelius iš popieriaus ir spalvino pasirinktos šalies, į kurią norėtų nukeliauti, vėliavėlę. Pasimėgavę jaukia žvakių liepsnelių sukurta šiluma ir skaitymu balsu, vaikai pakviesti pasivaišinti saldumynais, parvežtais iš šiaurės šalies – Švedijos.

Suaugusieji į šviesos ir žodžio šventę – kūrinio skaitymą balsu – „susitiko“ nuotoliniu būdu. Dalyviai pakviesti pasidaryti šiaurietiškos arbatos, užsidegti žvakes ir susikurti ypatingą atmosferą vakaro skaitymui – islandų rašytojos Auður Ava Ólafsdóttir knygos „Randai“ ištraukai ir diskusijai. Nepaisant to, kad esame skirtingose vietose, mus visus suvienija bendra idėja ir buvimas tos pačios skaitymo bendruomenės dalimi.  Skaitydami knygas, galime keliauti po pasaulį, iš savų namų ir artimos aplinkos mintimis persikelti į mums svetimus ir nepažįstamus kraštus.

 

Valda Muravjovienė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filialo vyresnioji bibliotekininkė

Kitos naujienos