Paroda „Mažeikių savivaldai – 100“

Istoriniai faktai byloja, jog visuotiniame gyventojų susirinkime buvo išreikšta nuomonė Mažeikių miesto tarybą rinkti atskirai nuo valsčiaus. Dauguma susirinkusiųjų tuomet pritarė atsiskyrimui. Atsižvelgiant į gyventojų balsavimą 1920 m. kovo 1 d. buvo įkurta Mažeikų miesto savivaldybė. Pirmuoju burmistru (meru) buvo išrinktas Feliksas Pračkauskas, dirbęs vos pusmetį. Tačiau dažnai rašoma, jog veiklesnis buvęs jo pavaduotojas – vienintelis to meto miesto fotografas Jonas Motuzas, kurį ir vadindavo burmistru.

Mažeikių viešosios bibliotekos 2 aukšto parodų vitrinose eksponuojami leidiniai, įvairūs suvenyrai, atributika. Paroda skiriama miesto savivaldos šimtmečiui. Pasinaudojus kraštiečio istoriko Povilo Šverebo straipsniais, glaustai pateikiami istoriniai faktai apie Mažeikių herbo ir vėliavos sukūrimą. Išvardijami pirmieji miesto burmistrai. Apibūdintas ir Laisvės gatvėje pastatytas pastatas, vadintas rotuše, į kurį savivaldybė persikėlė 1940 m. vasario 15 d. Eksponuojamos knygos, kurių viršelyje yra Mažeikių pavadinimas. Panaudotas ir muziejininko Vytauto Ramanausko parengtas leidinys „Mažeikių istorinė fotografija“. Joje esančios kelios nuotraukos atskleidžia, kaip savivaldybei skirtas pastatas atrodė seniau.

Stebina eksponuojamų daiktų įvairovė: stiklinis ragas, porcelianinė vaza ir klumpės, magnetukai, kalendorius, dėklas vizitinėms kortelėms, segtuvas dokumentams, atvirukai, pieštukai, plastikinė gertuvė, lėkštutė, raktų pakabukai (vienas iš jų turi ištraukiamą metrinę juostą), viena ilgesnė ir trys trumpos tautinės juostos su Mažeikių pavadinimu, vimpelai… Parodoje yra keletas rašiklių ir užrašų knygučių. Vyrauja moliniai dirbiniai: vazos, bokalai, puodukai, žvakidė, gertuvė, didelė taupyklė ir 1986 metų medalis. Ant vienų daiktų puikuojasi tik Mažeikių herbas, ant kitų – užrašas „Mažeikių rajono savivaldybė“ su herbo atvaizdu.

Žinoma, dabar jau nebeįmanoma nustatyti, kada parodoje eksponuojami daiktai pagaminti. Tačiau pagal formą galima suvokti, jog kai kurie suvenyrai susiję su mieste vykusiais renginiais: sporto ir meno, dūdų arba amatų šventėmis. Vieni daiktai skirti praktiniam naudojimui, kiti – reprezentacijai skirtos dovanos su Mažeikių atributika.

Leidinių, suvenyrų ir atributikos paroda „Mažeikių savivaldai – 100“ veiks iki kovo 31 d.

Janina Dambrauskaitė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus vyresnioji bibliografė

Kitos naujienos