Paroda „Atmintini ženklai: praeitis ir dabartis, paveldas, kraštiečiai ir jų veikla“

Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei skirta paroda „Atmintini ženklai: praeitis ir dabartis, paveldas, kraštiečiai ir jų veikla“. Tai Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos bibliografių bei filialų bibliotekininkių 2015–2018 m. paruošti kraštotyros darbai: sąvadas „Marijos Pečkauskaitės atminimo įamžinimas Mažeikių rajone“ (2015 m.), kompaktinė plokštelė „Šatrijos Raganos įvaizdis mene“ (2017 m.), lankstinukai ir aplankalai. Paroda eksponuojama Viešosios bibliotekos 2 aukšto parodų vitrinose ir veiks iki gegužės 30 d.
Per trejus metus paruoštų aplankalų apimtis ir turinys įvairus. Juose talpinama išsami informacija ir nuotraukų kopijos apie rajono kultūros vertybių paveldą, Žemalės seniūnaitijos mažuosius sakralinius objektus, Renavo apylinkės piliakalnius, tremtį ir tremtinių išgyvenimus, Sedos valsčiaus 1919–1920 m. Nepriklausomybės kovų Vyties kryžiaus kavalierius ir savanorius, tautodailininkę Tatjaną Damulienę bei poetę, tautodailininkę, Šatrijos Raganos premijos laureatę Almą Krapauskienę, Mažeikių krašte gyvenusius arba dar tebegyvenančius menininkus. Žinoma, prisimenami ir bibliotekų darbuotojai: Šerkšnėnų filiale 45-erius metus dirbusi Mirga Ona Kaštienė, krakiškė Aldona Andriulienė, parašiusi prisiminimus „Neišgalvota gyvenimo istorija“, Vaclovas Stančius, kuris Leckavos miestelio filiale 20 m. dirbo bibliotekininku, o vėliau – Mažeikių centrinės bibliotekos direktoriaus pavaduotojas. Labiau išsiskiria tie darbai, kuriuose panaudotos itin senos nuotraukos bei autentiški dokumentai. Vienas iš tokių – aplankalas „LDK kunigaikštienės Birutės 2-ojo ulonų pulko kavaleristas Leonas Želvys“ (rašoma apie Alytuje dislokuotą ulonų pulką ir jame 1928–1929 m. tarnavusį renaviškį). Lietuvos 100-osioms valstybės atkūrimo metinėms skirtas net 159 puslapių apimties darbas – Informacijos ir kraštotyros skyriaus bibliografių paruoštas aplankalas „Kraštiečių posmai apie Lietuvą“. Jame pateikta penkiasdešimties autorių 250 eilėraščių, kuriais gali pasinaudoti scenaristai, moksleiviai, pedagogai, lietuvių poezijos gerbėjai.
Visi parodoje eksponuojami darbai saugomi Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus fonduose, o bibliotekininkių paruošti darbai yra ir Viešosios bibliotekos filialuose. Jeigu parengtame aplankale sukaupta informacija yra apie konkretų asmenį, vienas egzempliorius visada dovanojamas jam arba įteikiamas artimiesiems. Kraštotyros darbuose pateikti atmintini ženklai – tai rašytinis paveldas.

Informacijos ir kraštotyros skyriaus vyresnioji bibliografė Janina Dambrauskaitė

Kitos naujienos