Klausome Vlado Daukanto pasakojimo. Liucijos Jagielienės nuotr.

NUO SENOVĖS IKI DABARTIES

Spalvinga ir įdomi liepos 24 diena VšĮ „Būk su manimi“ Vaikų dienos centre ir Bugenių bibliotekoje. Čia susirinkę vaikai, močiutės, mamytės turėjo įdomų trijų dalių renginį. Pirmoji renginio dalis buvo skirta susipažinti su vaikais, kurie labai panašūs į mus, galbūt labiau nuoširdesni, vertinantys draugystę, prieraišumą ir meilę, bet sunkiau įsisavinantys kai kuriuos mokomuosius dalykus… Tai Dauno sindromą turintys vaikai. Visi su įdomumu žiūrėjome filmą apie šiuos vaikus, mokėmės, kaip reikia natūraliai su jais bendrauti ir elgtis. Apie tai kalbėjo ir VšĮ vadovė Jolita Butkienė.
Antrąją renginio dalį vedė Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Bugenių filialo bibliotekininkė Irena Cilinginienė. Ji parodė tris skirtingus filmukus ir papasakojo apie senąjį lietuvių tikėjimą – pagonybę ir jos papročius, kurie išlikę iki mūsų dienų. Pagonybės Dievas buvo kitoks, jis buvo iš gamtos. Vaikai sužinojo, kad senovės lietuviai garbino medį, akmenį, ugnį, žemę. Susipažino su dievais, dievybėmis, deivėmis: tai Perkūnas, Vėlinas (Velnias), Bangpūtys, likimo dievybė Laima, Žemės deivė Žemyna, Bičių – Austėja, Ugnies – Gabija, Miškų deivė Medeina, Linų dievas Vaižgantas… Sužinojo apie krivius ir vyriausiąjį Krivių Krivaitį.
Vaikams buvo įdomu sužinoti, kad metų kaitos šventės, gandrų sugrįžimo šventė, Rasos arba Joninės, Žolinė, Užgavėnės, Kūčios yra susijusios su pagonybe.

Tačiau vaikai labiausiai laukė Baltų žynio, gerai žinomo ne tik mūsų rajone, bet ir visoje šalyje, Vlado Daukanto, kuris kitais metais švęs 90-ąjį savo gimtadienį. Svečias visiems susirinkusiems papasakojo apie save, apie mokymosi metus, apie tai, kad jam baigus aviacijos technikumą net keturiolika metų teko remontuoti lėktuvus, kad nuo jaunystės jis kūrė eiles ir grojo gitara. Gerbiamas žynys pakvietė visus į lauką prie laužo, mokė, kaip jį reikia sukrauti ir užkurti. Pradžioje visi gavome užduotį žengti devynis žingsnius ir surinkti puokštę iš 9 žolynėlių. Paskui kiekvieno puokštę jis apibūdino pagal ženklą, augalų spalvą, nusakė pomėgius ir net koks esi ir ką mėgsti daryti. Paskui buvo garbinama ugnis, grūdai, duona, vanduo, oras. Visi turėjo galimybę peršokti laužą po tris kartus, buvo į ugnį beriami smilkalai, kalbama padėkos malda, sugiedota giesmė „Lietuva brangi“.
O renginio pabaigoje visi aktyviai dalyvavo žaidimuose ir estafetėse.
Svečias atsisveikindamas padovanojo savo kūrybos knygeles. Nuovargį nuplovėme skania žolelių arbata, vaišinomės šviežiais agurkais su medumi.
Renginyje dalyvavo vaikai, bendruomenės nariai, močiutės ir mamos, abi darbščiosios vadovės Jolita Butkienė ir Almantė Karpienė, Mažeikių menų studijos ,,Erdvė“ narės Liucija Jagielienė ir Gitana Jazdauskienė.

Kiekvieną kartą lankantis Bugenių bibliotekoje nustebina gėlių puokštės ir gėlės. Šiandien sužinojau, kad jų autorė yra Jadvyga Pocienė.

Menų studijos „Erdvė“ narė
Liucija Jagielienė

Kitos naujienos