Lietuvių kalbos diena Židikuose

Valstybinė lietuvių kalbos komisija 2019 m. vasario 16 d.–kovo 11 d. ketvirtą kartą organizuoja Lietuvių kalbos dienas. Tai tarsi raginimas rūpintis, globoti, gerbti savo kalbą, nes ji yra mūsų dvasinis turtas.

Į Židikų Marijos Pečkauskaitės muziejų vasario 27-osios rytą Židikų filialo bibliotekininkė Benita Vaizgėlienė ir Židikų M. Pečkauskaitės muziejaus darbuotoja Erika Skeivienė pakvietė M. Pečkauskaitės gimnazijos pradinukus. Čia vyko pamoka, skirta Lietuvių kalbos dienai „Gimtųjų žodžių apkabinti, gyvi mes kalboje“. Pamokos pradžioje Židikų filialo bibliotekininkė mokinukams papasakojo apie gimtosios kalbos svarbą, pirmųjų lietuviškų rašmenų atsiradimą. Pamokos metu vaikai sužinojo, kad pirmieji rašytiniai įrašai atsirado bažnytinėse knygose, kad pirmąją lietuvišką abėcėlę sudarė pirmosios lietuviškos knygos „Katekizmas“ autorius Martynas Mažvydas. Jiems buvo įdomu, kokiomis tarmėmis šnekama atskiruose Lietuvos etnografiniuose regionuose. Muziejaus darbuotoja Erika Skeivienė supažindino mokinius su eksponatais, kurie buvo atvežti iš Mažeikių muziejaus: dailyraščiu rašytais sveikinimais, sentencijomis, vyskupo užrašų sąsiuviniu, knygomis. Tačiau visiems didelį įspūdį paliko 1828 m. Žemalės parapijos bažnytinė knyga. Mažieji su pagarba žvelgė į muziejaus darbuotojos baltomis pirštinėmis apmautas rankas, kuriomis vartė knygos lapus. Pasižiūrėję eksponatų, skubėjome į Židikų kultūros centrą rašyti dailyraščio. Vaikams buvo išdalinti lapai ir pateikti skirtingi tekstai. Prasidėjo dailiausios rašysenos ir raštingiausio pradinuko konkursas. Visi vaikai stengėsi kuo gražiau išdėlioti linijose raideles ir pasirodyti kuo geriau. Mokiniams baigus rašyti, kol mokytojos Ingrida Stankevičienė ir Vanda Jonauskienė rinko gražiausios rašysenos savininką, bibliotekininkė pakvietė vaikus pažaisti. Dalyviai turėjo sugalvoti tris žodžius iš pasiūlytos raidės ir visiems kartu sukurti pasaką. Muziejaus darbuotoja pasiūlė vaikams pabandyti parašyti su plunksna ir rašalu. Šį rašymo būdą išbandė ir mokytojos, ir bibliotekininkė. Buvo išrinkti trys nugalėtojai, dailiausiai parašę tekstą: pirma vieta atiteko antrokei Neringai Aleksandrovaitei, antra vieta paskirta Laurynui Juciui, o trečiąją vietą laimėjo Lukas Lukošius. Jiems įteikti saldūs prizai.

Tos pačios dienos popietę į Marijos Pečkauskaitės muziejų skubėjo šeštokai su lietuvių kalbos mokytoja Danute Stancevičiene. Ten jų jau laukė popietės, skirtos Lietuvių kalbos dienai paminėti organizatorės: Židikų filialo bibliotekininkė B. Vaizgėlienė ir Židikų M. Pečkauskaitės muziejaus darbuotoja E. Skeivienė. Popietę Justino Marcinkevičiaus eilėmis pradėjo skaitovė Kotryna Drabavičiūtė. Bibliotekininkei uždavus klausimą apie pirmąją lietuvišką knygą, pasipylė daugybė atsakymų. Šeštokai turėjo beveik visus atsakymus į bibliotekininkės pateiktus klausimus, bet muziejaus darbuotojai ir juos pavyko nustebinti eksponatais. Pažiūrėję muziejinių įdomybių, visi sugužėjo į kultūros centrą išbandyti jėgas dailyraščio konkurse. Nors ir stengėsi kuo geriau pasirodyti, tačiau pradinukų rašyti tekstai buvo gražesni. Mokiniai net patys tai pripažino ir stebėjosi, kad pradinukai rašo gražiau.

Atsisveikindama bibliotekininkė palinkėjo mylėti, branginti ir puoselėti lietuvių kalbą. Pamokos dalyviai pritarė, jog gimtąją kalbą būtina saugoti, kad galėtume ją perduoti ateinančioms kartoms ir nebūtų gėda prieš savo protėvius, kovojusius už laisvę ir galimybę kalbėti gimtąja kalba.

 

Benita Vaizgėlienė,

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos

Židikų filialo vyresnioji bibliotekininkė

Kitos naujienos