DEGTUKŲ DĖŽUČIŲ PARODOS PRISTATYMAS

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos antrame aukšte paskutinį vasaros mėnesį lankytojus džiugino spalvinga degtukų dėžučių paroda. Tai Mažeikiuose gyvenančios ir dirbančios Dalios Bliūdžiuvienės eksponatai.
Mažeikiškiams originali kolekcija pristatyta Viešojoje bibliotekoje rugsėjo 3 d. Tiesa, prieš dvejus metus apie 200 degtukų dėžučių drauge su etiketes kolekcionuojančiu Pranu Šilgaliu buvo eksponuotos Mažeikių ir Šilutės Hugo Šojaus muziejuose. Po to savo kolekciją Dalia Bliūdžiuvienė pristatė darbovietėje. Pamažu degtukų dėžučių vis gausėjo: padovanodavo draugai, artimieji, pati jų ieškodavo parduotuvėse ar antikvariate.
Iš pradžių rinkimas turėjo praktinę paskirtį: degtukų dėžutes suklijuodavo keliais aukštais ir „stalčiukuose“ sudėdavo nuo vaikystės kolekcionuojamus pašto ženklus. Vėliau atkreipė dėmesį į skirtingas etiketes, kurios žavėjo kaip informatyvus bei meniškas grafikos kūrinys. Tad prieš penkerius metus Dalia Bliūdžiuvienė pradėjo rinkti įvairias degtukų dėžutes, kurios išsiskiria ne tik spalvingumu, bet ir paskirtimi, forma, dydžiu, aukščiu. Žinoma, vyrauja kartoninės dėžutės, bet dėmesį patraukia ir medinės, metalinės, pagamintos iš odos ar dermantino, puoštos gintaru. Didžiausioje telpa net 500 degtukų, o patys mažiausi eksponatai vos 2 centimetrų ilgio. Yra ir retų ar senų degtukų dėžučių.
Kalbininkas, lietuvių bendrinės kalbos normintojas Jonas Jablonskis anksčiau vadintus „sierčikus“ pavadino degtukais. Dalia Bliūdžiuvienė sudarė sąrašą, kuriame 27 skirtingų kalbų pavadinimai pagaliukų su degios medžiagos galvute ugniai išgauti.
Rudolf Christian Boettger 1848 m. išrado vadinamuosius saugius degtukus ir patentą nusipirkę švedų pramonininkai pradėjo gaminti degtukus, panašius į dabartinius. Jų galvutės anksčiau būdavo tik rudos spalvos. Dabar būna baltos ir juodos, mėlynos ir melsvos, raudonos ir rožinės, alyvinės, geltonos ir žalios, primenančios sidabrą, auksą ar šokoladą… Parodos lankytojus stebino degtukų galvučių spalvų įvairovė ir degtukų kotelio ilgis nuo 1,5 iki 28 cm.
Parodos pristatyme už įdomų pasakojimą ir išsamius atsakymus į klausimus Daliai Bliūdžiuvienei dėkojo renginio dalyviai, Viešosios bibliotekos direktorė Alina Bernotienė. Įteikta bibliotekininkų dovana – 30 degtukų dėžučių, kurios nudžiugino kolekcininkę, nes tokių eksponatų neturėjo.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus vyresnioji bibliografė Janina Dambrauskaitė

Nuotraukos Dangiros Undžienės ir Janinos Dambrauskaitės

Kitos naujienos