Apdovanojimų vakaras skaitymo skatinimo akcijos nugalėtojams

2019-ieji eina į pabaigą. Jie buvo turtingi įvairių renginių, iš kurių ne vienas buvo skirtas ir šiemet minimiems Žemaitijos metams. Mažeikių rajono savivaldybės viešoji biblioteka metų pradžioje paskelbė skaitymo skatinimo akciją „Būk Žemaitijos istorijos, kultūros ir literatūros žinovu!” Šios akcijos šūkis buvo „Jeigu tu myli šį kraštą, kuriame gyveni, pasinaudok proga daugiau apie jį sužinoti!“

Nuo kovo 15 d. iki lapkričio 15 d. kvietėme skaitytojus Žemaitijos metais perskaityti 10 knygų pagal užduotis, susijusias su šio etnografinio regiono rašytojų kūryba, tautosaka, žymiais žmonėmis, istorija, geografija, kultūros paveldo objektais. Paprastai žmonės mieliau skaito grožinę literatūrą, o ši akcija paskatino juos perskaityti leidinius apie Žemaitijos istoriją, meną, tradicijas ir papročius, paieškoti knygų apie Mažeikių rajoną, sužinoti, kokie rašytojai yra kilę iš šio krašto, susipažinti su jų kūryba. Tai buvo puiki galimybė atrasti naujų, dar neskaitytų knygų ir praturtinti savo žinias apie Žemaitiją. Sunkiausiai įveikiama užduotis – perskaityti žemaitiškai parašytą knygą. Tačiau žemaitiškai parašytas knygas bandė skaityti ir Mažeikių rajone gyvenantys iš kitų regionų atvykę žmonės. Aukštaičiams ar dzūkams perskaityti tokią knygą buvo tikras iššūkis. Labiausiai skaitomi buvo Apolinaro Bagdono, Edvardo Rudžio žemaitiški apsakymai, Viktorijos Daujotytės eiliuotų žemaitiškų tekstų knygos, mažeikiškio Vlado Daukanto kūriniai. Populiariausia knyga apie Žemaitijos istoriją – Rimanto Kontvainio studija „Žemaičių žemė“, apie Mažeikius – Jono Strazdausko „Miestas upės vingyje“, „Kviečia Mažeikių kraštas“, apie žymų žemaitį – Rimanto Šavelio romanas „Tadas Blinda“, Aldonos Ruseckaitės nauja knyga apie poetą Vytautą Mačernį „Dūžtančios formos“, Viktorijos Daujotytės „Granas: įtrūkstanti tikrovė“.  Labiausiai skaitomas iš Žemaitijos kilęs rašytojas – Romualdas Granauskas, iš Mažeikiuose gyvenančių ar čia gyvenusių kūrėjų – Algimantas Mikuta, Laimonas Inis, Vygandas Ostrauskis.  Akcijos dalyviai skaitė knygas apie Žemaitijos dvarus, bažnyčias, šio krašto meno kūrėjus ir tautodailininkus.

Užduotys nelengvos, jas įveikti buvo pasiryžę 84, tačiau įveikė tik 40 Viešosios bibliotekos ir Reivyčių, Leckavos, Pikelių, Tirkšlių, Viekšnių, Buknaičių, Židikų, Ukrinų filialų skaitytojų. Patys aktyviausi knygų mylėtojai užpildytą akcijos lankstinuką atnešė jau birželio mėnesį. Kiti skaitė ne po vieną, bet po keletą knygų pagal užduotis ir perskaitė ne 10, o 15–20 knygų apie Žemaitiją. Jie džiaugėsi, kad šios akcijos dėka daugiau sužinojo apie Mažeikių kraštą.

Baigiamajame renginyje, kuris vyko lapkričio 28 d., Mažeikių viešosios bibliotekos direktorė Alina Bernotienė dėkojo visiems skaitytojams, aktyviai dalyvaujantiems bibliotekos skelbiamose akcijose, ir įteikė šių metų nugalėtojams Žemaitijos kulinarinio paveldo skanumynų dovanėles.

Vakarą vainikavo literatūros ir dainų programa „Baltas liūdesio balandis“. Aktorės Dalios Jankauskaitės, muzikanto ir atlikėjo Andriaus Kulikausko ir birbynininko Kastyčio Mikiškos subtili ir profesionaliai parengta programa dar kartą prisiminė visiems renginio dalyviams labiausiai skaitomo mūsų kraštiečio rašytojo Romualdo Granausko, kurio 80-ąsias gimimo metines šiais metais minime, ir jo bičiulio Nacionalinės premijos laureato Jono Strielkūno kūrybą.

Projektą „Būk Žemaitijos istorijos, kultūros ir literatūros žinovu!” rėmė Mažeikių rajono savivaldybė.

Dangira Undžienė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Nuotraukos Janinos Dambrauskaitės, D. Undžienės

Kitos naujienos