Naujos knygos apie aplinkos apsaugą

2017-03-20

Ekologinės problemos, gamtosaugos klausimai yra vieni aktualiausių dabarties pasaulyje. Aplinkos tarša, klimato kaita, biologinių rūšių nykimas, ozono sluoksnio ardymas, natūralių išteklių atsargų ir atogrąžų miškų plotų mažėjimas, dirvų erozija, dykumų plėtimaisis ir kiti neigiami biosferos procesai negali nekelti nerimo dėl gyvybės likimo ir žmonijos ateities. Prof. Česlovas Kalenda

Pasaulinei Žemės dienai paminėti skirtoje parodoje pristatome dalį naujausių Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje gautų leidinių apie gamtą ir aplinkos apsaugą, kurie įsigyti už Mažeikių rajono savivaldybės aplinkos apsaugos ir sveikatos programos lėšas.

achilo-kulno-papedeje-268x400

 Achilo kulno papėdėje: pasaulinė ekologinė krizė ir Lietuva / Česlovas Kalenda. - Vilnius: Vilniaus universitetas: Vilniaus universiteto leidykla, 2016. - 301, [2] p.

Knygos turinį sudaro apmąstymai apie praktinę gamtos filosofiją (ekologinę etiką) ir jos vietą bei vaidmenį sprendžiant ekologinę dabarties problemą. Aptariami ekologinės krizės kaip globalinio proceso iššūkiai ir Lietuvos visuomenės moralinio gyvenimo ypatybės. Knygos įvade pateikta ekologinės etinės minties raidos Lietuvoje apžvalga. Trijuose skyriuose gilinamasi į ekologinės problemos kilimo priežastis ir jos sprendimo būdų paieškas, atskleidžiami žmonių abejingumo gamtai motyvai, nušviečiamos ekologiško elgesio paskatos.  Nemažai vietos skiriama ekologinės etikos, kaip taikomosios etikos šakos, įvairiems teoriniams aspektams, šios etikos ypatybėms, principams apibrėžti. Neužmiršti ir praktiniai dalykai – lietuvių tautos gamtosauginės tradicijos bei jų puoselėjimo kryptys globalizacijos sąlygomis.

aplinkos-apsaugos-teise

Aplinkos apsaugos teisė: mokomoji knyga / Zenonas Venckus. - Vilnius: Litera, 2015. - 227, [1] p.

Mokomojoje knygoje aptarti aplinkos apsaugos teisės tikslai ir uždaviniai. Trumpai apibūdinta tarptautinės, Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos teisės raida, svarbiausi teisės aktai, reglamentuojantys gamtos išteklių naudojimą ir apsaugą. Pateikti ir aptarti Lietuvos Respublikos teisės aktai, kuriais remiantis įgyvendinama aplinkos apsaugos politika Lietuvoje, gyvosios ir negyvosios gamtos išteklių naudojimas, atkūrimas ir apsauga. Aptarta teisinė atsakomybė už aplinkosauginius pažeidimus, valstybinis aplinkos apsaugos valdymas ir valstybinė aplinkos apsaugos kontrolė, pagrindinės visuomenės teisės ir pareigos aplinkos apsaugos srityje. Mokomoji knyga „Aplinkos apsaugos teisė" skiriama universitetinėms studijoms. Knygos tikslas - supažindinti neteisinių specialybių studentus su aplinkos apsaugos teisės pagrindais. Šiuo leidiniu galės naudotis aplinkosaugines ir biologines programas studijuojantys studentai, dėstytojai, aplinkos apsaugos darbuotojai.

aplinkos-vertinimas

Aplinkos ekonominis vertinimas: mokomoji knyga / Remigijus Čiegis. - Klaipėda: Klaipėdos universiteto leidykla, 2015. - 178, [2] p.

Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto Vadybos katedros profesoriaus, habilituoto socialinių mokslų daktaro Remigijaus Čiegio mokomojoje knygoje „Aplinkos ekonominis vertinimas“ nagrinėjami aplinkos ekonominio vertinimo teoriniai pagrindai ir metodai.

ateitis-jau-atejo-1

Ateitis jau atėjo / Jonas Grigas. - Vilnius: Tyto alba, 2015. - 267, [3] p.

Ši knyga – apie pasaulį ir jį valdančius dėsnius. Apie Žemę ir jos gelmes, apie dangų, jo kūnus ir reiškinius, apie elementariąsias daleles ir jų sąveikas, apie energijos šaltinius, naująsias medžiagas ir technologijas, apie žmogaus išlikimo Žemėje perspektyvas ir keliones į kosmosą, apie mokslą ir valdžios požiūrį į jį. Taip pat apie mūsų sąmonės prigimtį, laisvą valią ir laimę. 
Jonas Grigas – Lietuvos MA akademikas, Vilniaus universiteto profesorius emeritas, habilituotas fizikos daktaras, dalijasi savo žiniomis ir įžvalgomis be pozos, vengdamas sudėtingos mokslinės terminijos, taip, kad suprastų visi.

 chemija2

Chemijos enciklopedija / [rengėjai Regina Mudėnienė (grupės vadovė), Sigutė Čižauskaitė, Regina Lazauskienė, Regina Liutkevičienė [i.e. Liudkevičienė], Dalia Ignatjeva, Gintarė Viselgienė]. - Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 2015. - 815, [1] p.

„Chemijos enciklopedija" skiriama visiems, besidomintiems supančiu pasauliu ir norintiems suvokti aplinkoje vykstančius procesus. Joje aprašomos visos chemijos šakos, cheminiai elementai, jų junginiai, cheminės reakcijos, kai kurie fizikiniai vyksmai ir technologijos. Prieduose pateikiama svarbiausių chemijos darbų chronologija, cheminių elementų atradėjai, Nobelio premijos laureatai, enciklopedijoje minimi asmenys, dalykinė rodyklė.

cia-lietuva2

Čia Lietuva = Here Lithuania = Hier Litauen = Tutaj Litwa = Здесь Литва : [fotoalbumas] / Ričardas Anusauskas, Marija Vesėliūnienė. - [Vilnius] : Jurgos projektai, [2016]. - 255, [5] p

Fotoalbumas „Čia Lietuva“ supažindina skaitytojus su Lietuva ir gražiausiomis jos vietomis.

gydantis-vanduo1

Gydantis vanduo: apie stebuklingą gyvenimo elementą įdomiai, įtikinamai ir profesionaliai / Gintautas Laurinavičius. - Kaunas: Obuolys [i.e. MEDIA INCOGNITO], [2016]. - 220, [1] p.

Nors kiekvieną dieną susiduriame su vandeniu, retai kada susimąstome apie jo naudą ir svarbą kūnui. Bet tai ne šiaip svarba – vanduo yra galingas ir stiprus vaistas, nepelnytai pamirštamas, tačiau ypač reikalingas. Perskaitę nuoširdų, įtaigų ir profesionalų Gintauto Laurinavičiaus pasakojimą apie visus vandens veidus, nejučiomis pradėsite kitaip žvelgti į vandens stiklinę ir dažniau ją paimsite į rankas. Tai tikrasis gyvenimo eliksyras ir paprasčiausias organizmo pagalbininkas, tad drąsiai atverskite šios knygos „Gydantis vanduo" puslapius, pasinerkite nuostabiai vilnijančiuose sakiniuose ir numalšinkite smalsumo troškulį.

cdb ypatinga-lietuva virselis 72RGB th

Ypatinga Lietuva: keliaujame po gražiausias Lietuvos vietoves: 5 nacionaliniai parkai, 30 regioninių parkų, 6 rezervatai. - Kaunas: Terra publica, [2016]. - 239, [1] p.

Ši knyga – tai gražiausių objektų Lietuvoje žinynas norintiems pažinti gražų, žalią, gyvą, miškais ir ežerais nusagstytą, upelių išraižytą mūsų kraštą. Nacionaliniai, regioniniai parkai, rezervatai – pačios vertingiausios mūsų šalies vietos. Čia saugomi unikalūs gamtos kampeliai – įvairiausių gyvūnų, paukščių, augalų buveinės; saviti miestai, miesteliai, kaimeliai – mūsų namai, kur puoselėjamos lietuviškos tradicijos, kalba, kultūra. Tai ypatinga Lietuva – keliaukime ir atraskime gražiausias Lietuvos vietoves.

Lietuviskos aviu13

Lietuviškos avių veislės = Lithuanian sheep breeds: monografija / Birutė Zapasnikienė. - [Šiauliai]: [Lucilijus]; Baisogala, [Radviliškio r.]: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvulininkystės institutas, 2015. - 143 p.

Knygoje pateikta išsami medžiaga apie nacionalines Lietuvos juodgalves ir vietines šiurkščiavilnes avis, jų praeitį ir dabartį bei atliktus su jomis mokslinius tyrimus. Monografijoje plačiai aprašyti avių reprodukcijos, pieningumo, prieauglio augimo, laikymo ir mėsingumo, vilningumo bei įvairių faktorių įtakos produktyvumui tyrimų rezultatai. Šis leidinys „Lietuviškos avių veislės" gali būti naudingas žemės ūkio mokyklų studentams, avininkystės specialistams, magistrantams ir doktorantams, avių augintojams ir visiems besidomintiems lietuviškomis avių veislėmis.

mazosios atsinaujinancios-sistemos

Mažosios atsinaujinančiųjų išteklių energijos sistemos: mokomoji knyga / Vytautas Adomavičius. - Kaunas: Technologija, 2013. - 288, [1] p.

Leidinyje pateikta informacija apie praktikoje jau taikomas atsinaujinančiųjų išteklių energijos technologijas ir perspektyvias inovacines technologijas, kurios šiuo metu kuriamos ir pradedamos naudoti. Mokomoji knyga „Mažosios atsinaujinančiųjų išteklių energijos sistemos“ skirta ne tik KTU, bet ir kitų universitetų ir kolegijų studentams, kurie studijuoja atsinaujinančiuosius energijos išteklius ir jų energijos technologijas.

pasarai-tradiciniai-ekologiski

Pašarai. Tradiciniai ir ekologiški: mokomoji knyga / Heinz Jeroch, Vytautas Pilipavičius, Sabina Mikulionienė, Olaf Steinhöfel, Paulius Matusevičius. - 2-asis patais. ir papild. leid. - Kaunas: Vitae Litera, 2015. – 290 p.

Mokomojoje knygoje pateikiamos pašarų gamybos, kokybės ir saugos žinios, analizuojama pašarų cheminė sudėtis ir vertė, nurodomos šėrimo rekomendacijos. Aprašomi žalieji pašariniai augalai ir jų gamyba (silosas, šienas, techniškai džiovinti žalieji pašarai), augalinė produkcija (grūdai ir sėklos bei jų šalutiniai produktai, gumbavaisiai, šakniavaisiai, vaisių perdirbimo šalutiniai produktai), baltyminiai, gyvūninės kilmės, mineraliniai pašarai ir pašarų priedai, kombinuotieji pašarai. Mokomojoje knygoje  pateikiamos žinios apie pašarų konservavimą ir sandėliavimą, pašarų apdorojimo metodus, pašarų gedima, ir taršą. Knyga
skirta žemės ūkio mokslų krypties universitetinių, specializuotų neuniversitetinių mokyklų studentams, praktikuojantiems absolventams bei žemės ūkio ir gyvulininkystės įmonių, pašarų gamybos ir žemės ūkio gyvūnų mitybos ir šėrimo, veterinarijos specialistams, konsultantams.

tai-lietuva1

Tai Lietuva: [albumas] / [sudarytoja Danguolė Kandrotienė]. - Kaunas: Terra publica, [2013]. - 246 p.

Knygoje  naujai ir moderniai pristatoma mūsų šalis – Lietuva. „Tai Lietuva“ – unikali savo forma, techniniu atlikimu ir pateikimu knyga, moderniai ir patraukliai reprezentuojanti Lietuvą. Naujausios iliustracijos, iš žinomų fotografų nuotraukų sukurtos mozaikos ir išsamūs žinomų recenzentų teigiamai įvertinti tekstai kuria Lietuvos, kaip modernios ir gilias tradicijas turinčios šalies, vaizdą. 

 

Parodą parengė

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus darbuotojos

Virginija Radzienė,

Dangira Undžienė

2017-03-20

 

Šatrijos Raganos kūryba: praeities literatūra dabartyje

2017-03-06

„Šatrijos Raganos kūryba, prasidėjusi prieš šimtmetį, yra praeities literatūra dabartyje. Literatūra, kuri yra svarbi tuo, kad išliko, išlaikydama praeities gyvenimo, patirties, mąstymo, jausmų, kalbos formas“. Viktorija Daujotytė

                                                                                                      

Rašytojos Marijos Pečkauskaitė-Šatrijos Raganos 140-osioms gimimo metinėms paminėti skirtoje virtualioje parodoje pateikiami jos knygų leidimų nuo seniausių laikų iki šių dienų viršelių kopijos. Parodai panaudoti 53 leidiniai iš Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, Mažeikių muziejaus, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos, Mažeikių Gabijos gimnazijos bibliotekos fondų ir skaitmeninto kultūros paveldo duomenų banko www.epaveldas.lt.

 

2.  Viktutė

Šatrijos Ragana. Viktutė: novelia. – Shenandoah, Pa.: V. Šliakio (Stagaro) spaustuvė, 1903. – 90 p.

www.epaveldas.lt

 3.  Lietuvos senovės septyni paveikslai

Šatrijos Ragana. Lietuvos senovės septyni paveikslai. – Vilnius: Šviesa, 1905. – 39 p.

www.epaveldas.lt

 4

Šatrijos Ragana. Vincas Stonis. – Vilnius, 1906. – 143 p.

Mažeikių muziejaus fondas

5

Šatrijos Ragana. Nepasisekė Marytei: komedijėlė 2 aktuose. – Seinai: Laukaičio ir bendrovės spaustuvė, 1906. – 28 p.

Mažeikių muziejaus fondas

6. istor pasakos

Šatrijos Ragana. Istorijos pasakos. – Seinai: Laukaičio spaustuvė, 1907. – 54 p.      

www.epaveldas.lt

 7. Dėl tėvynės

Šatrijos Ragana. Dėl tėvynės. – Kaunas: Saliamono Banaičio spaustuvė, 1907. – 35 p.

www.epaveldas.lt

 8. Iš daktaro pasakojimų

Šatrijos Raganos apysakėlės. Iš daktaro pasakojimų; Rudens diena; Sulaukė. – Shenandoah, Pa:  Žvaigždės spaustuvė, 1907. – 69 p.

www.epaveldas.lt

9. Adomienė. Gyvenimo  piešinėlis

Šatrijos Ragana. Adomienė: gyvenimo piešinėlis. – Vilnius:  M. Kuktos spaustuvė, 1908. – 24 p.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

10. Bičių kningelė.1908

Šatrijos Ragana. Bičių kningelė su daugel abrozdėlių. –  Tilžė: Kasztu ir spaustuvė pas J. Schoenke, 1908. – 76 p.: iliustr.

www.epaveldas.lt

 11. Į šviesą

Šatrijos Ragana. Į šviesą. – Vilnius: M. Kuktos spaustuvė, 1908. – 50 p.

www.epaveldas.lt

12. Saulei nusileidžiant

Šatrijos Raganos. Saulei nusileidžiant; Iš musų kariones; Kaledu vakaras. – Shenandoah, Pa: Žvaigždė, 1908. – 62 p.

www.epaveldas.lt

13. Visoki skaitymėliai

Visoki skaitymėliai!: visiems pritinkantįs / sutaisė J. A., A. Mic. ir kitie. – Tilžė: Kaštu ir J. Schoenkės spaustuvė, 1908. – 63 p.

Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos fondas

14. Lietuvos senovės iostorijos pasakos

Šatrijos Ragana. Lietuvos senovės istorijos pasakos. – Vilnius: J. Zavadskio spaustuvė, 1920. – 91 p.

www.epaveldas.lt

15

M. Pečkauskaitė. Pančiai: drama. – Kaunas: Valstybės spaustuvė, 1920. – 45 p.

Mažeikių muziejaus fondas

16

Lietuvos bitininkas / parašė M. Pečkauskaitė. – Klaipėda: Lituania, 1922. – 88 p.: iliustr.

Mažeikių muziejaus fondas

17

Lietuvos bitininkas / parašė M. Pečkauskaitė, 2 laida. – Kaunas: Valstybės spaustuvė, 1926. – 82 p.: iliustr.

Mažeikių muziejaus fondas

 18

M. Pečkauskaitė. Motyna – auklėtoja. – Kaunas: Švyturys, 1926. – 176 p.

Mažeikių muziejaus fondas

19. Viktutė ir kitos apysakos

Šatrijos Raganos (Marijos Pečkauskaitės). Viktutė ir kitos apysakos. –  Kaunas: Spindulys, 1928. – 248 p.

Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos fondas

20

Šatrijos Raganos (M. Pečkauskaitės). Rimties valandėlė: Knygelė jaunoms mergaitėms. –  Kaunas: Žinija, 1928. – 252 p.

Mažeikių muziejaus fondas

Raštai.1928

Šatrijos Raganos (M. Pečkauskaitės) Raštai, t. 2. – Kaunas: Žinija, 1928. – 243 p. 

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos fondas

22

Šatrijos Raganos (M. Pečkauskaitės) Raštai, t. 3. – Kaunas: Švyturys, 1928. – 266 p. 

Mažeikių muziejaus fondas

23.  Raštai T. 4 seni

Šatrijos Raganos (M. Pečkauskaitės) Raštai, t. 4. – Kaunas: Švyturys, 1928. – 230 p.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

24

Šatrijos Raganos (M. Pečkauskaitės) Raštai, t. 5. – Kaunas: Švyturys, 1928. – 252 p.

Mažeikių muziejaus fondas

25

Šatrijos Raganos (M. Pečkauskaitės) Raštai, t. 6. – Kaunas: Švyturys, 1928. – 247 p. 

Mažeikių muziejaus fondas

26

Šatrijos Raganos (M. Pečkauskaitės) Raštai, t. 7 / redagavo Juozas Tarvydas. – Kaunas, 1939. – 274 p.: iliustr.

Mažeikių muziejaus fondas

27

Šatrijos Ragana. Viktutė: novelė, 3 leidimas. – Kaunas: Šviesa, 1941. – 112 p.

Mažeikių muziejaus fondas

 28

Šatrijos Ragana. Sename dvare: apysaka, 2 leidimas. – Kaunas: Sakalas, 1944. – 176 p.

Mažeikių muziejaus fondas

29

Šatrijos Ragana. Į šviesą. – Kaunas: Šviesa, 1946. – 41 p.

Mažeikių muziejaus fondas

 30. Mergaitės kelias

 Marija Pečkauskaitė. Mergaitės kelias. – Kircheimas, 1948. – 99 p.: iliustr.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

 31. Sename dvare

Šatrijos Ragana. Sename dvare: apysaka, 3 leidimas. – Torontas: Banga, 1951. – 176 p.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

32. Viktutė

Šatrijos Ragana. Viktutė.  –  Londonas: Nida, 1964. – 143 p.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

33

Šatrijos Ragana. Irkos tragedija: novelės, vaizdeliai, drama „Pančiai“. Raštai, I knyga / paruošė A. Zalatorius. – Vilnius: Vaga, 1969. – 352 p.: iliustr.

Mažeikių muziejaus fondas

34

Šatrijos Ragana. Sename dvare: apysakos. Raštai, II knyga / paruošė A. Zalatorius. – Vilnius: Vaga, 1969. – 430 p.: iliustr.

Mažeikių muziejaus fondas

35. Mėlynoji mergelė

Šatrijos Ragana. Mėlynoji mergelė. – Čikaga, 1970. – 29 p.

Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos fondas

36

Šatrijos Ragana. Į šviesą. – Vilnius: Vaga, 1974. – 191 p.: iliustr.

Mažeikių muziejaus fondas

37. Irkos tragedija

Šatrijos Ragana. Irkos tragedija. – Vilnius: Vaga, 1977. – 42  p.: iliustr.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

 38. Iš daktaro pasakojimų

Šatrijos Ragana. Iš daktaro pasakojimų: apsakymai / sudarė Jonas Stukas. – Vilnius: Vaga, 1980. –  94 p.: iliustr.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

39 Lietuvos senovės istorijos pasakos

Lietuvos senovės istorijos pasakos / Šatrijos Ragana. – Vilnius: Matrica, 1991. – 63 p.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

 40. Lietuvos senovės istorijos pasakos

Šatrijos Ragana. Lietuvos senovės istorijos pasakos. – Vilnius: Vyturys, 1992. – 14 p

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

 41 Mergaitės kelias

Šatrijos Ragana. Mergaitės kelias: pedagoginiai etiudai. – Vilnius: Techlab, 1991. – 107 p.

 Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

42 Gražina narsioji kunigaikštienė

Šatrijos Ragana. Gražina, narsioji kunigaikštiene. – Vilnius: Dovilė, 1994. –20 p.

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos fondas

43

Šatrijos Ragana. Rimties valandėlė: Knygelė jaunoms mergaitėms. – Vilnius: Katalikų pasaulis, 1994. – 175 p.

Mažeikių muziejaus fondas

44 Sename dvare

Šatrijos Ragana. Sename dvare : apysaka. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 1995. – 219 p.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

45

Šatrijos Ragana. Jau vakaruose užgeso saulėlydžiai. – Vilnius: Šviesa, 1996. – 237 p.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

46 Sename dvare

Šatrijos Ragana. Sename dvare: apsakymai, apysakos. – Vilnius: Vaga, 1997. – 518 p.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

 47. Motina auklėtoja

Marija Pečkauskaitė (Šatrijos Ragana). Motina – auklėtoja. – Vilnius: Presvika, 1998. – 156 p.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

48. Lietuvos  senovės istorijos pasakos

Šatrijos Ragana. Lietuvos senovės istorijos pasakos. – Vilnius: Alka, 1999. 167 p.: iliustr.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

49. Sename dvare

Šatrijos Ragana. Sename dvare: teksto santrauka ir komentarai / sudarė Rita Stadalnykaitė. –  Vilnius: Naujoji Rosma, 2002. – 149 p.

Mažeikių Gabijos gimnazijos bibliotekos fondas

50 Proza

Šatrijos Ragana. Proza. – Vilnius: Žaltvykslė, 2004. – 85 p.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

51 Motina   auklėtoja

Marija Pečkauskaitė-Šatrijos Ragana. Motina auklėtoja. – Kaunas: Arx Baltica, 2006. – 159 p.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

52. Aukso paukštė

Šatrijos Ragana. Aukso sapnas: prozos rinktinė. – Vilnius: Logotipas, 2008. – 429 p.

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

53. Raštai. T. 2

Šatrijos Ragana. Raštai, t. 2. – Vilnius: Margi raštai, 2008. – 807 p.

(kiti tomai: t.1, 2006; t. 3, 2008; t. 4, 2010; t. 5, 2011).

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas

54. sename dvare

Šatrijos Ragana. Sename dvare, Irkos tragedija. – Vilnius: Alma littera, 2015. – 259 p.                                

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos fondas


Parodą parengė

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros bei Skaitytojų aptarnavimo skyriaus darbuotojos:

Janina Dambrauskaitė, Virginija Radzienė, Rūta Skiparienė ir Dangira Undžienė.

2017-03-07

 

Vytauto Mačernio gimtinės takais

2016-06-19

Ramu į tėviškę sugrįžti
Keliais, kur veda į namus,
Ir čia kaip žydinčią jaunystę
Paklaust, kur išblaškys pasaulis mus.
                  Vytautas Mačernis. 1936

 

 1

Vytauto Mačernio biblioteka Žemaičių Kalvarijoje. Poeto vardas bibliotekai suteiktas 1991 m. įvertinant jos kraštotyrinę ir bendrakultūrinę veiklą.

 

2

Bibliotekoje puoselėjamas Vytauto Mačernio atminimas, renkama ir saugoma dokumentinė medžiaga. 

 

3

Vytauto Mačernio muziejus Žemaičių Kalvarijoje. 1987 m. įkurtas muziejus yra labiausiai lankoma Žemaičių Kalvarijos vieta. 2015 m. muziejus rekonstruotas įgyvendinus Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuotą projektą „Informacinio centro ir poeto V. Mačernio muziejaus remontas“.

 

4

Muziejaus ekspozicijos fragmentas.

 

5

Muziejuje eksponuojami iš gimtosios sodybos parvežti autentiški poeto kambario baldai.

 

6

Vytauto Mačernio tėvų ir kitų šeimos narių amžino poilsio vieta Žemaičių Kalvarijos kapinėse.

 

7

Poeto žūties vieta prie tryliktosios koplyčios.

 

 8

Prie Pauliaus Jurkaus sodybos buvo surastas sviedinio skeveldros pakirstas V. Mačernis. Jį, tebesėdintį vežime, bet jau negyvą, arklys, kaip įpratęs, atvežė į Jurkų kiemą.

 

 9

2011 m. kraštotyrininko Konstantino Bružo iniciatyva poeto atminimui čia pastatytas paminklas.

 

10

Akmeninės „Vizijos“ žymi svarbiausias su poeto gyvenimu ir kūryba susijusias vietas.

 

11

Nuo Žvyrinėlio kalnelio, kur palaidotas Vytautas Mačernis, matosi jo gimtoji sodyba Šarnelėje.

 

12

Ant  Žvyrinėlio kalnelio, šalia gimtosios sodybos – jauniausiojo lietuvių literatūros klasiko amžinojo poilsio vieta.  

 

13

Mokyklai Sedoje, kurioje mokėsi būsimasis poetas, 2005 m. suteiktas Vytauto Mačernio vardas.

 

 

Parodą parengė Dangira Undžienė

Nuotraukos Janinos Dambrauskaitės, Rūtos Skiparienės, Dangiros Undžienės

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Žinios – kelias į sveikatą

2014-12-16

Leidiniai įsigyti už Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšas 2014 m.

menasgyventibeligu

 Menas gyventi be ligų

Aršavir Aterov

Knyga „Menas gyventi be ligų" yra platus žvilgsnis į visą sveikatos problemų spektrą. Autorius knygoje kalba apie ilgaamžiškumo bei ligų priežastis, apie farmacinius vitaminus ir papildus bei vaistus, apžvelgia žmonijos mitybos istoriją ir šiuolaikinės civilizacijos problemas, daugelio kurių priežastis yra nesveika gyvensena ir nesveika mityba. Emocingi ir įtikinami Aršaviro Aterovo žodžiai skatina skaitytojus rinktis tokį gyvenimo būdą, kuris leistų džiaugtis geros sveikatos dovana.

 

butinojipgalba


Būtinoji medicinos pagalba ir intensyvioji slauga

 Daiva Narvilienė

Knygoje pateikiami pagrindiniai būtinosios medicinos pagalbos aspektai. Nagrinėjama pirmoji ir skubioji medicinos pagalba, kuri suteikiama gyvybei pavojingų būklių, žaizdų, traumų sužalojimų, aplinkos veiksnių sukeltų pažeidimų, apsinuodijimų atvejais, apžvelgiamos dažniausiai pasitaikančios gyvybei pavojingų, ūminių būklių bei sužalojimų situacijos ir pirmoji pagalba. Knygoje analizuojami anestezijos organizavimo principai ir slauga; išdėstoma intensyviosios slaugos savitumai, kurie apima visų organizmo sistemų sutrikimus, jų priežastis, gydymą bei slaugą. Šių būklių metu būtina greitai orientuotis, priimti sprendimus ir suteikti skubiąją medicinos pagalbą.

 

seimossveikata

Šeimos sveikata. Pirmoji medicinos pagalba

Peter Fermie, Pippa Keech, Stephen Shepherd

Šioje knygoje rasite informaciją apie galimus Jūsų šeimos narių sveikatos sutrikimus. Dalykiškus patarimus, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Knygoje – daugiau kaip 1200 kokybiškų spalvotų nuotraukų, paveikslėlių, schemų, kurie padės išmokti svarbiausių pirmosios medicinos pagalbos veiksmų ir aiškiai suvokti ligų požymius, informatyvūs aprašymai ligų, galinčių kamuoti jūsų šeimos narius, patarimai, kaip apsaugoti save, aplinkinius, ir kada būtinai kreiptis pagalbos į medikus.

 

cdb sveikatos-biblija z1

Sveikatos biblija. Gydomės natūraliais būdais

Juozas Vasiliauskas, Audrius Vasiliauskas, Danguolė Vasiliauskienė

Lietuvoje pripažinti vaistinių augalų, sveikos gyvensenos bei natūralios medicinos žinovai ir propaguotojai Danguolė, Juozas ir Audrius Vasiliauskai savo patirtį apibendrina nepaprastai praktiškoje iliustruotoje knygoje. Sužinosite, kaip aktyviai gyventi, mankštintis (ir apie itin populiarėjantį šiaurietišką ėjimą), kaip sveikai maitintis ir gydytis natūraliais būdais. Knygoje aptariamos kuo įvairiausios sveikatos temos – peršalimo ligų profilaktika, imuniteto stiprinimas, vaistinių augalų rinkimas ir vartojimas, taip pat daugelis dažniausiai pasitaikančių negalavimų – alergija, dantų, galvos, sąnarių skausmai, nemiga, skrandžio negalavimai, sutrikęs virškinimas ir daugybė kitų. Autoriai patars, kaip kiekvieną iš jų gydytis akupresūra, vaistažolėmis, mankštomis ir kitomis natūraliomis priemonėmis.

 

nestumas-ir-naujagimio-prieziura

Nėštumas ir naujagimio priežiūra

Tai lengvai skaitomas ir praktiškas vadovas, kuriame geriausi akušerijos ir pediatrijos specialistai pateikia žinių, ko reikia sveikam gyvenimui, nėštumui ir vaiko priežiūrai. Knygoje yra išsamių instrukcijų, fotografijų ir naudingų iliustracijų.

 

pirmieji vaiko metai

Pirmieji vaiko metai. Patarimai, priežiūra, pirmoji pagalba susirgus

Rimantas Jasinauskas, Rasa Tamelienė

Knygoje pateikiama pati reikalingiausia informacija apie pirmuosius vaiko metus, suprantamai pateikta patyrusių Lietuvos gydytojų! Rimanto Jasinausko ir dr. Rasos Tamelienės, parašytas motinystės vadovas, skirtas tiek būsimoms mamoms, tiek toms, kurios jau sūpuoja rankose mažylį. Gimdymas ir pirmieji metai yra vienas svarbiausių laikotarpių žmogaus gyvenime, tad svarbu būti tinkamai jam pasiruošus. Knygoje visiems suprantama kalba savo patirtį, žinias, mokslinių tyrimų duomenis pateikia kvalifikuoti gydytojai ir slaugytojos, todėl ji padės jums pasiruošti kūdikio gimimui, suruošti kūdikio kraitelį, suprasti savo kūdikį įvairiais jo gyvenimo etapais, slaugyti susirgus, suteiks pasitikėjimo savo jėgomis.

 

menopauz sveikatos-patarimai

Menopauzė. Sveikatos patarimai

Parengė Robin H. Phillips

Ši naujausių žinių apie menopauzę suteikianti knyga „Menopauzė. Sveikatos patarimai" rašyta įvairių sričių autoritetų - ginekologų, psichologų, seksologų, mitybos ir kūno lavinimo specialistų.
Joje pateikti praktiški, padrąsinantys patarimai visais menopauzės laikotarpiu iškylančiais klausimais nuo hormonų stokos simptomų ir jų palengvinimo iki kaulų apsaugos nuo išretėjimo ir geresnės bendros savijautos.
Pateikta nuodugni informacija apie hormonų terapiją, natūralias jos alternatyvas - augalinius estrogenus, vaistažolių papildus.

 

cdb pareigos-metas z1

Pareigos metas

Rūta Vanagaitė

Knyga „Pareigos metas“ apima visą artimųjų priežiūros ir slaugos temų spektrą – nuo pasirengimo būsimai pareigai iki gedulo netekus artimojo. Daug dėmesio skiriama ne tik pagalbos senam žmogui praktiniams aspektams, bet ir paties slaugytojo dvasinės sveikatos problemoms – kaip nepalūžti po pareigos našta ir išsaugoti gyvenimo pilnatvę. Knygos prieduose yra daug praktinės informacijos – testai, kuriais nustatoma demencija, siuntimo į ligoninę tvarka, reikalavimai įstaigoms, dokumentai, kuriuos turite pildyti pagalbai gauti, netgi eilių į slaugos namus sąrašai bei kainos. „Pareigos metas“ – pirmoji autorės knyga, skirta slaugantiesiems savo artimuosius.

 

ka-gydytojasgalinutyleti

Ką gydytojas gali nutylėti apie vaikų skiepus

Dr. Stephanie Cave, Deborah Mitchell

Kasmet, artinantis gripo epidemijai, esame raginami skiepytis. Pasikliaujame medikų sudarytu vaikų skiepų kalendoriumi ir klausome patarimo jo laikytis. Tačiau nė nesusimąstome, ar tai yra saugu. Jungtinėse Amerikos Valstijose vis daugiau žmonių abejoja, ar vakcinos iš tiesų nekenksmingos. Ar tik jos nesukelia sunkių pasekmių sveikatai? Knygos „Ką gydytojas gali nutylėti apie vaikų skiepus" autorė dr. Stephanie Cave prisipažįsta, kad niekada neišsiskyrė kitoniškomis pažiūromis, neieškojo sąmokslo teorijų. Knygos autorės Stephanie Cave ir Deborah Mitchell nerekomenduoja atsisakyti skiepų, tik siūlo tėvams susipažinti su kiekvienos vakcinos galima nauda ir rizika ir patiems apsispręsti, ar skiepyti savo mažylį. Be to, jos ragina skirti vaikams ne kombinuotas vakcinas, o atskiras, atidėti skiepijimą kaip galima ilgiau ir taip sumažinti šalutinių poveikių riziką.

 

visa tiesa apie vakcinas

Visa tiesa apie vakcinas

Richard Halvorsen

Knyga „Visa tiesa apie vakcinas" supažindina su kiekvienos vakcinos sudėtinėmis dalimis, šalutiniu poveikiu, atliktais tyrinėjimais, suteikia galimybę kiekvienam apsispręsti dėl skiepų rizikos ir galimos naudos.
Kurie tėvai nenori gera savo vaikams? Kaip tik dėl to patys buvome skiepijami nuo visokiausių ligų ir galvojame apie savo vaikų imunizaciją. Tačiau vis dažniau pasigirsta nuomonių, kad vakcinos tėra farmacininkų verslas – beje, labai pelningas – ir jos atneša daugiau žalos negu naudos.
Vis daugiau tėvų ryžtasi atidėti skiepus vėlesniam laikui manydami, kad grėsmės užsikrėsti kokia nors liga iš vakcinuotos visuomenės beveik nėra.

jaunystes-fermantas

Jaunystės fermentas

Hiromi Shinya

Knyga „Jaunystės fermentas“ - tai knygų „Fermentų faktorius" ir „Mikrobų faktorius" autoriaus Hiromi Shinya, garsaus japonų kilmės amerikiečių gastroenterologo dar viena knyga apie žmogaus organizmą, mitybą, mediciną ir sveikatą.
Kodėl dabarties žmones vargina prasta sveikata, lėtinis nuovargis ir senkanti energija – kitais žodžiais tariant, silpstančios gyvybinės jėgos. Mes esame savo pačių klestėjimo aukos, nes valgome per daug ir per dažnai. O kai išsivysto įprotis nuolatos sotintis, pasirodo, kad atėmėme iš savęs galimybę aktyvinti savo organizmo atsinaujinimo fermentus ir ląstelių atliekų perdirbimą. Mums nuolat kartojama, ką ir kiek turėtume valgyti, kad gyventume sveikai. Ar klausome šių nurodymų? Ar mokomės, ko turėtume nevalgyti, kad detoksikuotume ląsteles ir atgaivintume organizmą?

 

mikrobufaktorius

Mikrobų faktorius: įgimtas imunitetas ir sveikatos revoliucija

Hiromi Shinya

Knygoje „Mikrobų faktorius“ medicinos mokslų daktaras Hiromi Shinya pataria, kaip sustiprinti savo imunitetą, sveikai maitintis ir būti gyvybingam iki žilos senatvės. Autorius atskleidžia, kaip trilijonai organizme gyvenančių bakterijų ir atsinaujinimo fermentai veikia ląsteles, atgaivina žmogaus galias, be cheminių vaistų gerina sveikatą ir savijautą.  

 

kalanetika

Kalanetika. Atradimams įkvepianti mankšta

Eglė Afanasjeva

 Kalanetika - tai ypatinga mankšta, išpopuliarėjusi prieš tris dešimtmečius ir mėgstama moterų visame pasaulyje. Tai švelnių judesių mankštos sistema, įtraukianti pastovius pasikartojančius mažos amplitudės raumenų susitraukimus. Dėl žemo intensyvumo ir lėto tempo kalanetika puikiai tinka bet kokio amžiaus, sudėjimo, fizinio pasiruošimo žmonėms. Pirmą kartą Lietuvoje išleidžiamoje lietuvių autorės parašytoje knygoje - viskas, ką reikia žinoti apie kalanetiką, ir šiek tiek daugiau. Tai kalanetikos metodo istorija, teorija, filosofija, mankštos programa, sveikatinimosi bei ekspertų patarimai.

 

rytumedicinos657

Rytų medicinos pradmenys

Aleta Chomičenkienė

Monografijoje „Rytų medicinos pradmenys" aprėpiamas platus spektras aktualijų, siejamų su Azijos medicinos tradicijomis. Vakarų kultūroje ir ypač Lietuvoje vis dar mažai žinoma apie tūkstančius metų kauptas Azijoje medicinos žinias, jų pritaikymo specifiką, adaptavimo Vakarų kultūroje galimybes.
Knygoje apžvelgiamos Rytų ir Vakarų medicinos koncepcijos, aptariami esminiai jų skirtumai ir panašumai, Indijos, Kinijos, Tibeto medicinų pagrindai, pagrindinės mokyklos, analizuojamos esminės sąvokos, kategorijos, žmogaus prigimties suvokimo ypatumai, filosofiniai ir psichologiniai tų mokyklų aspektai.

 

rytu-sveikatos-desniai

Rytų sveikatos dėsniai

Bradley Willcox, Craig Willcox, Makoto Suzuki

Knygos „Rytų sveikatos dėsniai" autoriai užsibrėžė unikalų tikslą - rasti sveikiausių pasaulyje žmonių bendruomenę ir išanalizuoti visus veiksnius, kurie leidžia jiems iki gilios senatvės išvengti ligų. Tokie žmonės gyvena Okinavos saloje. Šie trys autoriai atliko nuostabų darbą: jie 25-erius metus stebėjo ilgaamžiškumu ir puikia sveikata garsėjančius Okinavos salos gyventojus, detaliai aprašė jų mitybos modelį, atskleidė tam tikrus mąstymo bei tarpusavio bendravimo ypatumus ir padarė išvadą: gera sveikata ir ilgas gyvenimas nėra vien okinaviečių privilegija. Taip pat gali gyventi ir Vakarų pasaulio žmonės, jeigu laikysis visai paprastų mitybos taisyklių ir išsiugdys sveiką požiūrį į save bei pasaulį.

 

Mažeikių krašto knygnešiai

2014-04-22

Žodi,

žodi senų kalendorių

giesmynų,

tu kaip vėtrungė

 kelią parodei

į širdį

ir tėvynę...

Mykolas Karčiauskas

 V.Juska

VINCAS JUŠKA gimė 1860 m. Rubikų k., Šerkšnėnų apyl., Mažeikių r., valstiečių šeimoje. Mokėsi Sedos liaudies mokykloje. Tėvui mirus, kai moti­na ūkį užrašė jo broliui Stanislovui, išsikėlė gyventi į Žemaičių Kalvariją. Čia sukūrė šeimą, augino vaikus. Manoma, kad draudžiamą lietuvišką spaudą pradėjo platinti apie 1880 m. Nuo 1884 m. spaudą gabeno tiesiog iš Tilžės, gaudavo ją iš kunigo J. Zabermano, iš J. Angrabaičio ir kt. Buvo aukšto ūgio (aukštesnis kaip 2 m.), stiprus, ištvermingas. Dažniausiai spaudos parsigabenti eidavo vienas. Parsinešęs pats išplatindavo. Ne kartą sargybinių buvo apšaudytas, persekiojamas. Keletą kartų buvo įkliuvęs. Sulaikytas Gargžduose ir varomas į Alsėdžius sugebėjo pabėgti. 1892 m. Vilniaus generalgubernatorius už lietuviškos spaudos platinimą nubaudė jį 14 d. arešto policijos areštinėje. 1894 m. pristavo sulaikytas Sedos turguje norėjo pa­bėgti, išmetė knygas, bet policija jas paėmė kaip įkalčius. Tarp religinio turinio knygų rado ir 5 egz. kalendorių su antivyriausybinio turinio straipsniais. Buvo paskirtas kardomasis areštas. Caro paliepimu nubaustas 2 m. kalėjimo ir 3 m. ištrėmimo į Vologdos guberniją. Dėl caro 1896 m. manifesto tų metų vasarą paleistas iš kalėjimo. Iki 1903 m. privalėjo gyventi Rygoje. Buvo neviešai policijos prižiūrimas. Slapta atei­davo į Žemaičių Kalvariją ir, gavęs knygų iš giminaičių knygnešių P. ir B. Rėpšaičių, parsigabendavo į Rygą ir čia platindavo tarp vietos lietuvių. Policija pradėjo jį sekti, norėjo suimti. 1900 m. buvo kvočiamas dėl nelegalios literatūros platinimo. Vengdamas arešto ir persekiojimų, slapta išvyko į JAV. Dirbo anglies kasyklose. 1924 m. grįžo į Lietu­vą. Apsigyveno vėl Žemaičių Kalvarijoje. Mirė 1939 m.

Šimtas knygnešių. – Vilnius, 1998. – P.59.

J.Motuzas 

    JONAS MOTUZAS gimė 1863 m. Viekšnių valsč., Milių k. valstiečių šeimoje. 1884 m. buvo pašauktas į caro kariuome­nę. Ten gerai išmo­ko skaityti ir rašyti rusų kalba, fotografuoti. Grįžęs iš kariuomenės, apsi­gyveno Viekšniuose ir įsirengė fotolaboratoriją. Buvo nagingas meistras, drožė, piešė. 1899 m. vedė ir po metų persikėlė gy­venti į Sedą. Jonas vertėsi fo­tografo amatu, o žmona – siu­vėjos. Gyvendamas Sedoje, susi­pažino su vilnų karšyklos savininku Jeriku ir jo kaimynu Bu­ču. Jerikas palaikė ryšius su knygnešiu Vincu Juška, kuris knygas gabendavo iš Telšių ir tiesiogiai iš Tilžės. J. Motuzui ir Jerikui knygų platinimui dir­va buvo kuo palankiausia, nes žmonių lankymasis nekėlė jokio įtarimo. Po trejų metų Motuzai su dviem vaikais persikėlė gyventi į Mažeikius.Ryšiai su knygnešiais V. Juška ir Jeriku tapo dar glaudesni. V. Juška, kai nešdavo nedidelį kny­gų paketą, ateidavo pats vienas. Jeigu atgabendavo didesnį kie­kį knygų, tuomet jas palikdavo antroje Ventos pusėje pas Joną Jurkūną. Tada J.Motuzas vyk­davo su vaikais prie Ventos neva žvejoti. Perkeltas maišas būdavo išskirstomas į mažesnius punde­lius, tik tuomet knygos gabena­mos į Mažeikius. Nemažai gautos spaudos perduodavo Reivyčių apylinkėse dirbusiam daraktoriui Kazimierui Jagminui. Lietuvišką spaudą platino Mažeikių apylinkėse iki spaudos draudimo panaikinimo. Dalyvavo 1905 m. revoliucijoje, platino prieš carą nukreiptus atsišaukimus, sakė kalbas. Kaip artistas ir dekoratorius dalyvavo pirmuosiuose lietuviškuose spektakliuose. Buvo Mažeikių miesto burmistras (1921–1923). Mirė 1929 m., palaidotas Mažeikiuose.

 Radžiūnas B. Mažeikių knygnešys // Pergalės vėliava. – 1989, rugsėjo 5.

 Laurinavičius J. Mažeikių knygnešys // Gimtinė. – 1989, rugsėjo 30 d.

A.Semenavicius  

 Antanas SEMĖNAS-SEMENAVIČIUS gimė 1850 m. Dapšių k., Mažeikių r. Buvo kalvis, mūrininkas, knygnešys. Išgyveno 102 metus. Pagal užsakymus gamindavo įvairių memorialinių paminklų geležines viršūnes, buities puošmenas. Bendradarbiavo su knygnešiais. Pats lietuviškos spaudos iš Mažosios Lietuvos negabeno. Savo namuose buvo įrengęs geras, patikimas slėptuves tvarte, kalvėje, Varduvos upelio skardyje, kuriose atvykę knygnešiai palikdavo parsigabentą spaudą. Slėptuvėse pasislėpdavo ir valdžios persekiojami žmonės. Gautas iš knygnešių knygas skaitydavo pats bei platindavo. Buvo surinkęs periodinės lietuviškos spaudos komplektus. 1898 m. įskųstas, namuose daryta krata, bet spaudinių nesurado. Bandant areštuoti, jėga pasipriešino policijai ir pabėgo. A. Semenavičius abu valdininkus vėliau apskundė Kauno gubernatoriui, kad buvo nekaltai užpultas ir kratytas. Mirė 1952 m. Palaidotas Ukrinų k., kapo vieta nepažymėta. 1938 m. dailininkas Česlovas Kontrimas nutapė A. Semėno-Semenavičiaus portretą.

http://www.spaudos.lt/DBaze/Straipsniai/Frames.htm?4394;

 http://www.mke.lt/Sem%C4%97nas-Semenavi%C4%8Dius_Antanas

K.Ercupas 

KAZYS ERCUPAS (Erkumas) gim. 1859 m., gyveno Juodeikėlių k., Telšių apskr. Tėvai – neturtingi valstiečiai. Jaunystėje teko piemenauti. Buvo gabus, išmoko ne tik lietuviško rašto, bet ir latvių, rusų, vokiečių kalbų. Lietuvišką spaudą platinti pradėjo 1877 m., paskatintas knygnešio Dominyko Vičo, ir platino apie 27 metus. Iš Tilžės parsinešdavo lietuviškų laikraščių, taip pat įvairios tematikos knygelių. Slėpdavo pas kaimynus ir bažnyčios varpinėje. Platino Pikelių, Židikų, Ukrinų, Renavo, Sedos ir kt. parapijų kaimuose. Religinio turinio knygeles dalydavo nemokamai. Yra žinoma, kad 1897 m. pristatydavo lietuviškų knygų Kentaučių slaptai daraktorinei mokyklai.1888 m. sausio mėn. iš jo policija Sedoje per mugę atėmė 16 leidinių, tarp jų 12 buvo lietuvių kalba. 1890 m. policija vėl jį kra­tė ir atėmė 17 lietuviškų leidinių (11pava­dinimų). Apie 1897 m. spaudą dar tebeplatino. Buvo sukaupęs daug retų ir įdomių leidinių. Bibliotekėlė žuvo Pirmojo pasaulinio karo metais. Nepriklausomybės metais prekiavo knygomis. Namuose buvo įsirengęs knygrišyklą. Mirė 1946 m., palaidotas Pikeliuose, Mažeikių r.

Merkys V. Draudžiamosios lietuviškos spaudos kelias 1864-1904. – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidykla, 1994. – P. 117.

 A.Skeivys

 Antanas  SKEIVYS gimė1876 m. Mažaičių k., Mažeikių r. Mokėsi valdinėje Žemalės mokykloje (Mažeikių r.). Ją baigė būdamas pavyzdingo elgesio ir su pagyrimu. Turėjo apie 38 ha žemės. Lietuviškos spaudos parsigabendavo iš Mažosios Lietuvos. Į A. Skeivio namus susirinkdavo kaimynai, garsiai skaitydavo jiems lietuviškus laikraščius, aptarinėdavo. Dalyvavo 1905 m. revoliucijoje. Renave ir Židikuose organizuotose mitinguose sakė kalbas. Nuo arešto pavyko pasislėpti. Buvo sugautas 1910 m., išdavus provokatoriui. Sėdėjo Telšių kalėjime. 1912 m. Renave organizavo pirmąjį lietuvišką vakarą. Mirė 1914 m., palaidotas Renavo kapinėse (Mažeikių r.).

http://www.spaudos.lt/DBaze/Straipsniai/Frames.htm?4472; http://www.mke.lt/Skeivys_Antanas

 Knygnešių platintos knygos spaudos draudimo laikotarpiu

(Knygų viršelių kopijos iš Mažeikių muziejaus fondų)

 Knygos2        Knygos4  

Knygos3           Knygos7

 

Knygos5     Knygos6     Knygos8

 Knygos10  Knygos11  Knygos1

 Daugiau informacijos apie Mažeikių krašto knygnešius ir daraktorius galima rasti Mažeikių krašto enciklopedijoje  http://www.mke.lt/Knygne%C5%A1iai; knygnešių ir daraktorių duomenų bazėje http://www.spaudos.lt/Daraktoriai/Duomenu_baze_ivadas.htm

Parodą parengė Dangira Undžienė

Nuotraukos iš Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos ir Mažeikių muziejaus fondų.