Mažeikių rajone skambėjo „Poezijos pavasario 2017“ balsai

2017-05-30

„Poezijos pavasario“ dalyviai Sedoje

Kai pražysta kaštonai ir skleidžiasi alyvos, po Lietuvą pasklinda poetai – Tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris“ dalyviai.  Priešpaskutiniąją poezijos festivalio dieną, gegužės 27-ąją, būrelis poetų atvyko ir į Mažeikių rajoną.

Sedoje, Židikuose, Ukrinuose ir Mažeikiuose poezijos posmus skaitė rašytoja, poetė, dramaturgė Laura Sintija Černiauskaitė, poetas, prozininkas, eseistas, Zigmo Gėlės premijos laureatas Ernestas Noreika, jaunas kūrėjas Mantas Balakauskas, kurio eilėraščių knyga „Roma“ dalyvavo Metų knygos rinkimuose, poetė, aktorė, scenos kalbos dėstytoja, docentė Marija Meilė Kudarauskaitė, vertėjas, kritikas Arvydas Valionis, poetas, prozininkas, kritikas, vertėjas Benediktas Januševičius, žurnalistas, radijo diktorius, skaitovas, fotografas Juozas Šalkauskas.

Vidurdienį „Poezijos pavasario“ dalyviai savo eiles skaitė Sedoje, A. Baranausko aikštėje. Čia svečius žemaičių liaudies dainomis pasveikino jaunasis Sedos kultūros centro folkloro ansamblio „Rėmoliokaa“ dainininkas Laurynas Balsys. Jo dainavimas sužavėjo poetę Meilę Kudarauskaitę, kuri jam padovanojo savo eilėraščių knygą ir kompaktinę plokštelę. Nuo 14 val. poezijos paukštė sklandė rašytojos Marijos Pečkauskaitės parke Židikuose. Popietėje skambėjo poetų Ernesto Noreikos, Manto Balakausko, Benedikto Januševičiaus eilės ir vokalinio ansamblio „Šatrija“ dainos. M. Kudarauskaitė nudžiugino židikiškius ne tik savo eilėraščiais, bet ir mokė dainininkus, kaip reikia dainuoti jos sukurtą dainą „Raskila“. Svečiams sveikinimo žodžius tarė Židikų seniūnė Skirmutė Stasytė ir buvusi seniūnė, Marijos Pečkauskaitės parko įkūrėja Stanislava Valatkevičienė. Į „Saulės ratą“ poetus pakvietę ukriniškiai, turėjo progą pasiklausyti Juozo Šalkausko skaitomų garsių poetų eilėraščių, Lauros Sintijos Černiauskaitės ir Arvydo Valionio kūrinių.

Vakare „Poezijos pavasario“ šventė pirmą kartą vyko Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos kiemelyje. Svečius pasveikino Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos moksleivis, daugelio konkursų laureatas Aironas Kazlauskas ir jo mokytoja Jūratė Trimailovienė bei rajono savivaldybės tarybos narė Lina Rimkienė, perskaičiusi savo mamos Teklės Guželytės-Babrauskienės eiles. Bibliotekos kiemelyje susirinkusiems poezijos mylėtojams puokštę daugeliui gerai žinomų Pauliaus Širvio, Jono Strielkūno ir kitų poetų eilių dovanojo visiems pažįstamo balso savininkas, radijo diktorius Juozas Šalkauskas. Nustebino moderniosios poezijos atstovas Benediktas Januševičius, paskaitęs „Traukinių istorijas“ joniškiečių tarme ir „Vėdarėlius“ iš naujausios eilėraščių knygos „Žodžiai“. Lietuvių kalbos pamoką susirinkusiems pravedė scenos kalbos dėstytoja Meilė Kudarauskaitė, nuoširdžiais poetiniais žodžiais klausytojų širdis sušildė, visiems labiau pažįstama kaip romanų, apysakų ir dramų rašytoja, Laura Sintija Černiauskaitė. Mažeikiškiai pirmą kartą turėjo progą susipažinti su jaunųjų poetų Ernesto Noreikos ir Manto Balakausko kūryba. Vertėjas Arvydas Valionis, mūsų mieste jau lankęsis prieš septynerius metus su kita „Poezijos pavasario“ dalyvių grupe, paskaitė latvių poetų ir savo eilių.

Mažeikiuose viešėję Lietuvos rašytojų sąjungos atstovai, kiekvienais metais dalyvaujantieji „Poezijos pavasario“ renginiuose, sakė, kad jiems mieliausia lankytis mažuose miesteliuose ir kaimuose. Čia jie turi galimybę iš arčiau pažinti šio krašto žmones, įžymias vietas. Sedoje jie aplankė bažnyčią, paminklą Antanui Baranauskui, Židikuose – rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos amžinojo poilsio vietą, Ukrinuose susipažino su akmeninių memorialinių paminklų meistro Stepono Gailevičiaus darbais. Svečiai padovanojo bibliotekoms savo eilėraščių knygų, „Poezijos pavasario 2017“ almanachą su kompaktine plokštele.

Po septynerių metų pertraukos į mūsų kraštą užsukę „Poezijos pavasario“ dalyviai pradžiugino lietuvių literatūros mylėtojus. Tai buvo proga susitikti, pabendrauti, pasiklausyti talentingų poetų minčių ir naujausių jų kūrinių.

„Poezijos pavasario“ renginius mūsų rajone rėmė Mažeikių rajono savivaldybė, Židikų, Ukrinų, Sedos bendruomenės, Mažeikių rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Dangira Undžienė,

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Nuotraukos Janinos Dambrauskaitės, Valdos Muravjovienės, Dangiros Undžienės

Paveiksliukas